OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je udivující, jak je v současné době Nick Cave skladatelsky plodný. Člověk by čekal, že po všech těch temných, intenzivních i baladických albech v průběhu čtvrtstoletí trochu zvolní, ale pravý opak je realitou. Je to už něco přes rok, co vyšla deska „Nocturama“, která rozhodně nepatřila k tomu lepšímu, co Nick Cave kdy složil a dnes se již můžeme těšit z následovníka. Jedná se rovnou o dvojalbum, přičemž každý kotouč nese vlastní název a na každém lze vypozorovat, co se hudebního obsahu týče, nesporné stylové rozdíly. Osobně považuji za nejpovedenější část Caveovy tvorby první polovinu 90-tých let. Oproti ranému období, které prezentovalo spíše nervózně odříkávanou poezii zabodávanou do podivných zvuků a hluků (pravda čas od času tuto záhrobní mantru přerušil gothic-punkový nářez), stavěla alba jako „Let Love In“, „Henry´s Dream“ či „Good Son“ na klasicky rockové struktuře písní a přes veškerou svou temnou atmosféru zůstávala pořád zejména hudebním zážitkem (bereme li jako jednotku hudby skladbu). Od alba „Murder Ballads“, které se stalo díky několika singlům veleúspěšným, se však Cave přespříliš zklidnil a jeho muzika tak trochu ztrácela drive a intenzitu předchozích desek. Pomineme-li několik zdařilých skladeb a vždy prvotřídní textovou stránku, byly Caveovy desky v posledních 9-ti letech velmi jednotvárné. Trochu světla přinesla až loňská „Nocturama“, ale to pravé oživení přichází až s novinkou „Abattoir Blues/ The Lyre Of Orpheus“, tedy zejména s prvním z obou disků.
První kotouč „Abatoir Blues“, který reprezentuje jednak živější stránku Nicka Cavea a více tíhne k modernějšímu výrazu, odstartuje punkově naštvaný song „Get Ready For Love“, jenž svým strhujícím tempem a gradací v refrénu zažene obavy z očekávání další jednotvárné nudy. Nickův vyřvaný hlas v této rozpravě s bohem obohacují různé sbory. Tato rocková vypalovačka, jdoucí až na dřeň, se maximálně hodí na úvod alba. Následuje nádherná balada „Cannibal´s Hymn“, kde vrstvy akustických kytar dokreslují klávesové plochy a Nickův procítěný hlas v textu varuje před vkročením na zcestí. Třetí je řádně psychedelické blues „Hiding All Away“, kde nervnímu odsekávání textu odpovídají až gospelové sbory. To vše pak rozdrtí burácivé riffy, nemající v tvorbě Nicka Cavea a BAD SEEDS obdoby. Pravá moderna alternativního rocku. Skladba „Messiah Ward“ je jedním z vrcholů celého dvojalba. Její úvod obstará klavír. Pozvolné tempo pak převezmou perkuse a bonga, jen dokreslované ostatními nástroji. A znovu ty všudepřítomné sbory a přídavné vokály, které zjemňují nízko položený Nickův hlas. Tentokrát však plující v nádherné melodii. Osobitá poezie zde vykresluje romantické obrazce. „There She Goes My Beautiful World“ je strhující rockovou jízdou s bouřlivým refrénem. Sloky jsou znovu ozdobeny mohutnými sbory, které jakoby Nickovi odpovídaly, a tak skladba dostává určitý nádech bombastična . Singlová „Nature Boy“ je spíš nenáročnou příjemnou skladbou (na způsob „Candy“ Iggyho Popa) obsahující výrazný klavír a melodii s neměnným cestovatelským motivem (mám při ní neustálý pocit drkotání se autobusem na nějakou menší výpravu s partičkou lidí okolo Ivana Mládka). Uhrančivá „Let The Bells Ring“ zobrazuje karmínový západ, který nakonec nemine nikoho z nás. Závěr první desky patří psychedelické bajce „Fable Of Brown Ape“ s nakyslým přednesem. Druhá kolekce, zahájená titulní skladbou „The Lyre Of Orpheus“ jenž je líným pomalu se převalujícím blues, staví na usazenější, pomalejší a méně dynamické stránce Caveovi tvorby. Píseň „Breathless“ je folkovou skladbou, kde kytarovou akustiku tu a tam obohatí nejrůznější píšťalky. Skladba vyšla také jako singl a je zcela určitě jednou z nejodlehčenějších na dvojalbu. Následující „Babe You Turn Me On“ jakoby vypadla z nudného alba „The Boatman´s Call“. Po ní přichází vrchol druhé desky, rozsáhlá suita „Easy Money“ až s goticky temným aroma a překrásnými klavírními motivy. „Supernaturally“ má naopak formu tradicionálu. Hypnotizující strnulost v „Carry Me“ pluje na klávesovém mlžení, které se zlomí v sborový refrén.
