Jsou geniální šílenci, workoholici, osoby více či méně vyšinuté, leč i neskutečně talentované. A Daniel Gildenlöw, persóna číslo jedna v řadách PAIN OF SALVATION, je právě takový. Ač mnohým fanouškům zatrnulo při zjištění, že tenhle ďábelský Švéd po vydání povedeného akustického setu „12:5“ rozšiřuje řady národních kolegů THE FLOWER KINGS, ti, kteří měli to štěstí shlédnout dokument jakési televize ze země Tří korunek o živém provedení projektu „BE“ z konce minulého roku, měli jasno. Vymyšleno jest. Teď jen, kdy nás Danielova kohorta přestane napínat a vypustí prostřednictvím tradiční zastřešovatelské firmy InsideOut materiál do světa. A nakonec to ani příliš dlouho netrvalo, co říkáte?
Jestliže byla na „The Perfect Element - Part I“ dotažena k naprosté dokonalosti formule neexhibujícího progresivního rock-metalu s neoddiskutovatelnou vlastní poznávací značkou, kterou následovnice „Remedy Lane“ pouze mírně kosmeticky poupravila, pak „BE“ je hned od počátku úplně jiná káva. Skutečně, pokud jste byli připraveni na ještě uvolněnější, písničkovou verzi dvou předcházejících pojednání, pak vám aktuální BYTÍ sice za pravdu dá, ovšem způsobem dosti nečekaným. Je to totiž hlavní myšlenka, se kterou stojí a padá poslání alba. Duše, její putování. Někdo má rád vdolky, jiný holky, někdo si rochní při četbě náročné literatury, jiný balí slečny na řev výfuku svého nablýskaného sporťáku. Jak s takovouhle výbavou (vaší výbavou!) hovořit s Bohem, respektive s jeho hlasovou schránkou? Možná se to zpočátku může zdát samoúčelné a zbytečně natahované proslovy, ale když chcete sdělovat, jiná cesta zřejmě nezbývá.
S koncepčním albem se pochopitelně pojí i hudba. Má totiž drobet soundtrackové členění, tedy hlavní motivy se občas nenápadně připlíží zpět, v obměněném rytmu, melodii či harmonii. PAIN OF SALVATION k tomu využili služeb orchestru, doufám však, že nečekáte kvanta bombastu. Kdepak, intimní téma zaslouží komorní doprovod a to Daniel naštěstí ví. Za první regulérní skladbu tak může být považován snad až track třetí „Imago (Homines Partus)“. A vskutku stojí za poslech. Za prvé díky mandolíně a „středověkému“ motivu jasně rozezvučí vaši touhu po skvělé melodii, za druhé byste zpěv drahnou chvíli jen těžko identifikovali, když se písní jen tak plazí a potměšile proplétá. Jedním dechem bych měl dodat, že se coby ústřední motiv vrací v druhé části „Nauticus“, kde prostřednictvím vícehlasů rozkvete do fantaskního ornamentu, aby byl následně napadrť rozšlapán prostřednictvím bong. Tohle jsou bezesporu dva nejsilnější momenty alba. Přihoďme ještě mrazivé klavírní oratorium „Plivius Aestivus“ (kolega Thorn v něm vypozoroval zajímavou podobnost s PECCATUM) i jeho drobnou obměnu v tradičně silné baladě „Iter Impius“, vzdušné bubny s hobojem a sekaným prostředkem v „Lilium Cruentus“, dramatickou „Diffidentia“, či tradiční mix všeho se vším „Nihil Morari“ a jasně nám vyplyne, že ani zbytek alba za vyzdvihnutými klenoty nijak nezaostává. Čili dojem může lehce pokazit snad jen „burlacký“ gospel „Nauticus“ - i když ten se postupem času stává hodně zábavným - spíše však desetiminutová „Dae Pecuniane“, které by to mnohem více slušelo u přece jen rockovějších THE FLOWER KINGS. Drobné smítko na kráse, ale jen malinkaté.
Pokud často hloubáte nad smyslem života nebo jste ten svůj už dávno našli v orosené sklenici piva, v lahodném buketu vína či snad mezi ženskými (mužskými) stehny, budiž vám k tomu „BE“ pomocníkem, rádcem nebo i jen náročnou kulisou. Velký Daniel totiž řekl: „Buďte.“ A já jen čekám, jestli se k němu se svým „Bytím“ přidáte. Já už tak učinil dávno a ještě nikdy nelitoval.