OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zakořeněnost - asi ten nejvýstižnější výraz, kterým jsem schopen vyjádřit ono sveřepé setrvávání ve stylově „čisté“ ponurosti, kterou si do erbu vložili Američané CROWBAR. A snad už dnes ani nikdo nečeká zázraky objevných cest, na které se Kirk Windstein se svou skupinou nikdy nepouštěli, naopak vždy se zarputilostí bernardýna setrvával ve svých „domácích“ doomcorových pláních. Tam mu to ostatně vždy slušelo a nejinak je tomu i s novou deskou „Lifesblood For The Downtrodden“. Kirk pro její nahrávání získal už před deseti lety odejitého Craig Nunenmachera (nyní člena BLACK LABEL SOCIETY) a na pouhopouhou tříčlennou formaci vše doplnil Rex Brown (ex-PANTERA, DOWN). Rex se společně s Warren Rikerem (producent například CORROSION OF CONFORMITY) ujal i produkce a z jejich rukou dostáváme po zvukové stránce vysoký standard typicky „hustého“ doomově zbarveného hukotu ale i řezavé kytarové razantnosti s úderně výrazným tlukotem bicích.
Svým způsobem není „Lifesblood For The Downtrodden“ žádným čerstvým materiálem, nahrávání totiž proběhlo koncem roku 2003. Do světa se však deska dostala až začátkem letošního roku a nahrávací sestava již dávno vzala za své. Ostatně, Craig i Rex si ke CROWBAR evidentně pouze odskočili aniž by vystoupili ze svých současných působišť, a tak patnácté narozeniny (dodatečně přeji vše nejlepší k získání občanky) své skupiny oslavil Kirk už v docela jiné sestavě: Patrick Bruders (GOATWHORE) – basa, Steve Gibb (ex-BLACK LABEL SOCIETY) – kytara a vokály, a Tommy Buckley (SOILENT GREEN) – bicí. To je i současné koncertní složení.
Jak už naznačilo mé úvodní zvolání, na „Lifesblood For The Downtrodden“ se nedočkáme žádných překvapení. Deska se nese v klasickém CROWBAR duchu, možná s trochu pestřejším vyzněním než na starých nahrávkách. Pokud však sáhneme ke srovnávání s minulostí, má materiál nejblíže k mému oblíbenému, značně doomově laděnému albu „Odd Fellows Rest“, přesto se zde najde celé spektrum poloh známých z minulosti skupiny. Střednětempé dunivé valení, typické pro starší alba CROWBAR, je kombinováno s proměnlivějším a depresivnějším projevem známým právě z alb „Odd Fellows Rest“ nebo „Equilibrium“. Najdou se i ostřejší pasáže, řvavá oživení a akustická zklidnění. Kirkův hrdelní vokál asi nemá význam popisovat, vždyť to je jeden ze základních poznávacích znaků CROWBAR jako takových. Aktuální deska je prostě plynulým pokračováním hudebních snah o skloubení doomových nálad a ostřejších hardcorových postupů, které však v tvorbě CROWBAR postupně ztratily na dominanci, a tak dnes v jejich skladbách nalezneme především smutek prýštící z velmi osobitě podané variace na depresivní téma zvukových truchloher. Přesto se corový základ neztrácí a značně přispívá k jisté výjimečnosti těchto Američanů. Je to prostě onen doomcore, který je pro ně příznačný, neboť CROWBAR jsou skupinou, která vždy zacelovala jistou „štěrbinu“ mezi doomovou a corovou škatulkou a svým způsobem se podílela na vzestupu oblíbenosti emocoru, který je dnes již samozřejmou součástí hudebního světa. Charakteristický výraz této bandy je v dnešní době možná již značně překonaný nastupující generací skupin jako ISIS, přesto podle mě patří CROWBAR stále ke skupinám přidávajícím do hudebního spektra svůj specifický stylový odstín.
Na dnešní metalové scéně jsou CROWBAR, stejně jako tomu bylo i před lety, skupinou vyplňující mezeru někde mezi doomem a hardcorem, a v tomto přehuštěném prostoru úzkých mantinelů se prosazují se zkušeností protřelých mazáků a všem fanouškům stylu nabízejí to zaručeně pravé ořechové. Tak je tomu i na aktuálním počinu.
7 / 10
Kirk Windstein
- kytara, vokál
Rex Brown
- basová kytara, akustická kytara, klávesy
Craig Nunenmacher
- bicí
1. New Dawn
2. Slave No More
3. Angels Wings
4. Coming Down
5. Fall Back To Zero
6. Underworld
7. Dead Sun
8. Holding Something
9. Moon
10. The Violent Reaction
11. Lifesblood
Sever The Wicked Hand (2011)
Life's Blood For The Downtrodden (2005)
Sonic Excess In It's Purest Form (2001)
Equilibrium (2000)
Odd Fellows Rest (1998)
Broken Glass (1996)
Time Heals Nothing (1995)
Live + 1 (1994)
Crowbar (1993)
Obedience Through Suffering (1991)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 49:41
Produkce: Warren Riker a Rex Brown
Tenhle druh americké undergroundové scény miluji
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.