OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rekviem havraního krakoru visí nad krajem. Dusivá mlha objímá skály. Ani světlo, ani teplo. Trudný je úděl lidí, těch zablácených červů, tonoucích ve vlastní krvi a proklaté porobě neochvějné zvůli nejvyššího Boha! Trudné jsou jejich písně pod věčně zamračenou oblohou. Však naděje sestoupí planoucí v rukou muže, který půl bohem a půl člověkem byl zrozen. V jeho mocné ruce zazáří pochodeň černého ohně.
V jeho očích žhne vzdor proti Nejvyššímu. Marný je Tvůj odpor, lůzo z černých hradů a zasviněných kolébek, marný je tvůj odpor, vy zbožštělé přeludy, je čas odevzdat svoje neprávem nabité klenoty a trůn jedinému nositeli Černého ohně. Vítr již serval vaše korouhve, Nepraví, chóry havranů lomcují s dveřejemi vašich pevností. Císař se k nevoli Bohů vrací na zem s Darem, který se zove Prometheus: The Discipline Of Fire & Demise...
Odpusťte. Nemohl jsem si odpustit lehce hymnický a zpatetizovaný úvod recenze, podle mého skromného úsudku, největšího symfo - black metalového alba všech časů. Nemohl jsem si tento úvod odpustit i vzhledem k tomu, že tahle kapitola, vepsaná krvavým šarlatem do hudebních análů, je zřejmě epilogem činnosti nejvlivnější a nejucelenější kapely v žánru. Byli to Emperor, kdo svými hudebními opusy vždy stáli o mnoho blíže budoucnosti. Byli to Emperor, kteří prošli skutečnými ohni pekelnými, zatímco ostatní se pomazávali hovězí malinovkou a velkohubě deklamovali svoje nesvaté záměry. A jsou to Emperor, kteří na úsvitu nového tisíciletí dokáží přijít s albem, které, ačkoli je prosté odéru vysokorozpočtové kašpařiny, dokáže prezentovat symfonický black metal v novém... ehmmm... světle.
Jenže žádní zvěstovatelé avantgardy si netroufli až tak překročit hranice konvencí a chápání black metalu. Běsnění všech instrumentů připomene kakofonické šílenství, metalový dadaismus. Zatímco náhlé a nevypočitatelné skluzy do orchestrálních idylek schizofrenii. Nositelem je nejen zvuk nástrojů, ale i démon vtělený do Ihsahnova hlasu. Císařský skřehot vždy čněl z beztvaré masy plagiátorů, stejně jako chrchlání Attily Csihára u Mayhem, stejně jako nelidský pazvuk Daniho Filthe. Jenže už v dobách, kdy se většina dnešních hvězd patlala ve skřecích, přinesli Emperor do black metalu monumentální chorálový hlas. A ten dovádí Prometheus až do stavu absolutna. Čistý Ihsahnův projev je přesvědčivý, rozechvívá a vynořuje se z černé bouře jako náhlá harmonická vlna. Žádné hraní na laciný efekt, všechno je součástí až nestvůrně dokonalého symfonického netvora...
Nemohu a nechci říkat, že jsem za těch pár poslechů nový Císařský dekret pochopil až do dna propasti (lze to vůbec?). Skládám zde útržky myšlenek, vzpomínky a dojmy. Nikdy nepodléhejme dojmu, že už nás Císař nemá čím překvapit. Trvá to asi osmnáct vteřin, nežli úvodní Eruption nastoupí se spinetem a barokním muzicírováním. A trvá to asi minutu, nežli úvodní The Eruption dostojí svému jménu neskutečným zvedmutím kytarových vln. Od té chvíle přestávají platit zákony. Od té chvíle se žezla reality chápe nesvatá Trojice – Trym (Hefaistos zmaru), Samoth (Medusa šesti strun) a Ihsahn (Odyseus hlasu, Hérakles šesti strun). První umí rozpoutat dvoukopákové peklo, tepat apokalyptickou artilérii jako neporazitelný Achilles, zároveň ale nečekaně měnit tempa, předvádět rafinované brejky a nevypočitatelně měnit dynamiku meziher. Druhý a třetí kladou svými riffy základ delirickému a téměř psychedelickému vyznění některých pasáží, zároveň ale plně ovládají ničivou moc hluku a přímočarosti. Třetí je navíc výstuží a zároveň geniem atmosféry. Tito tři se povždy zapsali do Černé kroniky a svým opusem Prometheus: The Discipline Of Fire & Demise stvořili kapitolu, která je tou nejdůstojnější tečkou za existencí jedné z nejlepších metalových kapel všech dob.
Důstojné završení císařské pouti tímto světem a zároveň završení cesty, kterou se Norové po celou dobu existence ubírali. Jeden z vrcholných opusů symfonického blacku, který dokazuje, o jaký kus dál jsou EMPEROR před svou konkurencí. Císař je mrtev – ať žije Císař!
10 / 10
1. The Eruption
2. Depraved
3. Empty
4. The Prophet
5. The Tongue of Fire
6. In The Worldless Chamber
7. Grey
8. He Who Sought The Fire
9. Thorns On My Grave
Prometheus: The Discipline Of Fire & Demise (2001)
Empiral Live Ceremony (live) (1999)
IX Equlibrium (1999)
Thorns vs Emperor (1998)
Anthems To The Welkin At Dusk (1997)
Reverence (MCD) (1996)
As The Shadows Rise (demo) (1994)
In The Nightside Eclipse (1993)
Emperor (split s Enslaved) (1992)
Wrath of Tyrant (demo) (1992)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 51:44
Produkce: Ihsahn
Studio: Symphonique
Velmi dobra deska, ale s porovnanim Anthems u mne ö dost prohrava. Verdikt? 7/10
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.