OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Takováhle živá vystoupení prý skupina pořádá pro své věrné fanoušky pravidelně. Na jedno dorazil i početný zástup z „nejmenované“ hudební společnosti, slovo dalo slovo (špunt střídal špunt) a ráno byla kocovinou nasáklá smlouva podepsána ještě roztřesenýma rukama hlavních aktérů. Tolik „oficiální fáma“ ohledně vzniku "Živé evoluce". Kdo ale sledujete tvorbu QUEENSRŸCHE pozorně, víte, že už dávno není všechno v pořádku.
Podle slov zbylých členů uzurpátor (ale také tvůrce drtivé většiny materiálu a výborný kytarista) Chris DeGarmo odešel po rozporuplné desce "Hear In The Now Frontier", na které skupinu překvapivě nasměroval až někam k výsostným vodám grunge. Náhrada v podobě Kellyho Graye díru v sestavě jen nouzově zalátala, nic víc. Nepřítomnost skutečně silné skladatelské osobnosti pak obnažila v celé kráse poslední řadovka "Q2K". Nemastná, neslaná, zbytečná. Turné k ní podle toho také vypadalo, skupina se z velkých hal stěhovala do malých klubů, mnohdy nezaplněných. V takové situaci zbývají dvě cesty. Vydat best of, koncertní album, případně ohlásit rozpad. Letmý pohled do nadpisu a diskografie ukazuje zvolenou cestu…
Koncertní záznam byl údajně pořízen během dvou zastávek v domovském Seattlu, přičemž se vybíralo z nejpovedenějšího. Dvojdisk je rozdělen do čtyř suit, uceleně, v návaznosti podle řadových desek (viz. tracklist níže). První blok, tzv. písní stařešin, startuje "NM156" a překvapí místy hodně „divokým“ (čti falešným) zpěvem Geoffa Tatea, o němž se všeobecně ví, že i na živo podává bezchybné výkony. Na vrub to zřejmě nutno přičíst nerozezpívanosti, protože nic podobného se již po zbytek hrací doby neopakuje a Geoff dokazuje, proč je jedním z mála klasických výškařů na Zeměkouli, jejichž falzet netahá za uši. "Walk In The Shadows", "Roads To Madness" nebo třeba majestátní "London" potvrzují velkou chytlavost ranného období. "Sceaming In Digital" končí epochu největšího vzpomínání, když čas uzrál na předání štafety. Přichází s intrem "I Remember Now" a všichni mají jasno, musí následovat "Revolution Calling" a pochopitelně další šlehy z dodnes skupinou nepřekovaného megaopusu "Operation: Mindcrime". Stohy papíru už o něm byly popsány, na desce má zákonitě nejobsáhlejší zastoupení, tak snad jen zmínka o rozpůlení svižného trháku "Spreading The Disease", když prostředek vypláče "Requiem".
Převážně ve stínu "Empire" dýchá třetí Suita, která tak plynule načíná druhé CD. První dva záseky ("I Am I" a "Damaged") jsou sice až z následující "Zaslíbené Země", ovšem zbylé čtyři kousky vrací ručičky hodinek zpěv proti proudu času do područí "Říše". Co věc, to jasná sázka na hit. Bohužel, s posledním blokem padá kvalita celé nahrávky prudce k zemi. Pořád stejná skupina, stejný zvuk, ovšem najednou ztrácí na lehkosti. Šlechtic, který začal sedlačit, takový jsem měl pocit z posledních dvou regulérních desek, a mám ho i tady. Jestliže celý čas prolétali v devítkových dimenzích, střemhlavý pád k hlubině šestkové hodně zamrzí. Třeba to poznají sami a nadechnuti vyplavou opět nad hladinu. Přál bych to jim i sobě.
K čemu že je tedy koncertní album dobré? No, mně osobně donutilo znovu oprášit staré desky skupiny a konečně si na CD pořídit remasterovaný "Operation: Mindcrime" ve skvostné edici francouzské firmy Axe Killer, kde je připojeno i první EP "Queensrÿche". Vy máte svůj rozum, tak třeba také něco vymyslíte…
Z poslechu "Živé evoluce" jasně vyplývá, jaký nebetyčný rozdíl ční mezi klasickou tvorbou QUEENSRŸCHE a jejich nejaktuálnější produkcí. Závěrečná suita "HITNF/Q2K" sráží skvělý pocit ze všeho předcházejícího a zřejmě si je toho vědoma i samotná skupina, když trh zaplavila kompilacemi a teď i tímto koncertním záznamem. Snad se ještě vzpamatují?
8 / 10
Geoff Tate
- zpěv
Michael Wilton
- kytara
Eddie Jackson
- basa
Scott Rockenfield
- bicí
Kelly Gray
- kytara
1. DISK 1: MM156
2. Walk In The Shadows
3. Roads To Madness
4. The Lady Wore Black
5. Take Hold of The Flame
6. Queen of Ryche
7. London
8. Screaming In Digital
9. I Remember Now
10. Revolution Calling
11. Spreading The Disease
12. Requiem
13. Spreading The Disease Pt.II
14. The Mission
15. Suite Sister Mary
16. I Don´t Believ In Love
17. Empty Room
18. Eyes of A Stranger
19. DISK 2 : I Am
20. Damaged
21. Empire
22. Silent Lucidity
23. Another Rainy Night
24. Jet City Woman
25. Liquid Sky
26. Sacred Ground
27. Falling Down
28. Hit The Black
29. Breakdown
30. Right Side of My Mind
Vydáno: 2001
Vydavatel: Sanctuary
Stopáž: 78:19 + 57
Produkce: Kelly Gray Studio: Moore Theatre In Seattle
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.