OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nebudu asi daleko od pravdy, když mám za to, že tak jako trio DRACO HYPNALIS u nás hraje málokdo. Aby také ne, vždyť fušovat do technického death metalu, jemuž je škatulka „technický“ tak malá, až v sobě absorbuje vlastnosti progresivity v celé její šíři až po hraniční odlidštěnost, to si troufne málokdo. Krom několika dalších samozřejmých předpokladů je k tomu totiž nutná také jedna zásadní věc – mít na to. A to jak po muzikantské stránce, tak po stránce kompoziční, když už jsme u těch vybraných výrazů.
Až potud je to ovšem se zlínskými draky v naprostém pořádku, i když jejich zjevnou zručnost tak trochu zastiňuje absence živého bubeníka, kterého sebelépe naprogramovaný automat prostě nenahradí. Na architekturu jejich parku smrti a techniky je možno nahlížet z několika pohledů, jež jsou vpodstatě příčinou toho, že dojmy z „Weavers Of Unrest“ jsou spíše pozitivní. Prvním z nich je pohled okem melancholického snílka, kterého procítěné a správně načasované melodie (s velmi širokým rozhledem a důrazem na náladu okamžiku – viz. „Disharmonic Points...“, „Tombstones For…“ nebo „Portal For The…“) dovádí k ještě větší melancholii. Za druhým pohledem se skrývá hypnotické zírání do očí smrti, lemované kousavým kytarovým vrněním a záhrobním chropotem Lukáše (dříve bubnoval s ROMANTIC LOVE), a přestože se v něm dají najít styčné prvky s tvorbou DEATH, CYNIC či PESTILENCE, ani jemu nechybí několik výrazných a zajímavých momentů, pohříchu však zejména v návaznosti na pohled první. Třetí pohled nám nakonec promítne „Weavers Of Unrest“ z pozice jakéhosi ortodoxního futuristy, jemuž není cizí nic maximálně odkloněné od zavedených pořádků. A právě tady by (čistě teoreticky) mohl přijít problém, protože si nejsem zdaleka jist tím, že DRACO HYPNALIS zůstanou pochopeni ve všech směrech svého smýšlení a jeho převodu do hudební formy. Ostatně, po několika prvních posleších jsem byl podobnému pochopení také na hony vzdálen.
Paradoxně toho tedy zdánlivě není mnoho, čeho je zapotřebí k úplnému proniknutí do současné filozofie DRACO HYPNALIS. Vzhledem k náročnosti stylu, kterému podali vstříc pravici, vzhledem k rozvážnosti a zanícenosti, s jakou jej dobrušují k obrazu svému (o čem jiném nakonec svědčí i povedená závěrečná instrumentálka „Coda“, zahraná v duchu klasické vážné hudby pouze na klávesy) a vzhledem k celkově poměrně dobrému dojmu z toho všeho, až možná příliš málo. Ale je to tak a já jsem proto nucen konstatovat, že své místo na slunci (pokud tedy nějaké přichází v úvahu) si kapela setsakramentsky poctivě vybojovala. Nečiní mi to ovšem nejmenších potíží.
Kapely jako DRACO HYPNALIS zůstávají velmi často osamoceny, ať už v tuzemských či mezinárodních poměrech. Příčinou toho je progresivně technický death metal, který vyznávají, a který zůstává často ne úplně pochopen. Je to jistě otázkou vkusu, ale ani to nezmění nic na tom, že produkt ve své podstatě dobrý (tak jako třeba „Weavers Of Unrest“), i když třeba nepochopený, stojí za nějakou tu pozornost.
6,5 / 10
1. Cairn Cleansing Tune-Keys
2. Disharmonic Points ... In Opening
3. Fortified Source Of Invisible Light
4. Tombstones For Chapeless Kindred
5. Departed For The Cloud - Vaulted Portal
6. Portal For The Nocturnal Weavers Of Unrest
7. Green Cathedrals Painted By Silent Wings
8. There We Stand Bonded (Veiled In Stars
9. Coda
Balance of Moments (2012)
Imagination (2007)
Weavers Of Unrest (2005)
Promo 2001 (2001)
Nobleness Of The Storm - Gatherer (demo-split s ROMANTIC LOVE) (2000)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Élysion Music
Stopáž: 35:18
Produkce: Milan Basel & DRACO HYPNALIS
Studio: Poličná
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.