PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Filmová verze jednoho z největších literárních fenoménů posledních desetiletí začíná pomalu ale jistě aspirovat na unikát. Bohužel, ne díky své kvalitě, ale díky neskutečné rozloze. Pokud vše půjde podle plánu, bude Harryho Pottera ve světě celuloidového pásu tvořit celkem sedm filmů, jejichž realizaci bude mít na svědomí hned několik různých režisérů. Žel ani ten druhý v pořadí, mexický talent Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Malá princezna), nedokázal pozvednout úroveň nad hladinu sezónního hitu a popcornové zábavičky. Přesto na rozdíl od svého předchůdce Christophera Columbuse konečně dokázal propůjčit svému dílu trochu osobitého kouzla a učinit jej něčím víc než jen důslednou ilustrací předlohy J. K. Rowlingové…
Harry Potter a vězeň z Azkabanu je dobře zrežírovaná podívaná. Tam, kde byl Columbus úpěnlivě vázán na vizuálno, na efekty, rekvizity, nestřídmé barevné kompozice, tam si Cuarón vytváří silnější vazbu na postavy. Rozdílný přístup obou pánů si můžeme snadno ověřit už v úvodní scéně s tetičkou Marge, která je jedním slovem výtečná. Mnohem víc než kdy před tím lpí kamera na gestech a slovech a vytváří skutečně dusnou atmosféru, nikoli to nezávazné a infantilní ovzduší prvních dvou dílů. Od režiséra dětských filmů k režisérovi dramat. A nejen to. Mexický kormidelník klade krom důrazu na postavy a pečlivější práci s napětím i větší důraz na sugestivitu. Nepotřebuje být tolik doslovný, více si pohrává s náznakem a nechává diváka vstupovat do hry mnohem aktivněji než explicitní Columbus. Ladění třetího Pottera je skutečně mnohem temnější a pochmurnější, jakoby dětské časy v Bradavicích odešly a nastupovalo problematičtější dospívání. Samotný brýlatý učeň se ze střapatého chlapce mění v zasmušilého a problematického adolescenta, což nechává více vyniknout hereckým schopnostem Daniela Radcliffa, kupodivu vůbec ne malým. Ani Vězeň z Azkabanu neztrácí nic ze své imaginativní hravosti a vizuální vynalézavosti, leč ta je v Cuarónově podání méně okatá a z mého pohledu působivější. Nehledě na to, že úroveň digitálních efektů jde rok od roku nahoru, a tak se je stále víc a víc na co koukat… Po výtvarné stránce je Vězeň dost možná největší lahůdka, byť zdaleka ne tak podbízivá jako tomu bylo dříve.
I přesto se mi však nezdá být třetí vlaštovička ničím převratná a objevná. Příběh je opět vystavěn podle stejného schématu – na úvod gejzír historek ze života v Bradavicích, pak náznak tajemství a nakonec šouravým tempem až k samotnému rozlousknutí zápletky. Ta je zřejmě nejřidší z celé dosavadní trilogie a de facto se rozpouští v přívalech epizůdek a bonmotů z čarodějnického života. To považuji za největší problém díla Alfonse Cuárona, jakožto nečtenář jsem se nemohl zbavit dojmu, že se ve filmu téměř nic neděje a že celý příběh je jen banální nastavovaná kaše, pravda – sice dovedně, ale pořád nastavovaná. Tajemná komnata měla mnohem napínavější náboj, nicméně ten zase „dovedně“ negoval rutinér Columbus svou nevzrušivou režií. Teď je to naopak, příběh je jaksi líný a vláčný a většinu vzruchů do něj vnáší dovedný režisér, výtečná hudba z pera Johna Williamse a dobří herci. Pravda, trochu mi chybí kašpar ráže profesora Zlatoslava (Kenneth Brannagh) z dílu předchozího a příliš se nezdařil ani „nový“ Brumbál Michaela Gambona, který postrádá charisma svého předchůdce Richarda Harrise. Zato nováčkové Oldman (Sirius Black) a Thewlis (prof. Lupin) si vedou nadmíru zdatně, podobně jako ostřílené a prověřené opory. Naštěstí ubylo vlezlého sentimentu a přibylo skutečné psychologie, která dodává postavám filmu na zajímavosti.
