LEECH - Sapperlot
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Extrém, stávajúca línia, kam sa ľudské vedomie a schopnosti môžu dostať. Stačí dotyk a nezmerná vôľa a naša imaginárna hranica, kam sa dá ísť, sa posúva o kúsok ďalej. Je ich mnoho, nachádzajú sa v rôznych sférach, fyzických alebo tých duševných, a každý má šancu sa ich dotknúť. Spolu s novým albumom ENSLAVED tú šancu máme aj my. Dotknúť sa hraníc extrémnej imaginácie, ktorú nám Severania tentokrát predkladajú. Ako už roky...
Odraz upokojujúceho zeleného svetla rozrazí bloky vnímania a pre vychutnanie si nasledujúcich sekúnd je potrebné odpútať sa a len sa nechať niesť hudobným priestorom, ktorý ale v skutočnosti prináša obrazy, svety, pocity... Práve s touto obrazotvornosťou, častokrát hraničiacou s dávkami psychedélie Severania na posledných troch albumoch pracujú. Nikdy sa však nevzdali svojich koreňov, ktoré spočívajú hlboko v minulosti, a až pohanským tradíciam a pocitom vo svojej tvorbe. Zmenila sa však forma a odlesky minulosti sú tak menej zreteľné pre bežného pozorovateľa.
Aj napriek zmenám v zostave tvrdé jadro kapely zostalo nedotknuté, a ak mám porovnávať s minulosťou, tak tentokrát nám „Isa“ ponúka ďaleko prístupnejší materiál, než tomu bolo vtedy. Kompozície sú ďaleko viac postavené na prepracovanom rytmickom podklade s pre kapelu už typickým zvukom, kráčajúcim po hranici rocku a metalu, skĺzavajúc chvíľami hlboko do jednej oblasti, inokedy zas do druhej. Sila, s akou kompozície udierajú sa často divoko mení a nezriedka z blúdenia po psychedelických pláňach vybrnkávačiek, klávesových výstupov vytrhne silný nájazd gitár v doprovode hrmotu bicích a deathového vokálu. Aj napriek strmosti týchto prechodov tieto vyznievajú veľmi prirodzene a nenútene. Tradičným a nemenným artiklom zostal vokál, stále obohacovaný o nové elementy, avšak stále silne blackový škrekot, bez ktorého si tvorbu ENSLAVED snáď ani neviem predstaviť. Atmosféra... nech okúšate ktorúkoľvek ponúkanú skladbu, v každej bude cítiť jemnú esenciu melanchólie epiky a silnej arómy akéhosi tajomna. Tajomna objavovania nepoznaných zákutí vlastnej mysle a priestorom za. Každá skladba ponúka svoju dávku atmosféry a každá osobitým spôsobom utkvie vo vedomí. Či už je to pútavá dynamika vo „Violet Dawning“, epický nádych rozviatej „Reogenesis“, melanchólia „Ascension“, agresivita „Secrets Of The Flesh“, osobitosť „Isa“ respektíve kombinácie toho všetkého v momentoch ďalších trackov. Netreba opomenúť ani účinkovanie hostí, v podobe prachom zapadajúcich hviezd minulosti – viď zostava.
Hodnotenie je samo o sebe vyslovené celou recenziou a ja opäť raz opatrne zostúpim s mesačnou silou k Yggdrasillu samotnému pri úsvite, ktorý fialovou farbou skvie sa (ehm, ehm...).
ISA predstavuje ďalší stupienok na ceste nórskych experimentátorov. Kam? Ťažko odhadnúť, rozhodne však k novým hudobným horizontom extrémnej hudby, stále držiac kredit severskej scény dosť vysoko. Ostré dávky kovovej živelnosti premiešané atmosférickými a až rockovo zafarbenými elementami je treba vychutnávať dôsledne až do sladkého delíria umeleckého blúznenia.
