OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Harry Potter™. Kdo by dnes neznal jméno mladého kouzelníka ve slušivých brýlích? Vždyť reklamní masírku, která cestu tohoto fenoménu světem provází, můžeme přirovnat snad jen k trilogii o lásce Pulčíků k dobrému bydlu. Výdělky z knih, filmů a (rozhodne ne v neposlední řadě) merchandise, o kterých se nám obyčejným smrtelníkům ani nesní. Zkusme ale na okamžik Joanne K. Rowlingové přestat závidět ten obrovský úspěch, bohatství a davy mladistvých obdivovatelů z řad pop-cornové divácké generace a vezměme příběh „správňáka“ Harryho jako knihu. Slibuji, že srdceryvné dojáky typu chudé autorky píšící první díl své stěžejní série v mrazivém podnájmu při svitu petrolejky kradeným inkoustem, novou vlnu brýlaté módy či hotovou pandemii dětských čtenářů, ponecháme stranou.
Jestliže dobrodružství desetiletého Pottera kdysi začalo jako oddechová pohádka pro děti, čemuž odpovídal nejen styl psaní, ale i počet stran, pak nejpozději od třetího zastavení je všechno úplně jinak. S přibývajícím textem jakoby se i autorka snažila děj postrčit směrem k dospělejším čtenářům. Nejenže tu máme, pro potřeby kouzelného světa, proměněné neduhy lidstva jako šikanování, rasismus, fašismus, nesvoboda atd., ale dokonce tu nepůsobí ani příliš chtěně či trapně. Kupříkladu takové utiskování a zneužívání domácích skřítků bývá tím nejroztomilejším, zároveň však i nejdojemnějším, co lze u Rowlingové přečíst. Přibylo i strachu, děsu a nelidských protivníků, přestože hlavní nepřítel zůstává stále tentýž, hlavní pozornost na sebe často strhávají i jeho přisluhovači. A přes všechno nadpřirozeno stále platí, že nejvíc hrůzy dokáží rozpoutat lidská omezenost, malost a závist.
Co dělá knihu čtivou? Rozhodně příběh a ten se, přes všechno výše uvedené, vlastně nemění. Tedy nemění se jeho kostra. Osobně bych rozuměl nářkům autorky, že těžko hledá nové nápady, neboť stále se začíná o prázdninách v rodině Harryho tety a strýce Dursleyových, stále v obležení tlustého a násilnického bratránka Dudleyho. Pak se něco zamotá, zbytek prázdnin nutno strávit jinde a hupky dupky, je tu škola, takže Bradavice, famfrpál, učení, láska, přátelství, zkrátka tradiční hrátky omladiny, které nám starým už nic neříkají, ale o to raději na ně vzpomínáme. A lup ho! Nepřítel nespí, tak kohopak máme před sebou pro letošek? To je machr, ten nám dává pěkně zabrat. Nikdo nechce nic prozradit, na všechno nutno přijít pouze vlastní hlavou s kamarády Ronem a Hermionou, a už to bude, už se to veze… simsalabim!... já jsem Harry Potter, všechno jsem vyřešil, děkovačka. Otázky? Prospěch? Zvítězíme letos ve famfrpálu? A co bodování kolejí? Fajn, další hezký rok za námi a už jen cesta zpátky mezi nenáviděné příbuzenstvo. Záměrně zjednodušuji, pochopitelně, na druhou stranu ale, podobná osnova tady vždycky je, Fénixův řád nevyjímaje! Jen ten školní rok bude zase o něco dospělejší, krvavější a smutnější. O tom, že navíc zemře i jedna z klíčových postav víte určitě také, nebyla by to továrna Potter, aby už předem všechna očekávání nesemlela na prach.
Takže proč se vůbec dalším dílem zabýváme? Protože, ač je to možná k nevíře, i po páté se Rowlingové daří zaujmout čtenářovu pozornost, vtáhnout ji do světa mudlů i za kouzelné zrcadlo světa čarodějů, a vyplivnout až po 800 stránkách se závěrečným rozloučením. Ano, nejedná se o nic originálního. Ano, kromě několika maličkostí už tu všechno bylo i od autorky samotné. Ale stále to funguje a jako oddechové čtení na dovolenou, do nemocnice atp. zkrátka ideální. Jen pozor, pokud hodláte číst knihu na veřejnosti, doporučuji schovat desky do vkusného obalu, například od knihy „Dospíváte v muže“ (či „Dospíváte v ženu“). Zmatete tak omladinu, možná vám začnou i tykat, ale POZOR! Následné pozvání do kina na právě příchozího „Vězně z Azkabanu“ však už pouze pro ty, co vám ukáží občanský průkaz.
Vlastně je to pořád tatáž kniha s drobnými obměnami, ovšem čtivá, napínavá a nemám strach, že by to Joanne K. Rowlingové v podobném duchu nezvládla ještě alespoň dvakrát a celou ságu tak důstojně neuzavřela.
6,5 / 10
Vydáno: 2004
Vydavatel: Albatros
J. K. Rowling – HARRY POTTER A FÉNIXŮV ŘÁD
Překlad: Pavel Medek. Ilustrace: Mary GrandPré. Praha: Albatros, 2004. 800 stran.
ISBN: 80-00-01294-4
Harryovský standard - děj vás chytne a nepustí, budete se bát, budete napínáni, občas se upřímně rozesmějete a nakonec si celou knížku přečtete ještě několikrát. Jsou zde zajímavě naťukávány věci z minulosti, které tak nějak mění pohled na osoby v Harryho okolí. Oceňuji, že (stejně jako v reálném světě) nic není "černobílé"
NO standartně nadprůměrná fantasy -když přivřu obě oči......Mr. Darkmoor by mohl být někdy i milostivý ,demon jeden starý...........
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.