OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pancéřová stálice britského death metalu nemá rozhodně žádné nutkání předvádět cokoli, co by zavánělo evolucí, či dokonce revolucí. Navzdory téměř patnáctiletému působení na scéně si valí ten svůj těžkotonážní metal pevně a odhodlaně coby brouk hovnivál svou kouli. A hraje jim to pořád skvěle – takže fanoušek se nad překvapivou statičností této pětice nepozastaví, nový posluchač ji nepostřehne a kritik si vždycky může otřít hubu nevymáchanou o „staromilskou“ neměnnost. Další akt BOLT THROWER dostal úderný název „Honour . Valour . Pride“ a již po zevrubném prozkoumání explozivního, takřka warhammeráckého obalu, je nad jaderný hříbek jasné, že Angličani ukuchtili další dunivou projížďku světem válečných radovánek. Oproti předchozí fošně „Mercenary“ se nezměnilo téměř nic. Produkční práce se na novém záseku podepsala věru krasopisně – kytarová sekce Thompson / Ward maže jeden řezavý riff za druhým a klasické sekernické vary tentokrát více než kdy před tím připomínají hukot spitfireovské mašiny. Divoženka Jo Bench se taktéž se svou čtyřstrunnou kamarádkou příliš nemazlí a drsné basové linky dodávají valivému death metalu kurevskou hloubku a říz. Neméně šmakózně se povedlo nazvučit bicí aparát – Alex Thomas vyznává spíše pomalé tempo a hodně technickou hru s častým dvojkopákovým nášupem a těch několik málo zrychlení je tu spíše pro osvěžení a vyostření agrese. Když to ale začnou „Kušaři“ brát více od podlahy, bicí se trochu utápějí pod kytarovou a basovou poklicí. O něco upozaděnější je i brutální (ale vždy srozumitelný) řev Karla Willetse... Jeho hrdlo padne k BOLT THROWER jako dětská řiťka na hrnec a na drivu muziky to znát!
Jak jsem již několikrát omlel, na změny se čeká marně. Čili – valivý, na hutných kytarách postavený death metal ve středním (a často i pomalejším tempu), který se občas nechá zlákat k malinko melodičtější lince. Starý recept „nejdřív trochu zahřívacího riffování a potom řádně přitopit pod kotlem parního válce“ platí na tomtu počinu bez výjimky a funguje stejně perfektně, jako vždy. Texty představují hotovou poezii války – přes futurický design bookletu staví Angličané svoje válečné scenérie na téměř rytířské představě válečníka jako někoho, komu je čest vždy nad rozkazy lampasáků. Ve spojení s patřičným hudebním doprovodem si člověk všechny ty karmínové záblesky z fronty opravdu řádně vychutná...
BOLT THROWER jsou sehraná družina, která umí vymyslet 50 minut výborného deathu a patřičně ho sehrát, takže se ani na studiovkách posluchač nestíhá nudit. Je pravdou, že trochu posun by neškodilo, ale jak už zaznělo v úvodu – fanoušek jde najisto, nováček naslepo. A zklamáni nebudou. A šťoura si u těchle deathových žoldáků stejně svůj hnůj vyšťourá, takže nechť každý hodnotí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí... Mně se chvilky strávené v něžné společnosti tohoto rachotícího orchestru vždy zamlouvaly a jak to tak poslouchám, ještě jim nějaký ten pátek budu držet palec.
Jediná škoda, že tohle album zní úplně stejně, jako všechny předchozí. BOLT THROWER si tu svojí pancéřovanou káru neomylně valí dál a pokud Vám nevadí, že všechny počiny téhle anglické grupy splývají v jeden, přijmete i Honour-Valour-Pride. I tohle album je totiž kvalitativním standartem.
7 / 10
Karl Willets
- řev
Jo Bench
- basa
Alex Thomas
- bicí
Baz Thomson
- kytara
Gavin Ward
- kytara
1. Contact - Wait Out
2. Inside The Wire
3. Honour
4. Suspect Hostile
5. 7th Offensive
6. Valour
7. Hollow Truce
8. K - Machine
9. Pride
10. Covert Ascension
Those Once Loyal (2005)
Honour – Valour – Pride (2001)
Who Dares Wins (rarity) (1998)
Mercenary (1997)
... For Victory (1994)
The IVth Crusade (1992)
Peel Sessions 1988-1990 (1990)
War Master (1990)
Realms Of Chaos / Slaves To Darkness (1989)
In Battle There Is No Law (1988)
Concession Of Pain (demo) (1987)
In Battle There Is No Law (demo) (1987)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.