MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Američtí písničkáři PEDRO THE LION nejsou na nezávislé kytarové scéně žádnými nováčky. Jejich novinka „Achilles Heel“ je již pátou řadovkou a stejně jako její předchůdci, obsahuje značnou dávku uplakané melancholie. Rockové písničky jsou zde přehrávány ve velmi poklidném, snivém stylu. Poloakustické skladby převážně velmi pomalé, upomínají na tvorbu britských COLDPLAY (zejména pak vokál Davida Bazana), či při občasném zvýšení napětí se zde setkáme se strnulou nervozitou RADIOHEAD tak, jako je tomu třeba hned v úvodní „Bands And Managers“.¨
Narozdíl však od svých mnohem známějších (a řeknu to bez obalu – mnohem lepších) kolegů postrádají PEDRO THE LION skutečně výrazné, dlouhověké skladby. Posluchač musí děkovat za každé zvýšení tempa či mírnou gradaci v refrénech, které jsou od slok ve většině skladeb k nerozeznání. K nejpovedenějším položkám tudíž řadím ty nejrychlejší. Tedy dvě střednětempé hitovky „Foregone Conclusions“ a „Discretion“, doplněné o celkem netypickou píseň ve stylu newyorských THE STROKES - „A Simple Plan“. Dále pak snad ještě příjemná ostrovní kytarová popina „Transcontinental“ ve stylu BLUR a atmosférická skladbička s Frusciantovsky vyzdviženou kytarovou linkou - „Arizona“. Zbytek alba se však slévá do jednolité a notně umírněné zvukové hmoty. Komorní slušňácké album působí velmi nudně a bez potřebné dynamiky. Nejslabší okamžik se však nachází až v jeho úplném závěru v podobě skladby „The Poison“. V té postrádám jakýkoliv náznak melodie a hlavně chuti po hraní. Jde jen o jakési sténání doprovázené laksními údery do strun akustické kytary. A tak mne zde napadla podobnost se scénou z jednoho příběhu českého filmu „KNOFLÍKÁŘI“, kde životem zdeptaný mladík přehrává svou tvorbu psychiatrovi. Díky skladbám zmiňovaným v této recenzi v pozitivním smyslu se však nahrávka od PEDRO THE LION udržuje zuby nehty v slabším průměru bodovací stupnice.
CD k recenzi poskytli Day After records
Americká kapela hrající britský kytarový pop, ve všech směrech však zaostávající za lídry žánru. Téměř výhradně akustické melancholické rockové album pro intelektuálně zaměřené jedince.
4 / 10
Dave Bazan
- zpěv, kytara
TW Walsh
- baskytara
James MC Alister
- bicí
1. Bands With Managers
2. Foregone Conclusions
3. The Fleecing
4. Discretion
5. Arizona
6. Keep Swinging
7. Transcontinental
8. I Do
9. A Simple Plan
10. Start Without Me
11. The Poison
Achilles Heel (2004)
Control (2002)
Winners Never Quit (2000)
The Only Reason I Feel Secure (1999)
It´s Hard To Find A Friend (1998)
Whole (EP) (1997)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Jade Tree / Day After
Stopáž: 38:18
Produkce: Dave Bazan & TW Walsh
-bez slovního hodnocení-
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!