THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
HORKÝŽE SLÍŽE som prvý kráť zaregistroval kdesi hlboko v roku 1995, keď v jednom rádiu znela ich skladba „Maštaľ“. Odvtedy uplynul opäť nejaký ten rôčik a kapele, na ktorú som pomaly zabudol, púšťali v Slovenskej televízii amatérsky klip (výraz, ktorý sa neskôr stal výstižným pomenovaním ich videoklipov), práve k skladbe „Maštaľ“. Opäť prešlo veľa rokov a z kapely, ktorej som pre síce zábavnú, ale na domáce média príliš vulgárnu recesiu nedával veľa šancí na úspech, sa stalo jedno z najpopulárnejších zoskupení na domácej mainstreamovej scéne, s početnou základňou naprieč vekovým spektrom od predpubertálnych žiakov základných škôl až po generáciu tridsiatnikov, štyridsiatnikov obľubujúcich ich hudbu pre svojský humor a šťavnaté texty.
Zatiaľ posledný a podľa očakávaní mimoriadne úspešný album neprináša výrazné zmeny štýlu. Tradičné punkovo jednoduché melodické skladby bez ambícií predvádzať akékoľvek virtuózne inštrumentálne výkony. Hudba HORKÝŽE SLÍŽE je totiž predovšetkým o zábave a stojí predovšetkým na textoch spojených s neraz vtipnými aranžmánmi. Opäť najviac pobavia a udrú do uší viac alebo menej hudobné úlety, z ktorých tento krát vyniká nielen najväčšou koncentráciou vulgarizmov, ale i jednostranným mierne filozofickým podtextom o podstate tzv. techno hudby, „Dvaja rockeri na techno párty“. Nasleduje jednoducho divný a ťažko pochopiteľný hypnotický monológ „Tibet“ a tradičná dokrútka „Nebolo to zlé“. V „Discíplína“ si zase podávajú tému S/M praktík a sexuálny podtext nechýba ani v „Slobodnoje vremja“. Refrén úvodnej „Sršeň“ je už zrelý na psychiatrické vyšetrenie a niečo podobne dementné som počul naposledy v „Angelo mutuje“ u alkoholicko-komediálnych TŘI SESTRY. Nechýba ani recesia smerovaná do vlastných radov v „Kapely“ a „To prejde“, spolu s ešte cennejšími, ako vždy smrteľné presnými zásahmi do radov iných domácich „hviezd“.
„Ritero Xaperle Bax“ v ničom nezaostáva za svojimi predchodcami, hoci spomínaný zábavný faktor už nedokáže natoľko prekvapiť, ako tomu bolo v minulosti. Album, ktorý si pre pobavenie niekoľko krát pustíte a časom upadne do zabudnutia. Napriek neskrývanej textovej infantilnosti a častým slovným hračkám na úrovni najnižších cenových skupín bez problémov výborne pobaví, na rozdiel od relácií typu Uragán, variacich z podobných overených ingrediencií. Humor a hudba HORKÝŽE SLÍŽE totiž pôsobí stále rovnako spontánne a nenútene ako v začiatkoch. A že ich počúvajú aj deti? No a? Prestaňte sa hrať na „namystrovaných“ intelektuálov a zabavte sa!
Album, ktorý si pre pobavenie niekoľko krát pustíte a časom upadne do zabudnutia.
7 / 10
1. Sršeň
2. Intro
3. Shangaj Cola
4. Kruh
5. Náboženské zvyky
6. A ja sprostá
7. Baby
8. Dvaja rockeri na techno párty
9. Kapely
10. Kam? Tam, či tam?
11. Miestny kovboj
12. Tibet
13. Rock a jungel
14. Disciplína
15. Slobodnoje vremja
16. Gajdy-dudy
17. To prejde
18. Nebolo to zlé
Ritero Xaperle Bax (2004)
Alibaba a 40 krátkych songov (2003)
Kýže sliz (2002)
Best Uff (2001)
Festival Chorobná 2001 (2001)
Ja chaču tebja (2000)
Vo štvorici po opici (1998)
V rámci oného (1996)
Kukovi a spol. môžem vytknúť snáď iba výber prvého singlu „Shanghai Cola“ (tupý refrén s nepočúvateľným „zachraníííí vás...“). Inak je všetko oukej.
Zo štandartnej kvality vyčnievajú najlepšie veci na albume - „A ja sprostá“ a „Kapely“; dopĺňajú ich žartovné drobnôstky ako skvelý Peter Marcin v úvode songu „Tibet“ či úlet „Dvaja rockeri...“.
Z mojej strany spokojnosť.
Problém bude mať možno najmladšia (a podľa všetkého snáď najširšia) fanúšikovská základňa. Na doske chýba „detský“ hit po vzore „Brďokoky“. „Sršeň“ je iba slabou náplasťou na očakávania „punkerov“ zo slovenských a českých základných škôl.
Aj keď zo Slížov nikdy nebudú podtatranské Tři Sestry, nejaký ten rok si tú svoju komerčne úspešnú káru určite potiahnu. Súčasná bezpohlavnosť veteránov ako TEAM či GLADIATOR im k tomu iba nahráva.
Slíže mám celkem rád, byť mě jejich desky obvykle nebaví víc než 5 poslechů... U "Ritero" mě ale nebavil ani jeden poslech. Je znát, že kapele jede z podstaty a generuje více či méně vtipné texty, podbarvené více či méně stále stejnou punk rockovou veselicí, která už jen zřídka dosáhne na nějaký skutečně dobrý nápad (úspěchem na novince je už dosažení alespoň základní chytlavosti). Výjimek bych pár našel, ale ostatek je zcela stíní. Výsledkem je průměrná nahrávka, u které se párkrát zasmějete, ale už se zdaleka nepobavíte jako dříve. Škoda.
Kedysi vtipne vypitý a recesistický punkrock z Nitry sa vďaka obrovskému (v rámci lokálnych možností) komerčnému úspechu stal mašinou na čoraz hustejšie prichádzajúce, ale o to priemernejšie a horšie dosky. Žiaden album SLÍŽOV nebol dobrý od začiatku do konca, ale "Ritero Xaperle Bax" nie je dobrý takmer vôbec. Zaujme len zopár slovných hračiek či vtípkov, tie sú však bohužiaľ vzápätí rozriedené na príliš veľkú plochu inak hluchej pesničky.
Teenagerom sa to páčiť stále môže, ale ľudia, ktorí pamätajú celú kariéru HORKÝŽE SLÍŽE budú asi sklamaní. Škoda, SLÍŽE mali talent nebrať sa vážne, talent na vtipné glosy reality i talent na chytľavé melódie. Všetkého rapídne ubúda...
No doma by som si to asi tiež nepustil, ale na koncertoch, alebo iba tak niekde s partiou je to výborná voľba
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.