OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zase jeden prípad kapely tvoriacej s istými výhradami pestrú a zaujímavú muziku. Ameriku samozrejme okrem žánrov majúcich tam dlhoročnú tradíciu, ako HC, thrash a stále mimoriadne obľúbený death metal a jeho extrémne výrastky, neobišli ani niektoré moderné (alebo módne?) vlny tvrdej muziky v podobe svojho času unikátneho ostrovného exportu CRADLE OF FILTH alebo závan všeobecne populárnych severských melodických formácií majúcich korene v zlatom období göteborského death metalu, medzičasom odrastených detí hrajúcich sa dnes už viac na vlastnom piesočku – IN FLAMES (predovšetkým), konzervatívnejší DARK TRANQUILLITY a vplyv určite zanechalo aj koncertné pôsobenie legendárnych AT THE GATES v štátoch na sklonku kariéry, vtedy už pod záštitou labelu Earache.
Máme tu teda novú generáciu kapiel, odchovanú na štýlovo rôznorodých a kvalitných veličinách. Máme tu BLEEDING THROUGH. Ich hudba odráža okrem iných aj vplyvy vyššie spomínaných veličín. Nič lepšie ako označenie crossover (rozumej crossover naprieč tvrdším spektrom metalového žánru – metalcore, thrash, death, black) človeka nemôže napadnúť, pretože BLEEDING THROUGH jednoducho majú dobre zlúčenú metalcorovú súčasnosť, deathmetalovú hutnosť, thrashovú údernosť s všadeprítomnými symfonizujúcimi klávesami (nie nepodobné prvým štyrom albumom CRADLE OF FILTH) a zábleskami emotívnej naliehavosti kultových AT THE GATES. Príťažlivosti celého materiálu pridáva aj neustávajúci ťah a napätie charakteristické pre najlepšie skladby prvých dvoch dlhohrajúcich počinov SLIPKNOT. Brendanov prejav a rozsah zahŕňajúci aj občasný melodický spev nie je nepodobný práve Coreyho výlevom. Medzi absolútne tutovky radím hneď úvodný nášup s celkom vydareným a hlavne uveriteľným textom „Love Lost In A Hail Of Gun Fire“, neo-thrashový vypaľovák „What I Bleed Without You“, niektoré „melodické“ vyhrávky pripomínajúce CANNIBAL CORPSE (album „Bleeding“) v „Shadow Walker“, sypačka v úvode i samotná „Dead Like Me“. Niečo kľudnejšie na záver? Nie, nedajte sa oklamať chorálom počas intra k sekanej „Revenge I Seek“. Úplný záver albumu obstaráva práve koncertná podoba spomínanej „Revenge I Seek“, dokazujúca, že BLEEDING THROUGH to na pódiu tiež vedia, a tiež live verzie prvých skladieb z predchodcu „Portrait Of The Goddess“ (písal som už niečo o CRADLE OF FILTH...) – „Rise“ a „Our Enemies“. Na CD ešte nájdete čo do obsahu menej prínosné klipy k už vychvaľovanej „Love Lost...“ a „On Wings Of Lead“.
Teraz k tým niekoľkým mínusom. Je trochu paradoxné, že kapela pokúšajúca sa o chladný atmosférický metal pochádza práve zo slnečnej Kalifornie. Možno aj preto zvolili k svojej hudbe podľa mňa nie práve šťastný image – akože gotické šminky na spôsob tvrdo pózujúcich ale teenagerský punk rock produkujúcich GOOD CHARLOTTE. Medzi tie naozaj podstatné mínusy patrí napriek všetkej pestrosti a ťahu neprimeraná dĺžka albumu. AT THE GATES a ďalšie vzory sa v minulosti dokázali efektívne vyjadriť na kratších počinoch. A to najpodstatnejšie – nedostatok vlastnej tváre a absencia dostatočne osobitého zvuku. Tvoriť pod vplyvom určite kvalitných kapiel jednoducho nestačí. Škoda aj fotky klávesáčky Marty v nohaviciach, krátka sukňa by zvýšila hodnotenie o pol bodu.
Medzi tie naozaj podstatné mínusy patrí napriek všetkej pestrosti a ťahu neprimeraná dĺžka albumu. AT THE GATES a ďalšie vzory sa v minulosti dokázali efektívne vyjadriť na kratších počinoch. A to najpodstatnejšie – nedostatok vlastnej tváre a absencia dostatočne osobitého zvuku. Tvoriť pod vplyvom určite kvalitných kapiel jednoducho nestačí.
7 / 10
Brandan Schieppati
- spev
Marta
- klávesy
Scott Danough
- gitara
Derek Youngsma
- bicie
Brian Leppke
- gitara
Ryan Wombacher
- basgitara
1. Love Lost In A Hale Of Gunfire
2. Sweet Vampirous
3. Number Seven With A Bullet
4. On Wings Of Lead
5. What I Bleed Without You
6. This Is Love, This Is Murderous
7. City Of The Condemned
8. Mutilation
9. Murder By Numbers
10. Dead Like Me
11. Shadow Walker
12. Revenge I Seek
13. Revenge I Seek (live)
14. Rise (live)
15. Our Enemies (live)
The Great Fire (2012)
Bleeding Through (2010)
Declaration (2008)
The Truth (2006)
Wolves Among The Sheep (DVD) (2005)
This Is Love, This Is Murderous (2003)
Portrait Of The Goddess (2002)
Dust To Ashes (2001)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Trustkill Records / Roadrunner Records
Stopáž: 55:07
Pokus o skĺbenie tradičných amerických HC/punkových postupov s atmosférou európskeho Severu. Pokus zatiaľ tak trochu kostrbatý, miestami priam blackmetalové klávesy pôsobia často ako päsť na oko. Pokus to však na druhú stranu rozhodne nie je nezaujímavý. Okrem muziky prekvapia interesantné texty plné bolesti a zúfalstva z rozchodov, rovnako tak prepracovaný imidž kapely či krvavé nechutnosti v detailnom prevedení, ktoré zdobia booklet.
BLEEDING THROUGH majú budúcnosť!
Taky mě tam něco chytlo a vesmě jak sem si myslel že to nebude za nic stát, tak to bylo celkem dobrý.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.