OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Již je tomu dobrých deset let, co AGONY brázdí tuzemská pódia a nedávno vydali své již třetí album „My Turn To Die“. Jak už to bývá, začínali jako thrashová kapela, ale postupem času se umírnili a usadili v krajině doom metalu. To se mělo změnit s aktuálním albem. Bylo na čase se dát opět do pochodu, možná i do klusu.
Na stránkách kapely se můžete dočíst reklamní teze o melodickém death metalu, který boří hranice stylů. V jistém slova smyslu by se o boření stylů dalo mluvit, ale to autor reklamního textu asi neměl na mysli. Album otvírá skladba „Whatever Shall I Do“, kde je jasně patrná doom metalová minulost kapely, přesto razance riffů a rychlejší tempo je známkou nového stylového směřování této formace. Dovedu si představit, že naživo tato hudba přináší přesně to, co si vlasatý, hrozící a mírně přiopilý dav žádá pro své mozek destruující pohybové kreace, nicméně jako poslechovou hudbu toto album moc nedoporučuji. Problém je totiž v tom, že páni kytaristi značně šetří na nápaditosti své hry a to až pod únosnou mez, navíc to své minimum válí stále tím samým rytmem. A přesně v tom duchu, který „Whatever Shall I Do“ předznamenává, se nese celý zbytek alba. Hutný, průrazný rytmus se stává nudným, celé album působí velmi ploše a nenápaditě, a to i přes dobrý zvuk. Je zde ale několik okamžiků, kdy klimbající posluchač na chvíli zbystří a panenky se mu rozšíří překvapením. Jde o ten vzácný moment, kdy se k mikrofonu dostává klávesistka Petra. Jedná se o opravdu ojedinělý zážitek. Tak příšerný zpěv se jen tak neslyší, je-li to vůbec zpěv. V kontextu čtyřiceti minut jde možná jen o detail, ale z detailů se skládá celek. Těžko tvrdit, že by Mrcyho chrapot byl zpěv, ale na chrapotu se alespoň nedá nic zkazit.
AGONY hrají již deset let a po takové době by se dalo očekávat více instrumentálního umu i více zkušeností pro realizaci vlastních nápadů. Jenže toho se na „My Turn To Die“ nedočkáte. Strategie AGONY je totiž umořit posluchače monotónní hudbou a zbořit mu jeho představy dobré muziky.
„My Turn To Die“ je zosobnění nudy a nenápaditosti metalového bušení. Pozitivní recenzi si budete muset přečíst jinde.
3,5 / 10
1. Whatever Shall I Do
2. ...Alone
3. The Mirror Of The Night
4. Sometimes
5. Endless Remorses
6. Stronger Than You
7. Welcome To My Empire
8. My Turn To Die
9. Black Rose
10. Outro
My Turn To Die (2004)
Call The Rain (2003)
Ashes To Ashes, Dust To Dust (1999)
...From Red Heaven (MCD ) (1997)
Black Velvet (EP) (1997)
The Abandonment (MC) (1996)
Face Of Death (MC) (1995)
Vydáno: 2004
Vydavatel: I.F.A. records
Stopáž: 39:44
Produkce: František Musel & Mrcy
Studio: Studio Hacienda
jaaj, tak jsem to slysel - a tohle teda ne. Zvuk je asi to jediny, co je na tom dobryho. Monotonni rytmicky i melodikou, sterilni a ten zensky vokal - eh:o)). S Manatarovou recenzi souhlas na 100%
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.