OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Bezmála dekáda uplynula od doby, kdy se v Ostravě dala dohromady kapela ENDLESS a vyrazila na (dnes již můžeme říci, že úspěšnou) pouť hudebními luhy a háji. Za deset let od svého vzniku se vypracovala až na samé čelo experimentálně rockového pelotonu, což už dvakrát stvrdila i zlatá soška s andělskými křidélky. Triumvirát výborných alb uzavřela loni deska nazvaná „Perfect Message“, která pokračuje jasně vytyčeným směrem hledání originálního výraziva, nikoli statického uhnívání na dobytých vavřínech.
Někdy je velice těžké nevstoupit dvakrát do téže recenze, obzvlášť když je jasné, že kapela od minula neztratila kontinuitu, ale pokračuje v nastoupené cestě. To je přesně případ ENDLESS. Už minulá deska leccos napověděla o skladatelské metodě skupiny – rock v podání Nekonečných není záležitostí jednoduchého riffu a přímočarého písničkaření, spíše ve znamení zvukové koláže, která ve výsledku vytvoří výtečnou píseň, ale kterou se musí posluchač nejprve naučit poslouchat a skládat. A bylo-li minulé album záležitostí složitější na poslech, pak novinka neslevuje z požadavků na posluchače ani unci. Ba naopak!
Nejmarkantnější proměnou prošel a zvuk a celková produkce alba. Všechno se nese ve znamení technické a zvukové dokonalosti, a jsou to právě ony, které ještě více prohlubují dojem neprostupnosti nahrávky. Zapomeňte na úderný rockový zvuk, ENDLESS jsou hračičkové a producent Jan Němec to svou prací jen a jen zdůrazňuje. Zvuk elektrických kytar působí velice synteticky, bzučivě a skvěle tak kontrastuje s akustickými party, které ihned získávají konejšivý odstín jistoty. Různorodost nazvučení nástrojů rozlišuje nejen jednotlivé písně, které oscilují mezi metalově podladěným soundem a takřka jazzově subtilním „hraním si“, ale i pasáže v těchto písních. Pokud jsem na ENDLESS něco obdivoval, pak je to umění změnit v rozmezí jedné kompozice náladu od intimního brnkání až hřmotným hlukovým stěnám. Vokální projev Libora Bartuska možná nepatří k nejlepším na scéně, zato dokonale pasuje ke zmíněnému kompozičnímu přístupu – stejně jako na předešlých albech i na „Perfect Message“ užívá jak drsnějšího chrapláku v několika odstínech, tak trochu nevýrazně působícího čistého zpěvu (jednou dokonce zabrousí i do steelovsky chlapácké broukání). Po technické a instrumentální stránce je novinka nejdále z celé tvorby a řadí se mezi ty světově konkurenceschopné.
Hudebně bych si se superlativy trochu posečkal. Navzdory opakovaným poslechům nejsem ještě schopen říci, zda ENDLESS překonali „Vital #1“, či zda o bleší chlup zaostali. Jasné je, že předchozí deska nabízela více zapamatovatelných a chytlavých melodií. Na „Perfect Message“ samozřejmě také jsou (bezchybné akustické podklady, chytlavé frázování, ztišené pasáže), ale je třeba se k nim doslova prodrat a proposlouchat. Následkem toho má album až netypicky dlouhou trvanlivost a nikde není řečeno, že po dvacátém poslechu opět nenarazíte na něco, co vám utkví. A nikde není řečeno, že na třicátý poslech vám skladba, která se vám původně líbila, náhle nesedne. Každý poslech novinky byl pro mě spojen s trochu jinými pocity, posunem v hodnocení, posunem v emocích. Proto se mi recenze na „Perfect Message“ píše velmi velmi těžko.
Pokud shrnu fakta: technicky brilantní, kompozičně zneklidňující a na prvotní poslech velmi nechytlavá deska. Výzva ENDLESS všem, kteří hudbu rádi poslouchají, ne vypouštějí druhým uchem do éteru. Rozhodně unikátní hudební počin, který navzdory lehkým náznakům cizího vlivu, patří mezi to nejoriginálnější, co na české scéně lze slyšet. Čili – musím doporučit, ale dá to fušku… varoval jsem vás.
Pokud shrnu fakta: technicky brilantní, kompozičně zneklidňující a na prvotní poslech velmi nechytlavá deska. Výzva ENDLESS všem, kteří hudbu rádi poslouchají, ne vypouštějí druhým uchem do éteru. Rozhodně unikátní hudební počin, který navzdory lehkým náznakům cizího vlivu, patří mezi to nejoriginálnější, co na české scéně lze slyšet. Čili – musím doporučit, ale dá to fušku… varoval jsem vás.
8 / 10
Jarda Adámek
- kytara
Petr Šlachta
- bicí
Libor Bartusek
- kytara, vokály
Petr Hutín
- basa
1. Between A Rock A Hard Place
2. 363 Days
3. No Cover
4. Inner Rivers
5. Perfect Message
6. Need To Rest A While
7. My Liittle World
8. Deepd Inside
9. We
10. Can We Untie Ourselves
If The Universe Is the Answer... (2014)
Refuse To Shine (2008)
Perfect Message (2003)
Vital #1 (2001)
Perihelion (1999)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Redblack
Stopáž: 46:53
Produkce: Jan Němec
Studio: Magic Minds Musicstudio
Kontakt: Petra Bartusková, Na Mokřinách 1193/2, 747 14 Ludgeřovice, CZ. Tel: +42 0777-606990.
Obrázek z jezera nekonečné hloubky, ve kterém najdete místa čirá a krystalicky čistá, stejně tak i dech beroucí temnoty hlubin. Na dně na Vás tu a tam zasvítí drahý ušlechtilý kov, jindy ostrá skála, avšak výjimkou nejsou ani plochy porostlé měkkými chaluhami, které pohladí. Zpočátku jsem jen svlažil nožku a váhal, zdali je dobrý nápad nechat nad svoji hlavou zavřít hladinu jiskrnou, neb voda v tomto jezeře pro mě nepříliš příjemnou teplotu měla. Avšak po pár tempech a několika ponorech do větších hloubek se mi rozlévá příjemné teplo tělem. Všem doporučuji vřele koupání v prostorách venkovních a v čase nočním, neb tak dle mého nejlépe na tělo i ducha tento skvost působí. Tak šup šup do vody a nořte se!
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.