PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ještě dnes si velmi dobře pamatuji, jak moc jsem byl zaskočen, když jsem poprvé spatřil ony silně kontroverzní černobílé fotografie, které zdobí obálky starých alb BELPHEGOR. Reprodukce zachycující litry hovězí krve a necudné běhny bez ostychu obcující s kozlími lebkami oprávněně vzbuzovaly pochybnosti o duševním zdraví jejich autorů a doslova jako magnet přitahovaly pozornost i té nejvíce benevolentní cenzury.
Za těch pár let se nezměnilo zhola nic, akorát místo notně zvrhlých fotek nám chlípní Rakušané nabízí neméně obscénní malby, které dozajista upoutají oko cenzorovo stejně tak spolehlivě, jako obálky z „Blutsabbath“ (1997) nebo „Necrodaemon Terrorsathan“ (2000). Existence BELPHEGOR však nestojí a nepadá spolu s diskutabilní image, ale naštěstí za ní stojí i vcelku akceptovatelné výsledky na poli hudebním. Pravda, jednodušším a na tradice sázejícím black/death metalem sice do světa díru neudělají, leč i ten největší škarohlíd musí uznat, že svoji černou práci vykonávají svědomitě a nanejvýš zodpovědně.
Zatímco na minulém albu „Lucifer Incestus“ (2004) jsme byli mimo jiné svědky rouhavého kázání Kozlího Krista, tak dnes se podíváme rovnou do nitra celé Kozlí říše. Aby byla naše imaginace co nejblíže realitě, ozve se v titulní „Goatreich – Fleshcult“ dokonce rozpustilé mečení adorovaných kopytníků, jako vystřižené z pastvin pod alpskými velikány. Za jinou zvířenou se musíme vypravit pro změnu do spletitých stok hlavního města Vídně, kde právě pobíhá „Swarm Of Rats“. Zoufalé krysí pištění si však vychutnáme až na konci zmiňované skladby, která svým feelingem a hlavně stěžejní melodickou linkou velmi evokuje stylově spřízněné skandinávské kapely. Podobně se zachová i „Festum Asinorum, Chapter II“, naopak sypanice „The Crown Massacre“ a pomalá drtící skladba „Sepulture Of Hypocrisy“ společně kladou důraz zejména na death metalovou stránku věci. Vůbec obě složky black/deathového lektvaru užívají BELPHEGOR ve vzácně vyrovnaném poměru a pečlivě dbají na to, aby se ani jedna z nich nestala dominantní. Poměrně přesnou představu o ohyzdné produkci rakouských bezvěrců může člověk neznalý věci dostat, když v zapadlé laboratoři smíchá za asistence místního šílence současné THOU ART LORD (především ze řetězu urvaná rytmika), přidá kapku US death metalové obhroublosti a to vše zahustí esencemi z kapel, které v polovině devadesátých letech pravidelně sestupovaly do hlubin La Rocquova studia Los Angered (především mám na mysli jejich charakteristicky špinavý odstín kytar). Za všechny tyto návštěvníky sluje kytaristy KING DIAMOND můžeme jmenovat třeba zapomenutou rotu Nisseho Karléna – slovutné SACRAMENTUM. Ke „Goatreich – Fleshcult“ jako celku nemám výraznějších námitek, pravda, jeho dramaturgie občas uvízne na mělčině tradičních stylových klišé, ale na druhou stranu obsahuje i celou řadu velmi sympatických momentů. Nu, ať počítám, jak počítám, vychází mi nadprůměrné black/death metalové dílo, po kterém dozajista sáhne každá nečistá ruka nesvatého příznivce extrémních záležitostí – a to jistě není nějak málo, co myslíte?
Nejbližší příležitost jak se seznámit s okrajovou tvorbou chorých Rakušanů se vám naskytne na letošním Brutal Assaultu, kde BELPHEGOR dozajista vystřihnou i pěkných pár kompozic z aktuálního manifestu zvrhlosti. Buďte tedy připraveni a taktéž nezapomeňte své kozlí mesiáše podpořit hlasitým mečením pod pódiem!
Ke „Goatreich – Fleshcult“ jako celku nemám výraznějších námitek, pravda, jeho dramaturgie občas uvízne na mělčině tradičních stylových klišé, ale na druhou stranu obsahuje i celou řadu velmi sympatických momentů. Nu, ať počítám, jak počítám, vychází mi nadprůměrné black/death metalové dílo, po kterém dozajista sáhne každá nečistá ruka nesvatého příznivce extrémních záležitostí.
7 / 10
1. The Cruzifixus - Anus Dei
2. Bleeding Salvation
3. Fornicationium Et Immundus Diabolus
4. Sepulture Of Hypocrisy
5. Goatreich - Fleshcult
6. Swarm Of Rats
7. Kings Shall Be Kings
8. The Crown Massacre
9. Festum Asinorium / Chapter II.
Pestapokalypse VI (2006)
Goatreich - Fleshcult (2005)
Lucifer Incestus (2004)
Infernal Live Orgasm (2002)
Necrodaemon Terrorsathan (2000)
Blutsabbath (1997)
The Last Supper (1995)
Obscure And Deep (7) (1994)
Bloodbath In Paradise (demo) (1993)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Napalm Records
Stopáž: 38:13
Produkce: Alex Krull
Studio: Mastersound Studios
Kontakt: BELPHEGOR, St. Jakob Dorf 2, A-5412 Puch, Austria
Reaper promin ale dat tomuhle albu znamku 7 je fakt kravina. Chapu asi ti tohle album nesedlo nebo to proste neni tvůj šalek kafe. V pořadku každy má svůj názor. Muj nazor je že je to naprostá paráda a hned se podivám po starší tvorbě.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.