OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od vydání debutního alba uplynulo něco málo přes dva roky a již tu máme třetí album power metalového ohnivého větru. Hlavní postavou této mezinárodní kapely je kytarista Gus G. A v podstatě se dá říci, že FIREWIND je Gus G. Jeho nástup na scénu v podobě alba „Between Heaven And Hell“ byl ve znamení klasického power metalu vcelku slušné razance a chvílemi i zajímavých nápadů, ale jinak šlo o průměrný počin. Hlavním neduhem předchozích počinů FIREWINDů byla takřka zanedbatelná různorodost metalového nátěru. V tomto aspektu se nové album nejvíce odlišuje od svých předchůdců. Co do pestrosti jak rytmů, tak i stylové, Gus nešetřil. Na albu se setkáme s lecčíms – přes úderným, až thrash metalovým repertoárem připomínajícím staré ANNIHILATOR, přes power-hevík á la RUNNING WILD, až po pump rockové stadionovky, které jako by z kazet EUROPE vystřihli. A to v první půli de facto v tomto „sestupném“ pořadí. Druhá polovina alba je hlavně v režii melodického, zpěvného rocku s nabroušenými kytarami. Bohužel, a zde velké bohužel, je to, že FIREWIND jako by ztratili svou tvář. „Between Heaven And Hell“ nebylo nejlepší album, ale bylo mnohem osobitější. Na nové placce je cítit, že se chlapci chtějí zalíbit mnohem širšímu spektru posluchačů. To nelze vyčítat, ovšem pokud se při tom nepřekročí jistá hranice vkusu, jako například „Hate Word Hero“, kde nebýt syrového zvuku kytar, tak to bez debat prohlásím za EUROPE osmdesátých let. „Beware The Beast“ zní jako z alba RUNNING WILD (jakéhokoliv…). Najde se zde však i několik typicky „Firewindovských“ kousků, jako kupříkladu jasný hit alba „Tyranny“ nebo rozvleklejší, ale o to zajímavější „Burn In Hell“. Velmi vydařená je i skladba „Perished In Flames“, která mi svým pomalým, přesto velmi nekompromisním rytmem, připomíná Sabbatovský „Dehumanizer“. Co se však nezměnilo, je Gusova kytara, stále tentýž syrový, až nepříjemný zvuk a jeho neustále parádičky. Jeho styl je zajímavý, a i přes svůj mladý věk se ukazuje jako technicky schopný hudebník. Jen kdyby se dokázal odprostit od klasického metalového schématu.
Velké plus se však nachází na postu frontmana. Mikrofonu se ujal Chitral Somapala, kterého jsme mohli slyšet například na podzim na albu MOONLIGHT AGONY, ale i u jiných spolků. Zdá se, že se tento člověk dal na dráhu žoldáka. Nicméně na „Echoes Of A Nightmare“ zmíněné skupiny kouzlil mnohem více, zde, v Ohnivém větru, se příliš tlačí do přiškrcených, kasparkovských poloh a to není k dobru. V méně agresivních skladbách však své kvality prosadit dokáže.
Nebýt toho, že mnoho skladeb na nových FIREWIND zní až moc podbízivě, mohlo jít o kvalitní a zajímavé power metalové album, přesto však je „Forged By Fire“ kvalitní deska a díky Chitymu i nejlepší nahrávkou s logem ohnivého větru.
Nebýt toho, že mnoho skladeb na nových FIREWIND zní až moc podbízivě, mohlo jít o kvalitní a zajímavé power metalové album, přesto však je „Forged By Fire“ kvalitní deska a díky Chitymu i nejlepší nahrávkou s logem ohnivého větru.
6 / 10
Chitral Somapala
- zpěv
Gus G
- kytara
Bob Katsionis
- klávesy
Petros Christo
- basa
Stian Lindaas Kristoffersen
- bicí
1. Kill To Live
2. Beware The Beast
3. Tyranny
4. The Forgotten Memory
5. Hateworld Hero
6. Escape From Tomorrow
7. Feast Of The Savages
8. Burn In Hell
9. Perished In Flames
10. Land Of Eternity
Skvělý zpěvák, současný a dostatečně dravý zvuk, výtečná instrumentace, moderní produkce. Řeklo by se, že tady není o čem, bohužel však nic z výše jmenovaného ještě nezaručuje kvalitní materiál. "Forged By Fire" totiž trpí jednou dosti podstatnou chybou - a tou je otřepanost. A mnohdy je jí až přespříliš. Vyslechnout bez skřípění zubů - s tím není problém, neexistuje však důvod k desce se vícekrát vracet. Takže jediné, co mi utkvělo, že závěr instrumentálky "Feast Of The Savage" smrdí "Friedmanovštinou". Trochu málo, myslím.
Po MASTERPLAN ďalší výborný power metalový album. Už úvodný track so zabijáckym gitarovým sólom nemôže nikoho nechať na pochybách. Hoci album obsahuje čistokrvný power metal, nezaprie odkaz na kapely ako KISS či SCORPIONS (ich vplyv je zjavný v speve v baladických skladbách). Jediné, čo mi chýba, je zretelneší rukopis gitaristu Gusa G. Niečo, čo by okamžite udrelo do uší, podľa čoho by ho bolo možné okamžite spoznať. Možno sa to zmení teraz, keď sa rozhodol opustiť DREAM EVIL a MYSTIC PROPHECY a sústrediť sa len na svoju kapelu. Napriek tejto malej výčitke to nič nemení na mojom hodnotení, že ide o skvelý materiál.
Fantasticky power metal ale myslim ze az dalsia tvorba potvrdzuje preco si Ozzy vybral Gus G za svojho gitaristu
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.