PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rozhodně nemohu říci, že by můj vztah k severským experimentátorům na promrzlých polích severské černé metalurgie byl stejně vřelý jako za časů „Olden Domain“. Časy nekritického obdivu a uctívání jsou dávno minulé a nahradilo je platonické zalíbení v podivuhodných stylových kříženinách, kterými se sebranka futuristických vikingů hlásila o slovo v letech minulých. Už mě ani nepřekvapuje, že po pár prvních posleších jsem začal sbírat ve slinných žlázách materiál na pořádný flusanec, kterým bych „Epic“ zprznil jako něco podřadného, nepovedeného, průměrného... Zbytek si doplňte sami. Stačilo ale pár poslechů, abych sám sebe řádně vyplísnil. Sestry i bratři v černé zbroji, s mozky upřenými vstříc tajemným obzorům, nová deska BORKNAGAR je, světe div se, opět velice dobrá...
O velkých posunech nemůže být ani zmínka. Taky komu by se pořád chtělo vymýšlet stále komplexnější a komplexnější žánrové bastardy, že? Společenství výtečných muzikantů kolem CMK (čti: centrální mozek kapely) Øysteina G. Bruna už prošlo dosti polohami, aby si vytipovali tu, která mu sedí nejvíc. Ano, ta poloha částečně stále zasahuje pozemky černého království, které zastupuje tepající artilérie Asgeira Mickelsona, Vintersorgův působivý skřehot a samozřejmě Øysteinova měňavá kytara, hlasící se svým místy zvukem hrdě do dob sněhových závějů, havraních sabatů a dalších severských kratochvil. Jenže kdo zná BORKNAGAR, dobře ví, jak rádi výletničí do dob minulých, jak rádi křísí staré, takřka art rockové harmonie a jako rádi opatřují svojí hudbu opulentními klávesovými plochami. Maestro Lars A. Nedland, jedna polovina SOLEFALD a opět výrazný Vintersorg (tentokrát ona melodická a čistá půle jeho duše) mají lví podíl na melodicky zřejmě nejpestřejším a nejpropracovanějším kotoučku BORKNAGAR. Black metalových zápřahů přeci jen ubývá a kapela více piluje svoje nezaměnitelné harmonické postupy (instrumentální i vokální), které doplňuje značným množstvím klávesových partů... Jedná se zřejmě o reakci na odchod druhého kytarista Jense Rylanda, jehož díl práce přebírají právě rejstříky páně Nedlanda. Výsledek je až překvapivě pestrý a chutný – řízné a mrazivé polohy severského black metalu se snoubí s mnohem kypícími a přívětivými zvuky kláves a na povrch tak znovu vyplouvá značný instrumentální i kompoziční talent všech zúčastněných (původně jsem nechtěl pochlebovat adresně, ale nedá mi to – instrumentálka ¨“The Weight Of The Wind“ patří k nejlepším kouskům v historii kapely...).
Trocha kritiky? Ba jo. Už to není taková síla jako kdysi. Trochu se to okoukává a oposlouchává. Ale pořád to má hromské koule a dar zaujmout. Rozpoutat stav duševního blaha. Nevím, kam ještě chtějí BORKNAGAR dojít, ale i kdyby se už do konce života nepohnuli nikam, jedno jim už nikdo neodpáře. Stvořili svůj vlastní styl. Kolik kapel se tímhle může pochlubit?
Ze severu opět vane chladný vítr a poutníci BORKNAGAR přicházejí... zdá se, že časy posouvání hranic viking metalu a objevování nových melodických horizontů jsou ty tam. Novinka dobrušuje a zjemňuje všechny podstatné prvky, se kterými seveřané kdy přišli. Výtečné propojení viking metalu s harmonickým art rockovými prvky. Tradiční kvalita made in BORKNAGAR.
8 / 10
Vintersorg
- vokály
Øystein G. Brun
- kytara
Lars A. Nedland
- klávesy
Asgeir Mickelson
- bicí, basa
1. Future Reminiscence
[video]
2. Traveller
3. Origin
4. Sealed Chambers Of Electricity
5. The Weight Of The Wind
6. Resonance
7. Relate (Dialogue)
8. Cyclus
9. Circled
10. Inner Ocean Hypothesis
11. Quintessence
12. The Wonder
Fall (2024)
True North (2019)
Winter Thrice (2016)
Urd (2012)
Universal (2010)
Origin (2006)
Epic (2004)
Empiricism (2001)
Quintessence (2000)
Archaic Course (1998)
Olden Domain (1997)
Borknagar (1995)
Datum vydání: Úterý, 29. června 2004
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 57:53
Produkce: Øystein G. Brun
Studio: Toproom
Tak s tímhle albem jsem měl dlouhou dobu co dělat. Nejen že mi do něj bylo poněkud zatěžko proniknout. Navíc mě ještě odpuzovalo zcela amatérskou "rozplizle koulovitou" produkcí, jakou bych od profíků formátu BORKNAGAR nečekal ani v nejtemnějších snech. S odstupem času mi už nepřijde tak hrozné, ale kvalit předchozích dvou zářezů tedy rozhodně nedosahuje. Snad bude časem lépe. U mně tentokrát jasně vítězí letošní Vintersorgova sólovka.
BORKNAGAR nahrali ďalší album v intenciách svojej poslednej tvorby prelínajúcej sa so "sólovou" tvorbou mr. Vintersorga. Oproti nemu je však "Epic" trocha priamočiarejši, oproti "Empiricism" zas viac komplikovanejší a jemnejší. Každopádne však príjemné na posluch a dovolím si ešte jednu špekuláciu a to, že ak by sa tvorba VIntersorga vydávala pod hlavičkou BORKNAGAR, alebo vice versa, nik by si to nevšimol. Tiež si myslím, že ďalšia cesta kapely by mohla viesť len cez emotívne a jemné hudobné plochy, vystavané okolo tradične dobrého Vintersorgovho čistého spevu.
Netrúfam si na kvalifikované hodnotenie, ale mám pocit, že Borknagar sa príliš "vintersorgujú" a Mr. Vintersorg sa až kŕčovito snaží o "umenie". Bohužiaľ aj jeho sólovky, aj predsalen trochu blackovejší Borknagar trpia prearanžovanosťou, snahou nastavať na blackmetalové základy čo najviac materiálu -- v záplave detailov sa tak akosi stráca celok.
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.