OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Zlovestný vlkodlačí kult HORNA sa narodil“... týmito slovami začína oficiálna biografia „jednej z najkultovejších undergroundových kapiel“. Ani som nevedel, že sa „kultovosť“ meria. Plus čiernobiely obal plný klišé, o logu ani nehovorím. Skrátka jedna zo severských kapiel, ktorá sa okrem „drsného a primitívneho uctievania diabla“ venuje aj „národným, atmosférickým a poetickým“ témam, ako sa dozvedám z oficiálnych zdrojov. Fajn, to tu skutočne ešte nebolo.
Snáď jeden z posledných spolkov, ktorý sa dvanásť rokov od svojho vzniku drží toho najjednoduchšieho blackmetalu (vypité legendy z DARKTHRONE nepočítam) na svojom siedmom radovom albume neprekvapí asi nikoho. Osem skladieb (priaznivci vinylu nech odrátajú posledný track a pridajú ďalších šesť) sa, napriek tomu, že HORNU predchádzala povesť nekompromisne a z vetrom opreteky sypajúceho spolku, nesie skôr v pomalšom „burzum“ tempe. Úvodný zásek je výborný; a ak by sa zbytok nahrávky niesol v tomto duchu, bol by som takmer nadšený. Ľudovou(?) tvorbou napáchnutá originálna gitarová linka sa vynára z lavíny tepajúcich bicích, doplnená obligátnym, nekompromisným havraním škrekotom. Old school s vlastnou tvárou, presne, ako má byť. Bohužiaľ hneď nasledujúca „Musta Temppeli“ zrazí niveau o úroveň nižšie – stará škola ostáva, na ôsmich minútach však ucho nezachytí snáď ani jeden pevný bod, ak nerátam vyhrávku, ktorá, nezmenená, odznie asi tristokrát. Trojka je to isté, pre zmenu bez onej vyhrávky. Na „Envaatnags Eflos Solf Esgantaavne“ sa však Shatraugovi a Corvusovi podarilo prepašovať zopár nápadov, ktoré by si zaslúžili iný osud, než akým je rozriedenie v rozvláčnych plochách triviálneho čierneho kovu. Máme tu fínsky patentný alko-rytmus (pozri heslo MOONSORROW), ktorý aspon trochu odlišuje HORNU od nórskeho žánrového etalónu. O „Kirous ja Malja“ sa dá povedať presne to, čo o jednotke: „inakosť“, prameniaca zo zakomponovania spevných a hojdavých folklórnych motívov, je znovu citeľná. A začiatok „Kuoleva Lupaus“ je dokonca rádiová hitovka, aj keď sa obávam, že za takúto pochvalu by sa mi chlapci nepoďakovali.
Toto CD by mohlo slúžiť ako definícia číreho black metalu, v roku 2005 nanešťastie bez akejkoľvek snahy o posun či nápad. Nie je to zlá doska. Stačí si však pripomenúť, kedy ULVER nahrali svoj „Nattens Madrigal“, kedy EMPEROR vyspieval hymny pre súmračnú nebeskú klenbu, alebo ísť ešte o kúsok späť, k už spomínaným DARKTHRONE. HORNA prichádza s krížom po funuse. Aj keď, ako sa v týchto kruhoch patrí, obráteným.
Toto CD by mohlo slúžiť ako definícia číreho black metalu. Stačí si však pripomenúť, kedy ULVER nahrali svoj „Nattens Madrigal“, kedy EMPEROR vyspieval hymny pre súmračnú nebeskú klenbu, alebo ísť ešte o kúsok späť, k DARKTHRONE. HORNA prichádza s krížom po funuse.
5,5 / 10
Corvus
- spev
Shatraug
- gitary
hosťujúci hudobníci:
Ravenum
- bicie
Lord Sarcofagian
- bicie
1. Vihan Tie
2. Musta Temppeli
3. Vala Pedolle
4. Kirous ja Malja
5. Saastainen Kaste
6. Kuoleva Lupaus
7. Zythifer
8. Kuilunhenki (CD bonus)
Envaatnags Eflos Solf Esgantaavne (2005)
Black Metal Warfare (live) (2004)
Sudentaival (2001)
Perimä Vihassa Ja Verikostossa (EP) (1999)
Haudankylmyyden Mailla (1999)
Kohti Yhdeksän Nousua (1998)
Hiidentorni (1997)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Woodcut Records / The End Records
Stopáž: 48:53
Neuveriteľne archaický, ak nie rovno zaostalý nový počin fínskej úderky možno ospravedlniť snáď len podstatnými zmenami v zostave, takže na rozdiel od „Sudentaival“ obsahujúceho direktný melodický black metal rýchlejšieho razenia, popretkávaný množstvom chytľavých momentov patriacich až k heavy metalu alebo punku, ostala len hlavná tvorivá dvojica a hosťujúci bubeníci. Ešte viac zredukovaný minimalizmus zostavy DARKTHRONE na pozície spev-gitara-bicie ma za následok naozaj primitívny materiál a za abyssácky znejúcim „Sudentaival“ je namieste uroniť slzu.
Kým pri „Sudentaival“ sa človek bavil naozaj chytľavými vyhrávkami a tušením skôr dementne vypitého ako vážneho black metalu, pri „Envaatnags Eflos Solf Esgantaavne“ už HORNA viac pili a na muziku sa celkom vykašlali. Ale keď to už roky môže prechádzať aj takým DARKTHRONE...
Horna pro mě vždycky byla spíš taková kapela k smíchu :-D No vlastně je pořád. Nutno poznamenat, že mě poslední dobou docela baví. Novinka není zlá, ale víc v oblibě mám Sudentaival. BTW myslel jsem, že je to teprve 6-tá řadovka. A to mezi tu 6-tici počítám i Live album.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.