THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Asi sa nenájde veľa priaznivcov metalu, ktorí by pochybovali o zásadnom vplyve BLACK SABBATH na jeho tvár. A ak sa pozrieme ďalej, uvidíme ROLLING STONES, snáď prvú rockovú kapelu, ktorá do novovznikajúceho žánru priniesla korenie škandálov a excesov. Preto je šokujúce, že po 41 rokoch od vzniku v len pramálo pozmenenej zostave dokážu stráviť Jagger & spol. vyše roka na turné, čítajúcom 116 koncertov...
Priznám sa, že som ROLLING STONES nikdy nemusel, aj keď k muzike z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov mám úplne opačný vzťah. Napriek tomu rád konštatujem, že „Live Licks“, dvojkompakt zachycujúci spomínanú „Licks“ šnúru, pokrývajúcu roky 2002 a 2003, je plný špičkového materiálu. Tématicky rozdelený na „greatest hits“ na prvom disku a „rarities“ na placke druhej, prináša akurát toľko materiálu, koľko by slušilo mať napočúvané v rámci „povinného počúvania“, kapitola „História rocku“. Tracklist si môžete prezrieť vľavo, kvalita prevedenia je veľmi príjemne staromilská a autentická. Očakával som bombastickosť a kryštalický, takmer štúdiový zvuk tak (často nechvalne) známy zo „živákov“ hviezd podobného razenia, a dostal som surovosť, vyslovene archaický sound. O baladách „Paint It, Black“ či „Angie“ ťažko veriť, že boli natočené počiatkom dvadsiateho prvého storočia, (tradične) rockandrollové hity ako „You Can´t Always Get What You Want“ či „It´s Only Rock And Roll“ sú doslova „dirty“, včetne dôsledne „dobových“ aranžmá a zvuku gitary.
Druhý disk sa nesie v snáď ešte ortodoxnejšom duchu, tucet (mne) úplne neznámych skladieb splýva do jednej rockandroll-blues-oldie vlny – šľapajúca rytmika, barový pianista, a nezameniteľný Jaggerov hlas – a ešte viac ukazuje, že valiace sa kamene z „čiernych“ koreňov čerpajú počas celej svojej kariéry viac než dosť.
„Live Licks“ je príjemnou zbierkou pre človeka, čo od ROLLING STONES nemusí každú notu, sympatickou kompiláciou, o ktorej viem, že ju raz za pár mesiacov do playeru strčím aj o zopár rokov. Ktovie, koľko z mojich aktuálnych favoritov sa takého statusu dočká...
Hodnotné 2CD do archívu.
7,5 / 10
Mick Jagger
- spev, klávesy, harmonika
Keith Richards
- gitary, spev
Charlie Watts
- bicie
Ronnie Wood
- gitary
Darryl Jones
- basgitara
Chuck Leavell
- klávesy
Bernard Fowler
- vokály
Lisa Fischer
- vokály
Blondie Chaplin
- vokály
Bobby Keys
- tenorsaxofón
Tim Ries
- saxofón, klávesy
Michael Davis
- trombón
Kent Smith
- trúbka
špeciálni hostia:
Sheryl Crow
Solomon Burke
1. Brown Sugar
2. Street Fighting Man
3. Paint It, Black
4. You Can't Always Get What You Want
5. Start Me Up
6. It's Only Rock n' Roll
7. Angie
8. Honky Tonk Women
9. Happy
10. Gimme Shelter
11. (I Can't Get No) Satisfaction
12. Neighbours
13. Monkey Man
14. Rocks Off
15. Can't You Hear Me Knocking
16. That's How Strong My Love Is
17. The Nearness Of You
18. Beast Of Burden
19. When The Whip Comes Down
20. Rock Me, Baby
21. You Don't Have To Mean It
22. Worried About You
23. Everybody Needs Somebody To Love
Vydáno: 2004
Vydavatel: EMI Music
Stopáž: 1:49:23
Produkce: The Glimmer Twins a Don Was CD má ochranu proti kopírovaniu (Cactus 200)
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.