OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Geezer Butler, už len toto meno by malo v každom metalistovi vzbudiť pozornosť, takže sa snáď nenájde žiaden aspoň trochu všímavý, ktorý by toto meno niekde nezačul. Predsa len tento pán v rokoch je pojmom, ktorý už toho mnoho povedal, stále svojím dielom hovorí a ja pevne verím, že ešte dlho hovoriť bude. Zakladajúci člen BLACK SABBATH si v roku 1995 povedal, že sa dá na solovú dráhu a urobil veľmi dobre. Čo album to pojem. Spolu s verným súputníkom v tomto projekte, gitaristom Pedrom, vystriedali hudobníkov, ktorý nie sú oveľa menej známi. Na prvom albume „Plastic Planet“, to boli Burton C. Bell (FEAR FACTORY) a Deen Castronovo (JOURNEY, STEVE VAI, OZZY OSBOURNE, JAMES MURPHY, TONY MCALPINE, MARTY FRIEDMAN, CACOPHONY... atď.). Na druhom albume, „Black Science“ , vystriedal Burtona na poste speváka Clark Brown (JAMES MURPHY). A poslednou zmenou v zostave, je výmena bubeníka; na aktuálnom albume „Ohmwork“ Deena nahradil Chad Smith, ktorý mimo iné pôsobil v ANACRUSIS a s ktorými vydal ich podľa mňa najlepší album „Manic Impressions“. A aby tých zmien nebolo dosť, tak každý album bol pod trochu inou hlavičkou, od G//Z/R, cez GEEZER, až po aktuálnu GZR.
Tieto zmeny však vždy priniesli pokrok. Ani na tomto albume tomu nie je inak, veď od vydania predchádzajúceho počinu uplynulo osem rokov a keby za tu dobu nenazbierali dostatok originálnych nápadov, tak by to bolo povážlivé. Nazbierali. Nechali sa inšpirovať nu-metalom, no našťastie neprepadli tomuto trendu úplne a tak v ich hudbe sa tohto vplyvu dočkáme len okrajovo. V podstate stále pokračujú v tom, s čím prišli už na prvom albume, no stale časom na to nabaľujú nové vplyvy. „Ohmwork“ obsahuje desať skladieb, z ktorých je ťažké niektorú vyzdvihnúť, alebo skritizovať. Všetky sú na približne rovnakej úrovni. Hudba nenudí, nápady sú neotrlé a aj texty sú výborné. Teda aspoň pokiaľ mi moja nie príliš dobrá angličtina dovoľuje sa k tomu vyjadrovať. Nedá sa síce tvrdiť, že toto dielo z Butlerovej dielne je prelomové alebo geniálne, ale páči sa mi. Po stránke hudobných výkonov nie sú Geezer ani Howse nejakí super inštrumentalisti, ale v tejto kapele o to nikdy ani nešlo. Títo dvaja sú motorom, ktorý ťahá tento projekt vpred a s ničím sa nepára. Čo sa týka hudobných výkonov, tak by som vyzdvihol bubeníka, ktorý odvádza naozaj nadpriemerný výkon a speváka, ktorého je podľa mňa škoda v kapele, ktorá vydáva albumy raz za dekádu. Takýto hlas by si zaslúžil uplatnenie v nejakej riadne fungujúcej bande. Vynikajúco zvláda melodické polohy a aj tvrdý rev, tieto dve polohy strieda s obdivuhodnou ľahkosťou a ja pevne verím, že by to zvládol aj naživo, že nejde len o štúdiovú prácu. A keď už som u toho štúdia, tak musím pochváliť aj prácu producenta. Tohto postu sa zhostil samotný Terence "Geezer" Butler a musím uznať, že veľmi dobre. Predsa len tie roky pôsobenia v branži mu priniesli snáď nevyčerpateľnú studnicu skúsenosti a Geezer sa nikdy nebránil novotám. Aktuálny album ma moderný zvuk, ktorému nie je čo vytknúť, všetko je počuť tak, ako to má byť počuť a kde to má byť počuť. Práve zvuk nakoniec ovplyvnil moje rozhodnutie dať tejto nahrávke o jeden bod viac, ako som pôvodne zamýšľal.
Čo dodať záverom? Album kapely okolo hudobného velikána Geezera Butlera je podľa mňa nadpriemerný, ale k absolútnej špičke mu stále niečo chýba. Podľa mňa sa bude buď páčiť, alebo nepáčiť, preto by som rád poradil prípadným záujemcom o toto dielo: pred kúpou najprv vypočuť! Toto ale neplatí pre fanúšikov tejto kapely, ak sa vám páčili predchádzajúce albumy, tak neváhajte.
Moderný strednotempý metal s občasným úletom k rýchlejším tempám, postavený na archaických základoch a miernym vplyvom momentálne moderného nu-metalu. Nič svetoborné, ale ani priemer. Výborný album, určený hlavne znalcom a fanúšikom Geezera Butlera.
7,5 / 10
Pedro Howse
- gitara
Chad Smith
- bicie
Clark Brown
- spev
Terence "Geezer" Butler
- basgitara
1. Misfit
2. Pardon My Depression
3. Prisoner 103
4. I Believe
5. Aural Sects
6. Pseudocide
7. Pull The String
8. Alone
9. Dogs Of Whore
10. Don't You Know
Vydáno: 2005
Vydavatel: Aston Music
Stopáž: 43:40
Produkce: Terence "Geezer" Butler
Studio: Shock City Music Work
Slabší než předchozí deska, ale i tak bezva. Zpěv výbornej, jak tu zaznělo. Plastic Planet 9/10 Black Science 10/10
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.