OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Druhé album těchto nadějných Kanaďanů obsahuje nahuštěný materiál ve stylu poctivého svižného old school hardcore tak, jak jej známe od kapel z 80-tých let. Až na to, že u COMEBACK KID je vše umocněno občasnými metalovými postupy a moderním, hutným soundem. Nejsem sice fanouškem tohoto hudebního stylu, a i přesto mě v mnoha okamžicích tato kapela dokázala zaujmout. Novinka „Wake The Dead“ je druhým albem COMEBACK KID, přičemž debut jsem neměl možnost nikdy slyšet. Budu se tedy snažit hodnotit album bez odkazů na předchozí skladby.
Většina členů pochází ze skupiny FIGURE FOUR, ze které v průběhu roku 2002 vznikli právě COMEBACK KID. Kapela na nás od první skladby útočí nespoutaným rychlým hardcorem, ve kterém není nouze jak o rychlé sypačky, tak o krvácející emotivní jízdy. Album sice trvá necelou půlhodinu, ale posluchač je na něm vydán napospas strhující náloži živelnosti a agrese. Ta však není nikterak samoúčelná, ale naopak citlivě vklíněná do promyšlené riffopalby a strhujících melodií. Deska „Wake The Dead“ má podobný cejch jako onehdá thrashový mega opus „Reign In Blood“ od SLAYER (jeho kvalit však nedosahuje) - tedy během pár minut bez zkrupulí a naprosto přirozeně strhává cáry masa z naslouchajících s tím rozdílem, že zde jde o jiný styl hudby - o vnitřně čistý, zdravý a přímý hardcore. Zajímavá barva vokálu Scotta Wadea opatří písně dávkou naléhavosti a autentičnosti. Na desce se nacházejí jak hysterické štěkavé výlevy, tak emotivní melodické, avšak brutální pasáže. Velmi se mi pozdává kytarová práce Andrewa Neufelda, jehož nástroj vříská v rychlejších pasážích, které na desce výrazně převládají. Titulní skladba „Wake The Dead“ mne zaujala asi nejvíc, neboť se v jejím závěru nachází hodně nakažlivý refrén. Při této písni jakoby vstávaly mrtvoly z hrobů a pogovaly v divokém reji v prázdných ulicích půlnočního města. Ostatně kdo viděl některý z kultovních horrorů 80-tých let o oživlých mrtvolách, ví o čem mluvím. Velmi povedená chorálová skladba. Hned po ní vysoce kladně hodnotím písně „The Trouble I Love“, „Losing Patience“ a Partners In Crime“, které obsahují velmi zajímavé melodie vytesávané do ostrého svižného soundu. Na druhou stranu místy album upadá do jednotvárnosti, což je zejména díky příliš častému opakování podobných kytarových postupů a vokálních linek, které způsobují občasné výpadky koncentrace.
Jsem rád, že narozdíl třeba od stájových kolegů HAWTHORNE HEIGHTS (obě kapely vydávají u Victory Records) netrpí materiál COMEBACK KID manýrou být za každou cenu „in“. Právě HAWTHORNE HEIGHTS se na své desce hodně přiblížili k současnému trendovému rocku, který tmelí nu-metal se sterilním sport H/C či punkem. COMEBACK KID přece jen vykazují o mnoho větší dávku vnitřní opravdovosti a obsahu.
CD k recenzi poskytli Day After records
7 / 10
Scott Wade
- zpěv
Andrew Neufeld
- kytara
Jeremy Hiebert
- kytara
Kyle Profeta
- bicí
Kevin Call
- basa
1. False Idols Fall
2. My Other Side
3. Wake The dead
4. The Trouble I Love
5. Talk Is Cheap
6. Partners In Crime
7. Our Distance
8. Brights Lights Keep Shining
9. Falling Apart
10. Losing Patience
11. Final Goodbye
Symptoms + Cures (2010)
Through The Noise (Live) (2008)
Broadcasting… (2007)
Wake The Dead (2005)
Turn It Around (2003)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Victory Records / Day After
Stopáž: 25:40
Produkce: Bill Stevenson, Jason Livermore a COMEBACK KID
Studio: The Blasting Room
Jedna z najlepsich veci roku 2005 (teda aspon u mna :)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.