OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dva roky po zabití draka se Ronnie James Dio vrací na hudební scénu s novým albem, tentokráte nazvaným „Master Of The Moon“. Pokračuje tak ve své tradici romanticko-fantastické lyriky. Rovněž pokračuje ve své hudbě, která za poslední léta příliš obměn nezaznamenala. Pojem Diova hard rocku pomalu ale jistě ztrácí na zvučnosti. Nezachrání to bohužel ani nové album, které se pouze veze ve stínu slavnějších alb a nepřináší nic, co bychom již mnohokrát neslyšeli zahrané stejnými muzikanty a zazpívané stejným hlasem.
Úvodní „One More From The Road“ je na albu takřka jediná skladba, která má dostatek energie, takříkajíc našlapaný rock´n´roll. Ostatní splývají v nevýrazné šedi. Ať již to nazveme únavou materiálu, docházejícím dechem, nebo blížícím se důchodem, je jasné, že Ronniemu dochází nápady. Zatímco předposlední album „Killing The Dragon“ bylo příjemné retro do let osmdesátých, let největší slávy, „Master Of The Moon“ mi přijde jako počin až zbytečný. Je to stále tentýž hard rock a la DIO, ale už mu chybí jiskra. Po více jak třiceti letech tvůrčí činnosti se ale není čemu divit. Však tento chlapík malý postavou, ale veliký svým hlasem je jednou z nejvýznamnějších hard rockových postav a tři desetiletí jsou přeci jenom dost. Totéž potkalo i jeho někdejší kolegy BLACK SABBATH, kteří až na pár písní se soustřeďují hlavně na vydávání „Best of…“ alb se stále týž skladbami v jiném pořadí. Ritchie se nadobro odebral na odpočinek v náruči své ženy na staré hrady a zámky. Dlouholetý rival Ozzy se sice na odpočinek zatím nechystá, ale to jen „zásluhou“ Sharon. Vraťme se ale zpět „Pánu měsíce“. Sestava se oproti předchozímu albu příliš nezměnila. Kytaru opět tříme Craig Goldie, za bicími sedí Simon Wright, jen na basu si tentokrát zahrál Jeff Pilson. Ten se v Diově sestavě objevil již několikrát, vzpomeňme například na „Strange Highways“. Když už jsem u tohoto alba, nemohu si odpustit poznámku, že DIO své nejlepší alba nahrál vždy po odchodu z BLACK SABBATH. O „Holy Diver“ nikdo nepochybuje, „Strange Highways“ však rovněž považuji za jedno z jeho nejlepších. Navíc je na tomto albu značně čitelný odkaz výborného alba „Dehumanizer“, dnes příliš nedoceňovaný počin novodobých BLACK SABBATH. Kdyby si Ronnie na sezónu střihnul angažmá u Iommiho, třeba … Ale nechme nesmyslných úsudků.
Nejslabším prvkem na „Master Of The Moon“ je kytara a albu opět vládne rytmika Pilson/ Wright. Jen tak mezi řádky, Jeff Pilson na albu jen hostuje, na turné bude hrát Rudy Sarzo. Po rytmické stránce tu máme opět kvalitní hard rock staré školy, jenže to je vše. Albu chybí jakákoliv invence, kytarové parádičky, hudební nápaditost. Nezpívat tu starý známý hlas, tak o toto album pomalu ani nezavadím. Snad ještě „Living The Lie“ je dobře rozjetá píseň, ale i ta trpí zcela nezáživným riffem. Ronnie by se měl do budoucna poohlédnout po kreativnějším kytaristovi, pokud svá budoucí alba myslí vážně. „Master Of The Moon“ je jako lístek na vlak do rockové historie.
Jedno z nejslabších alb Ronnieho Jamese Dia. Nezáživný, použitý hard rock, kterému vévodí pouze jeden z nejlepších hlasů tvrdé hudby. Jenže zvučné jméno bohužel není zárukou dobrého alba.
3,5 / 10
Ronnie James Dio
- zpěv
Craig Goldie
- kytara
Jeff Pilson
- basa
Simon Wright
- bicí
Scott Warren
- klávesy
1. One More From The Road
2. Master Of The Moon
3. The End Of The World
4. Shivers
5. The Man Who Would Be King
6. The Eyes
7. Living The Lie
8. I Am
9. Death By Love
10. In Dreams
Master Of The Moon (2004)
Killing The Dragon (2002)
Magica (2000)
Inferno/Last In Live (Live) (1998)
Angry Machines (1996)
Strange Highways (1994)
Lock Up The Wolves (1990)
Dream Evil (1987)
Intermission (EP) (1986)
Sacred Heart (1985)
The Last In Line (1984)
Holy Diver (1983)
Vydáno: 2004
Vydavatel: SPV Records
Stopáž: 46:05
Produkce: Ronnie James Dio
Studio: Los Angeles
Tentokrát je to šlápnutí vedle. Zvukově je deska takřka identická s deskou předchozí. Nápadově však radikálně zaostává. Otvírák není zlý, stejně jako titulní epičtější skladba. Zbytek alba je však průměrná šeď a nezachrání jí ani legendární hlas největšího z nejmenších. Laťka tentokrát zkrátka pokořena nebyla. Ale snad bude zase líp.
Moc nám chybíš Ronnie.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.