THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Všetko tu už raz bolo, všetko sa už len stále dokola opakuje. Prečo teda lámať hlavy nad originalitou, povedala si táto pätica mladých alkoholikov, kdesi v roku 1996, kedy ALABAMA THUNDERPUSSY vznikli. Namiesto putovania neprebádanými oblasťami, cestujú odvtedy ATP späť v čase. Usadili sa kdesi v špinavom rock’n’rolle na prelome rokov sedemdesiatych a osemdesiatych, ale za súčasnosťou im smutno rozhodne nie je, hoci do svojej produkcie prepašovali i súčasné vplyvy. Dnes už po vydaní piatich okrúhlych nosičov (pred pár týždňami vyšiel zatiaľ posledný „Fulton Hill“) nejde o žiadnych nováčikov a zrejme v štátoch si už stihli vybudovať meno. „Rise Again“ je pokračovaním vydávania reedícií starších vecí zo zaniknutého labelu Man´s Ruin Records, teraz už pod hlavičkou Relapse.
Ide o debutovú záležitosť z roku 1998 obohatenú o niekoľko bonusov. Neviem čo si od tohto počinu sľubujú Relapse či kapela, ale v prípade tohoto albumu ide len o priemernú záležitosť. Spočiatku človek cíti sympatie k neučesanému a špinavému zvuku, feelingu postavenom na použití riffov známejších velikánov rockovej histórie. Na „Rise Again“ si teda vypočujete početné variácie klasických sabbathovských ťahov, mierne melodických ťahov na tvrdom podklade v štýle THIN LIZZY, či starých LYNYRD SKYNYRD a takto by sa dalo pokračovať ešte dlho. Správne zachrípnutý, prefajčený a prepitý hlas vtedajšieho vokalistu Johnyho Throckmortona (legenda hovorí o 59 kapelou vypitých fľašiach whisky počas prvého veľkého turné trvajúceho 29 dní) je tu namieste. Z pätnástky trackov tlačiacich sa na „Rise Again“ však treba vyzdvihnúť pár príjemne urobených vecí. Správny drive nechýba skladbám z úvodu ako „Victory Through Defeat“, či „Folklore“. Závan súčasnosti objavíte v „When Mercury Drops“, kedy ich melodický a tvrdý rock evokuje postupy obľúbených LIFE OF AGONY (odtiaľ je tiež priame napojenie na BLACK SABBATH a LED ZEPPELIN). Chytľavo pôsobí tlieskanie do rytmu v „Jackass“ a zaujmú aj bluesové melódie v „Fever 103“.
ALABAMA THUNDERPUSSY nemožno charakter ich hudby vyčítať, pretože počuteľne hrajú hudbu, ktorá ich baví a napĺňa, neskrývajúc pritom zdroje inšpirácie, a rozhodne nemajú šancu na výrazný komerčný úspech (koncentrácia farebných obrázkov na telách niektorých jednotlivcov by u MTV neprešla). Stále je to zaujímavejšie než množstvo populárnych formácii typu DREAM THEATER, tiež vykrádajúcich klasické formácie a oslavovaných ako elitní predstavitelia tvrdej muziky. V sedemdesiatich minútach retrospektívne zameranej muziky pomerne monotónneho rázu však nájdu napriek pár svetlým momentom potešenie asi len fanúšikovia ALABAMA THUNDERPUSSY. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre „Rise Again“, odporúčam nejakú tu whiskey, bongo a želám príjemný let.
CD k recenzi poskytli Day After records
V sedemdesiatich minútach retrospektívne zameranej muziky pomerne monotónneho rázu nájdu napriek pár svetlým momentom potešenie asi len fanúšikovia ALABAMA THUNDERPUSSY. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre „Rise Again“, odporúčam nejakú tu whisky, bongo a želám príjemný let.
5 / 10
Erik Larson
- doprovodná gitara, doprovodné vokály
Bryan Cox
- bicie
Johnny Throckmorten
- vokály
Ryan Lake
- sólová gitara
John Peters
- basgitara
Opie Taylor
- vedie obchod (?)
1. Falling Behind
2. Victory Through Defeat
3. Folklore
4. Lord’s Prayer
5. Get Mad/Get Even
6. When Mercury Drops
7. Ivy
8. Speaking In Tongues
9. Jackass
10. Alto Vista
11. Podium
12. Fever 103
13. Dixie
14. Swagart
15. When Mercury Drops (live)
Fulton Hill (2004)
Staring At The Divine (2003)
Constellation (2000)
River City Revival (1999)
Rise Again (1998)
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.