OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Prochází zešeřelou krajinou, usínajícím lesem, brouzdá se bystřinou, kráčí po kamenité zemi a pozoruje vzdálený soumrak. Hledá cestu a přitom neví, kam má dojít. Sleduje, kam v mizejícím světle ptáci na nebi odlétají. Ve svém putování se snaží něco najít, možná před něčím uniknout. Poslední sluneční paprsky se v jejích smutných očích odrážejí jak v říční hladině. Vítr, přinášející chlad noci, si pohrává s jejími rudými vlasy s drzostí milencovou. Z výrazu v její tváři lze jen ztěží něco vyčíst, mladé rysy v sobě mají odraz nezdravého splínu. Její rty mluví o úzkosti, oči však vyjadřují vášeň. Vzpomíná na události posledních dnů a nocí, vzpomíná s příjemným pocitem u srdce, a přesto se od všeho snaží vzdálit. Je klamným symbolem pokušení, její hledání ještě zdaleka není u konce, ale od svého zrození již mnoho mil ušla a kroky ztrácejí mladistvou nejistotu.
XANDRIA na sebe upozornila v loňském roce debutem „Kill The Sun“. Její vnímání a interpretace hudby vychází z odkazu čím dál početnějšího hudebního odvětví představovaného například LACUNA COIL nebo WITHIN TEMPTATION. I tato mladá německá kapela se snaží o impresivní vykreslení lidských emocí prostřednictvím své hudby. Mluvme o rockové hudbě, o hudbě s posmutnělou atmosférou, s nádechem tajemna i erotična. O motivech hledajících inspiraci kdesi daleko, ale zároveň tak blízko. Na „Kill The Sun“ si vyzkoušeli, jaké to je skládat tento typ hudby. Bohužel však zůstalo jen u pěkných melodií, ale dál skupina nešla. „Ravenheart“ se tématikou od svého staršího sourozence moc neliší, ale s jeho přípravou si kapela dala přeci jenom více práce. Dočkáme se tak bohatších aranží a velmi podařeného zvuku. Již v titulní skladbě je slyšet koketování se smyčci a sbory, které se tu a tam nese celým albem. Svého vrcholu na tomto albu dosahují v podmanivé, baladické skladbě „Some Like It Cold“, kde se střídají elegantní klavírní části s impulzivním refrénem. Ale ani sebelepší aranže hudbu bez nápadu kvalitní neudělají a to si ku prospěchu věci tito Němci uvědomují. Hlavní roli tak opět dostaly působivé melodie a rudovlasá zpěvačka Lisa, která již nepůsobí jako vyplašené děvčátko, co zpívá v dlouhých šatech s drsnými hochy po boku. Její kvality (ty pěvecké, ty druhé si můžete prohlédnout ve videoklipu k titulní písni, který je na CD a na jejich stránkách ke stažení) může posluchač ocenit za doprovodu klavíru a flétny v další ukolébavce – „Eversleeping“. „Black Flame“ je na Ravenheart jedna z mála svižnějších věcí v duchu heavy rocku - pro zpestření, aby posluchač snad náhodou neusnul. Tím se dostávám i k hlavnímu negativu (stejného jako u předchozí placky). Jednotlivé písně XANDRIE jsou podařené, ale příliš se od sebe neliší a splývají v oparu posmutnělých emocí. Mají příliš jednotnou atmosféru, která místy balancuje na hranici melancholie a unylosti. Pakliže XANDRIA tento nedostatek do budoucna dožene, mohla by se vyhoupnou ještě o stupínek výš.
Poslechově velmi příjemné album plné elegantních melodií. Od loňského debutu udělala skupina krok kupředu, především po zvukové stránce. Máte-li v oblibě gothic rock, či melodický rock občas střihnutý řízným rifem, mohu Vám toto album jen doporučit.
7 / 10
Lisa Schaphaus
- zpěv
Marco Heubaum
- kytara, klávesy
Philip Restemeier
- kytara
Gerit Lamm
- bicí
1. Ravenheart
2. The Lioness
3. Back To The River
4. Eversleeping
5. Fire Of Universe
6. Some Like It Cold
7. Answer
8. My Scarlet Name
9. Snow-White
10. Black Flame
11. Too Close To Breathe
12. Keep My Secret Well
Sacrificium (2014)
Neverworld's End (2012)
Salomé - The Seventh Veil (2007)
India (2005)
Ravenheart (2004)
Kill The Sun (2003)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Drakkar Records
Produkce: José Alvarez-Brill
Studio: Pleasurepark Studios
k poslechu v práci dobré :)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.