OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
AGATHODAIMON představují v zaprášených grimoárech temných šéfkuchtíků skutečně delikatesní gothic – blackovou pochoutku, kterou pravý labužník staví i nad načinčané krvavé dortíčky Cradle Of Filth a Dimmu Borgir. Ačkoli jest to tvrzení samozřejmě záměrně provokativní, dost zavádí od srdce temnoty. Agathodaimon produkují hodně odlišnou odrůdu metalu, zdaleka ne tak zahlcenou magickými klapkostroji, zborcenými strunami a zvučnými plechárnami. Tahle německo – rumunská sebranka bazíruje maximálně na kytarovosti a technické propracovanosti.
Chapter III je interesantní dílko, které se láme do dvou částí. Na té první dojdou k nasycení zejména lačné tesáky divé black metalové zvěře. Agathodaimon kují melodický a atmosferický černý kov, jaký mi začíná na scéně v takové čistotě a nádheře chybět. Trashově naštěkané sekery se co chvíli pustí do divé kvílivé jízdy, bicí zapošívají baldachýn noci svým pravidelným pulsem. Přechody z hutných meziher do mohutných prasopalných jízd jsou dotažené do absolutní preciozity, zvuk je z kategorie křišťálových a přitom plastických... Klub přátel staromódní rakvařiny se nabaží zejména v prvním kousku „An Angel´s Funeral“, to druhý zářez na hrobníkově lopatě, nazvaný „Spirit´s Soldier“, prezentuje démonické těleso naladěné do progresivnějších vln. Klávesové preludium lemované Sathonysovým chrchlání hodně připomene Dimmu Borgir, následná parádní kytarová i rytmická práce, která lascivně koketuje s doom metalem, trashem i gotikou však naplno prozrazuje naturel svých tvůrců. V parádní jízdě „The Ending Of Your Yesterday“ dostává zase silnější obrysy gotický andílek, který kapelu věrně provází – krom svištivých kytar si stále častěji bere slovo i melancholický čistý mužský zpěv.
Od „Past Shadows“ jakoby nám hrála jiná konstelace Agathodaimon. Skřípavý riff a progresivně hopsavá rytmická sekce stáčejí kormidlo do doom / gotických vod. A stejně jako v černém moři i tady si Agathodaimon vědí stoprocentně rady. Chytré mixtury upěnlivých pasážích s blackovým krakorem a rockově melodických zpěvných partů dávají dohromady lahodný atmosferický koktejl, který ocení každý, kdo rád špacíry za soumraku a meditace za svitu svic. Jako noční slunce stříbrně září instrumentální vyzrálost téhle smečky, stejně tak cení zuby naprostá kompoziční jistota a schopnost posluchače neustále udivovat novým, temný, vzrušujícím...
Slov bylo dost. Třetí kapitola Agathodaimon je vrcholným dílkem, kánonem pro každého, kdo má rád vyvážené stylové mixtury, uplakané tváře z bělostného mramoru, náhrobky laskané měsícem a noční dumky... A víte co? Zbytek si vymyslete sami. Za svitu svic a inspirativního objetí téhle fantastické desky Vám to půjde samo...
Třetí kapitola Agathodaimon je vrcholným dílkem, kánonem pro každého, kdo má rád vyvážené stylové mixtury, uplakané tváře z bělostného mramoru, náhrobky laskané měsícem a noční dumky... A víte co? Zbytek si vymyslete sami.
9 / 10
Akaias
- vokály
Sathonys
- kytara
Christine S.
- klávesy
Matthias R.
- bicí
Hyperion
- kytara
1. An Angel´s Funeral
2. Spiritsoldier
3. Paradise Beyond
4. The Ending of Yesterday
5. Past Shadows
6. Yesterday´s Reprise
7. Departure
8. Sacred Divinity
9. Burden of Time
Phoenix (2009)
Serpent's Embrace (2004)
Chapter III (2001)
Higher Art of Rebellion (1999)
Blacken The Angel (1998)
Near Dark (1997)
Carpe Noctem (1996)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 42:48
Produkce: Kristian „Kohle“ Kohlekeller
Studio: Kohlekeller Studios, Seeheim
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.