50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hoci sa už rok 2005 naplno rozbehol a nové albumy na(ne)šťastie vychádzajú ako na bežiacom páse, s touto recenziou sa vrátime do minulosti. Ale nie až takej dávnej, konkrétne o rok dozadu. Vtedy sa totiž na svetlo sveta dostal zatiaľ posledný počin nemeckej kapely IRON SAVIOR. Z dnešného pohľadu je jasné, že ich album sa nepostaral o žiaden veľký rozruch, čo sa hitparád predajnosti týka. Povedala by som, že skôr ostal niekde polozabudnutý medzi ostatnými nahrávkami so všeobecnou nálepkou „melodický metal“ a figuruje asi ako jeden z utajených tipov pre power metalových maniakov.
Od svojho vzniku v polovici deväťdesiatych rokov sa IRON SAVIOR pýšili prívlastkom all star band. Niet sa čomu čudovať, keď v zostave svojho času pôsobili Kai Hansen, Thomen Stauch a neskôr i Jan S. Eckert, ktorý sa známejším stal až vďaka účinkovaniu v MASTERPLAN. Z pôvodného slávneho obsadenia zostal len nestor hamburskej metalovej scény a zakladateľ IRON SAVIOR v jednej osobe – Piet Sielck. Tvorbu IRON SAVIOR som vždy nejakým spôsobom obchádzala, brala som ju ako bočný projekt a radšej som sa sústredila na hlavné pôsobiská jej protagonistov (GAMMA RAY, BLIND GUARDIAN). „Baterring Ram“ sa mi dostal do rúk úplnou náhodou a spomedzi minuloročných power metalových albumov si u mňa získal hodne vysoké miesto.
Hudba zachytená na „Battering Ram“ sa na nič nehrá, necítiť v nej žiaden kalkul. Osoba Pieta Sielcka je natoľko spojená s nemeckým heavy metalom, že by bolo zbytočné očakávať od tejto nahrávky nejaké prevratné progresívne postupy. Power metal so silnými heavy metalovými koreňmi je presne tým štýlom, v ktorom sa frontman kapely cíti najlepšie. „Battering Ram“ má úžasný náboj, drive a energiu, akoby ani nebol nahrávaný v štúdiu. Rozdiel medzi štúdiovými a „živými“ IRON SAVIOR, súdiac podľa tohoto, nebude asi príliš veľký. Hlavným hnacím motorom albumu je nadupaná rytmika, ktorú vyvažujú výrazné melodické gitary v podaní Pieta a Joachima Küstnera, oveľa známejšieho pod prezývkou Piesel, ktorý ako gitarový technik križuje európske pódiá s rôznymi nemeckými kapelami. Heavy/power metal vyhovuje Pietovým hlasovým dispozíciám i keď treba povedať, že patrí skôr k priemerným spevákom, v dôsledku čoho sa občas dostavujú momenty jednotvárnosti. Nie práve najbrilantnejší spev vyvažujú časté sprievodné a zborové vokály. Vďaka nim získavajú niektoré skladby hammerfallovskú hymnickosť (napr. „Time Will Tell“).
Poradie skladieb predstavuje dobre zostavený koncertný playlist, z ktorého možno vypichnúť speedom nasiaknutú „Stand Against The King“, temnú „Wings Of Delivarence“ s priehrštím melodických sól, koncertný odrhovák „Break The Curse“, z koncepcie albumu trochu vybočujúcu „Machine World“ a posledný track, ktorý by kľudne mohol pristáť i na albume Hansenovcov. Lepší záver si viem sotva predstaviť.
Bolo by zbytočné očakávať od Pieta Sielcka & IRON SAVIOR veľký progresívny vývoj. Naďalej sa pridŕžajú power metalu pevne zakoreneného v heavy metale, ktorý im sedí najlepšie. Výsledkom je energiou nabitý album „Battering Ram“, ktorý Vám navodí nefalšovanú atmosféru koncertu priamo v pohodlí Vašej obývačky.
8 / 10
Piet Sielck
- spev, gitara
Joachim „Piesel“ Küstner
- gitara, vokály
Yenz Leonardt
- basgitara, vokály
Thomas Nack
- bicie, perkusie
1. Battering Ram
2. Stand Against The King
3. Tyranny Of Steel
4. Time Will Tell
5. Wings Of Deliverance
6. Break The Curse
7. Riding Free
8. Starchaser
9. Machine World
10. H M Powered Man
Battering Ram (2004)
Condition Red (2002)
Dark Assault (2001)
I’ve Been To Hell [singel] (2000)
Interlude [EP] (1999)
Unification (1998)
Coming Home [singel] (1998)
Iron Savior (1997)
sklamanie....najslabsi Savior
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.