THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Fotbal je v našich krajích zdaleka nejpopulárnější sport, a tak není divu, že při takových akcích jako je právě probíhající Mistrovství Evropy ustupují do pozadí i takové věci jako je pád vlády, nebo estrádní soutěže o nejpopulárnějšího pubescenta a celý národ se zaobírá hlavně tím, jak dopadne na šampionátu náš reprezentační výběr. Ruku v ruce s touto mánií jdou i různé typy komerčních aktivit - prodej replik fotbalových dresů, soutěže o vstupenky na jednotlivé zápasy, o slipy s portrétem Martina Jiránka a v neposlední řadě také různé „motivační písně“, které mají nejspíš sloužit coby fanouškovské hymny pro početné zástupy příznivců našeho týmu na stadionech.
V nedávné minulosti nám podobnou „zábavu“ obstarávala parta kolem Šípa, Salavy & co., nyní převzala štafetu družina vedená Alešem Brichtou, který přizval ke spolupráci Petra Buneše a Otu Hereše a pod názvem HATTRICK se s tímto projektem vydali dobývat peněženky a přehrávače fotbalových fanoušků. První pokus přišel již v roce 2000, kdy se konalo Euro v Be-Ne, ale nejspíš díky špatnému výsledku našich reprezentantů nebyla fotbalová mánie zase tak veliká, a proto zůstal HATTRICK bez výraznějšího povšimnutí. Letošní turnaj však zastihl náš tým ve skvělé formě, takže by to tentokrát mohlo dopadnout lépe - jak pro reprezentaci, tak pro HATTRICK, který zvolil zajímavý způsob propagace v podobě promo CD v každém výtisku stejnojmenného fotbalového magazínu.
Samotná tvorba výše zmíněného tria se pohybuje v očekávaných oblastech - vyřvávané refrény, nenáročné postupy, snadno zapamatovatelné melodie a samozřejmě fotbalové „fanouškovsko-optimisticky“ laděné texty. Nějaké technické záludnosti nebo exhibice zde nenaleznete (divil bych se, kdyby se je vůbec někdo pokoušel hledat…).
Titulní píseň není překvapivě o fotbale, nýbrž o sexu a skórování má poněkud jiný význam. Dvojka „Nechte vlajky vlát“ se už drží tématu a díky celkem podařenému melodickému refrénu a typicky „rádiovému“ vyznění (inspirace MŇÁGOU je ale až příliž okatá) by se mohla stát (v rámci ostatních písní) „hitem“ (už se stala, pochází z jedničky a na zábavách ji vyhrává kde která regionální kapela okresního formátu, pozn. korektora). Po nudné odrhovačce „Východní“, kde Brichta za zvuku harmoniky vypráví příběh ruského chlapce, se dočkáme nacionální vyřvávačky „Červená, modrá, bílá“ a už nám zbývá jen přemýšlet, zda si koupit originální CD (pro jistotu se vydalo dvojCD, aby nebyl posluchač ochuzen o písně z první, čtyři roky staré, várky), nebo zda se bez této sbírky laciných popěvků obejdete.
Pokud je někdo ortodoxní fanoušek a každou noc usíná v národním dresu s trikolorou na obličeji a nevadí mu dát peníze za hudbu, která je spíše epizodní záležitostí, tak ať neváhá - určitě bude spokojen. Kdokoliv jiný by se měl tomuto CD vyhnout velkým obloukem - pokud tedy nepatří mezi nevyléčitelné „alkeholiky“.
Pro opilé fotbalové fanoušky optimální hudba.
Aleš Brichta
- zpěv
Petr Buneš
- kytara
Ota Hereš
- kytara
Karel Adam
- basa
Dan Hafstein
- bicí
Petr Pižanovský
- host
Horst Siegl
- host
1. Hattrick
2. Nechte vlajky vlát
3. Východní
4. Červená, modrá, bílá
Hattrick I + II (2004)
Promo 2004 (2004)
Hattrick (2000)
-bez slovního hodnocení-
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.