Těžko přesně shrnout dojmy z třetí příspěvku do potterovského eposu. Z řemeslného hlediska je zatím nejcennější a nejvyzrálejším dílkem, ale sráží ho slabší příběh. Přesto budí jisté naděje směrem do budoucnosti. Pokud se i v pořadí třetí režisér chopí příběhu se stejnou vervou jako Alfonso Cuarón, bude příjemné na filmy o brýlatém kouzelníkovi s pohnutou minulostí, současností i budoucností chodit pravidelně. Mám však obavu, že existuje jistý limit, který Potterovi nikdy neumožní stanout v síni slávy fantasy filmu po boku Nekonečného příběhu Wolfganga Petersona či Pána prstenů Petera Jacksona. A mám obavy, že tento limit neleží ve světě filmu…
Z filmařského hlediska nejosobitější a nejlépe zrežírovaný díl, který dětinskou atmosféru předchozích dvou dílů mění za méně radostný háv dospívání. Na olbřímí stopáži však až příliš vyniká řídkost a chatrnost zápletky. I tak je doposavad poslední příspěvek do potterovské rodiny hodný doporučení pro všechny, co se chtějí dobře bavit solidním fantasy filmem.
7 / 10
Vydáno: 2004
Vydavatel: Warner Bros.
Stopáž: 142 min.
HARRY POTTER AND THE PRISONER OF AZKABAN
[USA 2004]
Režie: Alfonso Cuarón
Scénář: Steven Kloves
Kamera: Michael Seresin
Střih: Steven Weisberg
Hudba: John Williams
Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Shirley Henderson, Robbie Coltrane, Julie Walters, David Thewlis, Maggie Smith, Alan Rickman, Gary Oldman, John Cleese, Michael Gambon, Miriam Margolyes, Dawn French, Julie Christie, Timothy Spall, Warwick Davis, Robert Hardy, Richard Griffiths, Fiona Shaw
Prvek který dělá film filmem, tedy kvalitní režie, byl tímto pokračováním citelně posílen, již to nejsou jen rozhýbané fantasy-pohádkové obrázky, Harry nabral na dramatičnosti a „filmovosti“. Možná je to i tím, že protentokrát byl původní příběh lehce přetaven tak, aby vyhovoval vkusu režiséra, to ovšem nic nemění na tom, že jsem z tohoto dílu měl celkem rozporuplné pocity. Jako by vývoj této série nabíral vítr seriálů typu Colombo, kdy již předem víte, že se stane vražda a ten roztržitý sympaťák v baloňáku ji střelhbitě a ladně vyřeší. Podobně tak i u Harryho již předem dokážete predikovat, o co asi tak půjde a jak by to asi tak mohlo skončit. Jakoby se stejná kostra příběhu jen obalovala trochu jiným masem, ale s téměř stejnou chutí, která divákům zachutnala již při první hostině a šéfkuchař se bojí experimentovat ve strachu, že ztratí věrné strávníky.
Třetí knížní díl přitvrdil, pochopitelně se tedy přitvrdilo i ve filmu. Skutečně, scéna s mozkomorem ve vlaku byla docela hustá. Ovšem "zesmutnělo a zčernalo" i prostředí školy, ale především se podstatně změnilo okolí a hlavně venkovní exteriéry. Děj samozřejmě musí mnohem více "letět", čili na spoustu knižních věcí a epizod nezbyl čas, ale s tím se už u podobných filmů tak nějak počítá. Brumbál nedopadl až tak šíleně, jak jsem se obával, skvělí jsou novici Black i Lupin. Humorné situace těží opět převážně ze zrzka Rona, ovšem nejvíce mě stejně pobavila (zřejmě) nechtěná hláška, kdy černošský student prohlašuje, že Sírius BLACK může být schovaný všude. Naopak, naprosto zklamal Draco Malfoy, jako jediný zástupce "albínské" rodiny záporňáků v tomto díle. Nejen že odrostl, ale vlasy mu přerůstají, obočí zčernalo a už vůbec nepřipomíná toho nagelovaného blonďáčka z hitlerjungend známého z minula. Navíc z něj a jeho poskoků udělal scénárista spíše než partičku zlosynů tlupu směšných uplakánků. Film pro celou rodinu to ale tak nejspíš vyžaduje. Uvidíme co si počnou s lynčováním na MS ve Famfrpálu ve čtyřce...
Fajn pohádka..
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.