Když porovnám obě alba, je pro mne „Abattoir Blues“ přesně tím životabudičem, který posledním čtyřem počinům Nicka Cavea chyběl. Je aranžérsky propracovanou rockovou deskou (vím takové byly všechny předešlé, ale zde je vše dohnáno do krajnosti) s moderním zvukem, adrenalinovými vypalovačkami, těžkým blues i několika překrásnými baladami. Naproti tomu je dvojka „The Lyre Of Orpheus“ více melancholická, mírná, rozvážná, přiklánějící se k průměru Nickovi tvorby z poslední dekády. Navíc neobsahuje tak silné skladby (vyjímka „Easy Money“), jako „Abattoir Blues“. Dvojka „The Lyre Of Orpheus“ je zkrátka jednolitá nahrávka, která tolik neriskuje, tudiž ani posluchač v jejím případě oproti „Abattoir Blues“ nic moc nezískává. Jelikož prvnímu albu dávám 9/10 a druhému 7/10, je tedy průměr jednoznačný.
Když porovnám obě alba, je pro mne „Abattoir Blues“ přesně tím životabudičem, který posledním čtyřem počinům Nicka Cavea chyběl. Je aranžérsky propracovanou rockovou deskou (vím, takové byly všechny předešlé, ale zde je vše dohnáno do krajnosti) s moderním zvukem, adrenalinovými vypalovačkami, těžkým blues i několika překrásnými baladami.
8 / 10
Nick Cave
- zpěv, piano
Martin P.Casey
- basa
Warren Ellis
- viola, mandolína
Mick Harvey
- kytara
James Johnston
- organ
Conway Savage
- piano
Jim Sclavunos
- bicí, perkuse
Thomas Wydler
- bicí, perkuse
1. Abattoir Blues:
2. Get Ready For Love
3. Cannibal´s Hymn
4. Hiding All Away
5. Messiah Ward
6. There She Goes, My Beautiful World
7. Nature Boy
8. Abattoir Blues
9. Let The Bells Ring
10. Fable Of The Brown Ape
11. The Lyre Of Orpheus:
12. The Lyre Of Orpheus
13. Breathless
14. Babe, You Turn Me On
15. Easy Money
16. Supernaturally
17. Spell
18. Carry Me
19. O Children
Wild God (2024)
Ghosteen (2019)
Skeleton Tree (2016)
Push The Sky Away (2013)
Dig, Lazarus, Dig!!! (2008)
Abattoir Blues / The Lyre Of Orpheus (2004)
Nocturama (2003)
No More Shall We Part (2001)
The Boatman´s Call (1997)
Murder Ballads (1996)
Let Love In (1994)
Henry´s Dream (1992)
The Good Son (1990)
Tender Prey (1988)
Your Funeral... My Trial (1986)
Kicking Against The Pricks (1986)
The Firstborn Is Dead (1985)
From Her To Eternity (1984)
Datum vydání: Pondělí, 20. září 2004
Vydavatel: Mute Records
Produkce: Nick Launay a Nick Cave And The Bad Seeds
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.