OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Spolek lomozivých germánských vagantů si to šine světem a pod zamaštěnými plášti ukrývá již třetí „rockovatý“ počin. Dávno minuly ty časy, kdy tohle seskupení vandrovalo po evropských hradech i klubech pouze se středověkými nástroji. Inu, komerční úspěch je zkrátka komerční úspěch a – ruku na srdce – moderní pojetí středověké hudby v podání In Extremo patřilo vždy k tomu nejlepšímu a nejobjevnějšímu, co nám tvrdá scéna nabídla.
Nový kancionál majzne našince poznovu odpudivě německým názvem – tentokráte přehlasovanou hlubinou Sünder ohne Zügel. A znovu je to právě název, který je jako jediný hoden jména odpudivý. Protože celý zbytek fošny nese se na vlnách superlativů. Už od prvního kontaktu je jasné, že In Extremo poprvé za dobu své existence přesouvají těžiště tvorby do vlastních řad a pomalu se odvracejí od středověkého intepretátorství. V důsledku to znamená, že tradicionály najdeme na desce již jen dva – jsou oba severské (tuším, že islandské) a samozřejmě patřičně přaranžované. Zejména lahůdkově dusná píseň „Krummavísur“, která s grácií žongléra střídá řízné riffy a medievální brnkadla se řadí do zlatého fondu germánských minnesängerů.
Hlavní příděl nových písní již ovšem nese autorskou nálepku In Extremo. A sluší jim to, zdůrazňuji! Pokud jsme mohli na minulých deskách všelijak remcat, že ty kytary jsou přeci jen pouze vatovky a hlavní slovo náleží středověké sekci, pak novinka přichází s gardem obráceným. Jde o vůbec nejtvrdší a nejkytarovější desku skupiny. Der Lange řádně přebrousil svojí halapartnu, přezdobil ji různými efekty a pak ji s vervou rozzuřeného lancknechta zaťal do uší naslouchajících. Již v úvodní pecce „Wind“ budí jeho instrument přehršel pozornosti. Kostru skladby tvoří sice typicky svéhlavá rammsteinovská úderka, jenže na ní se nabaluje spousta gotikou (tentokráte myslím tu rockovou) nasáklých motivů. Plačtivé skřeky kytary, melodické konce beranidlových riffů a podobně. A když se pak strunná magie dá do spolku s uřvanou dudovou kutálkou, je zaděláno na pěkný chlívek, to si pište.
Zásluhu na souznění má i výkon vokalisty Das Letzte Einhorna (fujtajxl!), jehož chraptění a mručení se hodí do obou kulturních epoch. Vyznamenání náleží i autorům textů. Pravda je, že Goethe, Villon a deBeaumont těch škvárů moc nevytvořili. A konec konců, Carmina Burana (ta literární, ne ta Orffova hudební) také nemá pověst sborníku canců.
Těžko přetěžko soudit, jak se zavděčí In Extremo těm „bigotnějším“ posluchačům. Faktem zůstává, že tohle album se těžce středověkým časům částečně vzdaluje, nicméně přináší (alespoň pro mne) dostačující alternativu. Alternativu In Extremo jako především moderních muzikantů, kteří ovšem nezapomínají, že jejich škorně se brouzdaly výkaly v Hamelnu a okusily prach cest, o nichž my smrtelníci můžeme pouze snít.
Jak se dalo čekat, IN EXTREMO se stále více pokoušejí o vlastní skladby. Je pravda, že určité známky těžkopádnosti tu jsou (zejména ta úporná rammsteinovitost), pravda je i to, že se mi občas zastesklo na zrockované středověké tradicionály, ale je zároveň pravda, že mě Sünder Ohne Zügel upoutalo podobně jako desky předchozí...
8,5 / 10
Das Letzte Einhorn
- zpěv, rolničky, polykání ohně
Dr. Pymonte
- dudy, harfa, šalmaje
Flex Der Biegsame
- dudy, šalmaje
Yellow Pfeiffer
- dudy, šalmaje, harfička
Der Lange
- kytara
Der Morgenstern
- bicí
Die Lutter
- basa
1. Wind
2. Krummavísur
3. Lebensbeichte
4. Merseburger Zaubersprüche
5. Stetit Puella
6. Vollmond
7. Die Gier
8. Omnia Sol Temperat
9. Le ´Ol Chyiuchech
10. Rattenfänger
11. Óskasteinar
12. Nature Nous Semont
13. Unter Dem Meer
Mein Rasend Herz (2005)
7 (2003)
Sünder Ohne Zügel (2001)
Verehrt Und Angespien (1999)
Die Verrückten Sind In Der Stadt (1998)
Weckt Die Toten (1998)
Hameln (1998)
Der Galgen (MCD) (1997)
In Extremo Gold (1997)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Universal Music Group
Stopáž: 53:54
Produkce: Thomas Heimann - Trosien, Ekkehard Straus
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.