9 / 10
Grutle Kjellson
- spev, basgitara
Arve Isdal
- gitary
Ivar Bjornson
- gitary, efekty, klávesy
Oyvind Madsen
- klávesy
Cato Bekkevold
- bicie
Hostia:
- vokály
Ofu Kahn
- "Ascension"
Abbath
- "Lunar Force"
Nocturno Culto
- "Isa"
Stig Sandak
- "Ascension, Return To Yggdrasil"
1. Intro:green reflection
2. Lunar Force
3. Isa
4. Ascension
5. Bounded By Allegiance
6. Violet Dawning
7. Return To Yggrasill
8. Secrets Of The Flesh (Instrumental)
9. Neogenesis
10. Outro: Communion (Excerpt)
Heimdal (2023)
Utgard (2020)
E (2017)
In Times (2015)
RIITIIR (2012)
Axioma Ethica Odini (2010)
Vertebrae (2008)
Ruun (2006)
Isa (2004)
Below the Lights (2003)
Monumension (2001)
Mardraum: Beyond the Within (2000)
Blodhemn (1998)
Eld (1997)
Frost (1994)
Vikingligr Veldi (1994)
Hordanes Land (EP) (1993)
Datum vydání: Středa, 20. října 2004
Vydavatel: Tabu
Stopáž: 51:01
Produkce: Pytton & ENSLAVED
Studio: Grieghallen
Ešte nikdy som sa tak nespálil, ako kedysi pri kúpe albumu "Eld" vikingov ENSLAVED, po oslavných recenziách v rôznych hudobných časopisoch. Keď sa po epicko-klávesovom úvode spomínaného albumu ozvali bicie znejúce ako krabice od topánok, nasledovala studená sprcha v podobe nudného, ak nie vyslovene trápneho black metalu. Keď bolo v úvode jednej skladby v závere "Eld" počuť aj sliepky, nemohol som už zadržať smiech.
To bol rok 1997 a odvtedy sa u ENSLAVED vraj veľa zmenilo, takže som v sebe prekonal počiatočnú nedôveru a dal šancu materiálu "Isa". Napriek tomu, že novinka vyniká početnými gitarovými, klávesovými i vokálnymi melódiami a stratili sa rýchlopaľné rúbanice, nevydržal som ENSLAVED počúvať do konca. Sympatický inteligentný image a rozhovory nevyvážia smiešny blackový škrekot, či nudný melodický prejav a primitívne ploché nápady maskované klávesovými hradbami.
To, že black metal sa dá hrať aj bez toho, aby ste pritom vypadali ako idiot, dokazujú ENSLAVED dokonale. To však samo o sebe ani zďaleka nestačí. A prirovnávať riffy k VOIVOD je nezodpovedné rúhanie sa, Thorn!
Priznávam, že ENSLAVED ma v minulosti minuli. Zafixovaných som ich mal ako ďalších z radu vikingských metalistov, podobných si ako vajce vajcu. Pri pátraní po novinke na internete však nájdete aj označenie za "progressive metal" v kolónke žánrového zaradenia, či vetu "tak takto by zneli VOIVOD s blackmetalovým spevom".
Titulná pieseň je hit ako sviňa, ona vikingská chytľavosť prestupuje celú dosku, dominantný škrekot stále odkazuje na korene týchto Nórov. Stačí sa však započúvať do gitarovej hry, zvuku a produkcie, a je jasné, že ENSLAVED sú už kdesi inde. Keď so záverom dosky dôjde na až beyonddawnovskú náladičku, nedá sa nebyť spokojný.
Do akej miery je kvalita tohoto CD prenesiteľná na pódium sa môžete presvedčiť 9.3.2005 v Prahe-Klánoviciach a 14.3.2005 v Nitre. Počujúc formu z "Isa" by bola škoda nezúčastniť sa.
Nutno přiznat, že recenze na předchozí dvě řadovky mě tak slovně vyždímaly, že teď ze sebe dojím slova jen s největší těžkostí. Nuže, ISA je tradiční kvalita z dílen severských mistrů, artefakt, který spojuje mrazivé pozůstatky viking blackové minulosti a svěží vítr rockové současnosti... ISA je přístupnější než jeho předchůdci, více se přiklání k melodickému a zpěvnému pojetí, přičemž se nijak nevzdává puncu jedinečnosti a originality ENSLAVED. Na poli extrémní muziky dle mého skromného úsudku budeme jen těžko hledat kapelu, která každým albem splní svůj standard, přičemž ten obecný o tři cenové překoná. Bravo, pohrobci temného severu!
-bez slovního hodnocení-
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Futuristický black metal, tentokrát s hodně experimentálními vlivy, které připomínají jiné projekty principála Colina Marstona, hlavně BEHOLD THE ARCTOPUS a DYSRHYTHMIA. To ale nic nemění na tom, že KRALLICE jsou silně znepokojiví a atmosféričtí.
Důstojné rozloučení s producentem Stevem Albinim. Album, které musí přijít v ten správný čas. Ačkoliv je kompozičně klidnější a dá se říci že i více monotónní, tak se mi hodně líbí spojení pocitu naděje, smíření a melancholie, které z něho prýští.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.