OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kapely ako BRAINSTORM a SYMPHORCE sú jasným dôkazom toho, že aj nemecký heavy metal sa dá hrať bez slamy vytŕčajúcej z kožených nohavíc. Je zaujímavé sledovať, ako sa tieto bandy s tým istým spevákom a u toho istého vydavateľa predháňajú vo vydávaní vynikajúcich albumov. Kým SYMPHORCE znejú progresívnejšie a (dajme tomu) modernejšie – operujú na takmer rovnakom území ako machri zo Seattle, božskí NEVERMORE, BRAINSTORM tlačia skôr tradičnejšie ponímaný power metal. Nezaprú vplyvy klasickej americkej školu, no na druhej strane ani svoje nemecké korene. Vo výslednom efekte potom ide o poprednú európsku metalovú veličinu, minimálne od prelomového albumu „Metus Mortis“.
Rok aj pár mesiacov po šantení morských koníkov na pamätnom obale „Twice Second“ prichádza odveta od BRAINSTORM v podobe „Liquid Monster“. Jej predzvesťou bol vôbec prvý singel v histórii kapely „All Those Words“. Veľmi dobrá voľba skvelej skladby! Aj keď som za najlepšiu kompozíciu od BRAINSTORM doteraz považoval „Under Lights“ z už spomínanej fošne „Metus Mortis“, musím povedať, že „All Those Words“ ju hravo schová do kapsy. Nič lepšieho ešte títo páni nezložili. Tradične kvalitná riffová jazda vrcholí v parádnom refréne s výrazným hitovým potenciálom, ktorý je vyšperkovaný príjemným hlasom speváčky Carmen Schäfer z gothickej formácie MIGHTY D. Popri „All Those Words“ je ozdobou novinky najmä epicky poňatá „Heavenly“ so zaujímavým baladickým nádychom. Som rád, že tentokrát sa to zaobišlo bez indických motívov, ktoré páni tak radi používali pri podobných príležitostiach („Maharaja Palace“, „Shiva´s Tears“).
Je až šokujúce, akým vývojom táto kapela prešla po inštrumentálnej a najmä zvukovej stránke. Pred piatimi rokmi som šalel pri hitovke „Arena“, dnes je to po všetkých stránkach len chudobnejší príbuzný monštróznych riffovačiek „Worlds Are Comin´ Through“, „Inside The Monster“ či „Painside“. Verím tomu, že koncertné prevedenie nových skladieb bude rovnako strhujúce ako pred rokom v Nitre, keď sa propagoval album „Soul Temptation“ a nakopával do zadku Tobi Sammet a jeho EDGUY.
Chlapcom z BRAINSTORM leži pri nohách celá Európa. „Liquid Monster“ sa v prvých dňoch po vydaní veľmi dobre predáva (Nemecko 72., Maďarsko dokonca 17. priečka v rebríčku albumov) a oni vyrážajú na svoje vôbec prvé headliner turné. Úspech naskutku zaslúžený!
Mimochodom, SYMPHORCE sú podľa najnovších správ v procese tvorby novej dosky „Godspeed“, ktorá uzrie svetlo sveta v septembri tohto roka a už v novembri sa môžeme tešiť na európske turné. Netuším, kedy a ako to ten Andy stíha, ale presne tomuto hovorím kuť železo za horúca!
Šiesty album v kariére, štvrtý v poradí s famóznym Andym B. Franckom za mikrofónom. Čakáte niečo iné ako špičku európskeho power metalu?
9 / 10
Andy B. Franc
- spev
Torsten Ihlenfeld
- gitara
Milan Loncaric
- gitara
Andreas Mailänder
- basgitara
Dieter Bernert
- bicie
1. Worlds Are Comin´Trough
2. Inside The Monster
3. All Those Words
4. Lifeline
5. Invisible Enemy
6. Heavenly
7. Painside
8. Despair To Drown
9. Mask Of Life
10. Even Higher
11. Burns My Soul
Memorial Roots (2009)
Downburst (2008)
Honey From The B’s (DVD) (2007)
Liquid Monster (2005)
Soul Temptation (2003)
Metus Mortis (2001)
Ambiquity (2000)
Unholy (1998)
Hungry (1997)
Promo 96 (demo) (1996)
The 5th Season (demo) (1995)
Heart of Fate (demo) (1993)
Hand of Doom (demo) (1990)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 51:23
Produkce: BRAINSTORM a Achim Köhler
Studio: House Of Music Studios
Celkem nuda...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.