PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nějak se v poslední době přestávám v té záplavě všemožných reunionů orientovat. Jméno SUFFOCATION má však dostatečnou váhu na to, aby jeho znovuzrození nepadlo v zapomnění. Své kvality už kapela v minulosti potvrdila mnohokrát a svůj pobyt na scéně nečekaně ukončila v roce 1998 edicí nepřekonatelného EP „Despise The Sun“, jenž odstupem času já osobně považuji za vrchol jejich tvorby.
Ani mě moc nepřekvapilo zjištění, že kapela se opět dává dohromady a chystá novou desku. Ta vychází letos v dubnu pod názvem „Souls To Deny“. Před SUFFOCATION stál velmi nelehký úkol, neboť laťka nastavená jejich průkopnickou tvorbou je velmi vysoko a konkrétně s „Despise The Sun“ se podařilo o další kus posunout hranice hudební brutality. Ze sestavy z roku 1998 zůstalo už jen torzo v podobě nezaměnitelného vokalisty/kanálisty Franka Mullena a kytaristy Terrance Hobbse, což jsou zároveň i zakládající členové kapely. Odpadlíky nahradili, na basovém postu Derek Boyer (ex-DEEDS OF FLESH), druhá kytara Guy Marchais (ex-INTERNAL BLEEDING) a na bicí Mike Smith. V prvních dvou případech se jedná (na death metalové scéně) o poměrně známá jména, přesto však, jak se ukázalo, si pánové ukrojili až příliš velký krajíc.
Deska to rozhodně špatná není, v rámci stylu dokonce vynikající. Vydat ji jiná kapela, tak nešetřím nadšením, ale jak už jsem uvedl, laťka je příliš vysoko a posluchač tak musí zákonitě porovnávat. Radikální překopání sestavy se logicky muselo projevit i na variabilitě a kreativitě při komponování materiálu pro „Souls To Deny“. SUFFOCATION se vzdali svého novátorství a vsadili na jistotu, v podobě reminescencí z minulosti. Ty jsou v některých případech až příliš zřetelné. Z tohoto pohledu by se omílání vlastních nápadů dalo hodnotit jako jednoznačný zápor. Je tady však jedno velké ALE spočívající ve faktu, že v případě SUFFOCATION tohle menší vykrádání sebe sama ještě pořád plodí dostatečnou kvalitu. Osm skladeb narvaných technikou a agresí jsou dostatečným důkazem, že tahle kapela má i dnes stále co říci. Pochopitelně, že oproti minulosti ubylo neotřelých nápadů, na druhou stranu není nutné být za každou cenu přílišně kritický, byť jméno skupiny už automaticky vyvolává poptávku po té nejvyšší kvalitě. Novým členům nelze upřít snahu, ale jejich přínos není ještě příliš výrazný. Spíše bych jejich výkon hodnotil jako velmi dobrý standard na US brutal death scéně. Frank Mullen nezklamal ani tentokráte a podle jeho kanálního chropotu soubor ihned bezpečně identifikujete.
Co se týče zvuku a produkce, tak ta nedisponuje takovou sílou a brutalitou, jak tomu bylo v minulosti. Celkově mi nazvučení nahrávky příjde takové umírněnější. Je to škoda, protože právě produkce bývala vždy velmi silnou zbraní těchto Američanů.
Dá-li se „Souls of Deny“ do kontrastu ke starším albům, jedná se patrně o prozatím nejslabší nahrávku SUFFOCATION. Máme-li však novou desku brát jako první nesmělý krok v nové éře kapely a zároveň jakousi zatěžkávací zkouškou nové sestavy, buďme shovívaví a dejme „Souls To Deny“ šanci. V rámci brutální odnože smrtícího kovu je to pořád vynikající nahrávka s přehledem válcující většinu scény.
Další z reunionů, se kterými se v poslední době doslova roztrhnul pytel. V případě SUFFOCATION jde o zdařilý návrat na scénu. Je však potřeba nad některými pasážemi zvednout varovný prst. Snaha těžit ze své minulosti je místy až příliš zřejmá. Globálně vzato je to však stále vysoká kvalita US brutal death školy.
7,5 / 10
Frank Mullen
- vokály
Guy Marchais
- kytara
Terrance Hobbs
- kytara
Derek Boyer
- basa
Mike Smith
- bicí
1. Deceit
2. To Weep Once More
3. Souls To Deny
4. Surgery of Impalement
5. Demise of The Clone
6. Subconsciously Enslaved
7. Immortally Condemned
8. Tomes of Acrimont
Hymns From The Apocrypha (2023)
Live In North America (2021)
...Of The Dark Light (2017)
Pinnacle Of Bedlam (2013)
Blood Oath (2009)
Suffocation (2006)
Souls To Deny (2004)
Despise The Sun (EP) (1998)
Pierced From Within (1995)
Live Death (1994)
Breeding The Spawn (1993)
Effigy Of The Forgotten (1991)
Human Waste (1991)
Reincremated (demo) (1990)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 38:16
Produkce: Suffocation
Návrat matadorů US brutal death metalové scény mě v zásadě nezklamal. Souhlasím s tím, že při komponování materiálu na "Souls To Deny" byly využity některé postupy, které SUFFOCATION použili už v minulosti. Přesto nové album má sílu a potenciál, který se doufejme v následujících letech rozvine do krásy skvostů "Despise The Sun" nebo "Pierced From Within". Comeback, který rozhodně nepostrádá smysl.
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.