PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po tom, ako sa z ANATHEMY stala modla vkusom otvorenejších „metalistov“, každá zmienka s ňou súvisiaca vyvolala slušný rozruch. Keď sa Duncan Patterson s bratmi Cavanaghovcami rozlúčil a vzápätí ohlásil vznik projektu ANTIMATTER, netrpezlivo sa čakalo, pod čo sa táto výrazná autorská osobnosť (odkaz na „Eternity“ prepašoval Duncan aj na toto CD) podpíše. A tak debut „antihmoty“ tak trochu zákonite sklamal; a naopak, ako klesli očakávania, tak sa vydaril jeho nasledovník „Lights Out“.
Tretia radová doska je priesečníkom „Lights Out“ a akustickej dosky „Live @ K13“. Minimalistická hudobná zložka postavená na akustickej gitare je doprovodom pre výborný hlas Micka Mossa i fádnejší prejav hosťujúcej Amélie Festa. Nanešťasie na „Planetary Confinement“ sa nepodarilo úplne zopakovať éterickosť „Lights Out“ ani autentickú klubovú atmosféru spomínaného živáku. Celý problém aktuálnej nahrávky vidím v jej „riedkosti“ - taká „Line Of Fire“ mi pripadá skôr ako nedotiahnutá demoverzia, ako kostra niečoho, čo by mohlo byť vydarenou skladbou. Ľahký opar elektroniky a hosťujúcich nástrojov sa vznáša nad jednoduchými základmi kompozícií, prázdne diery však nedokáže úplne zaceliť. „Planetary Confinement“ obsahuje silné momenty (začiatok „Epitaph“, cover od „Mr. White“ od TROUBLE, či vrchol albumu, ľahko joyceovsky pomenovaná „A Portrait Of The Young Man As An Artist“), mám však pocit, že ide len o letmo načrtnuté skice. Či si ich na ich vlastné doplnenie a dokreslenie poslucháč dokáže nájsť dostatok predstavivosti a hlavne času, už ostáva na ňom.
ANTIMATTER, ale i sólová tvorba Dannyho Cavanagha sa pohybujú v akomsi uzavretom kruhu len málo prístupnom osobám spoza jeho hraníc. Komunikácia pomocou strohých, ale obsažných internetových stránok (na www.antimatter.tk si môžete stiahnuť súbor nevydaných skladieb „Unreleased 1998-2003“ i aktuálnejšie video EP), akási priznaná amatérskosť či neambicióznosť ako i skrytý obdiv k svojim obľúbencom podaný skrz početné coververzie patria jeho k pravidlám. Ani neviem, či sa ANTIMATTER vôbec pokúšali z tohto kruhu spiklencov dostať – zrejme nie, ba naopak. „Planetary Confinement“ je milou kolekciou skladieb, ktoré mohli v onom symbolickom šuflíku ešte trochu počkať, dozrieť či vykvasiť. Ale možno je to dobre aj takto; ANTIMATTER nie je rebríkom k sláve a iným svetským pôžitkom – je len akýmsi viac či menej vydareným denníčkom, ktorým Moss a Patterson komunikujú s úzkym okruhom spriaznených duší. Spôsob tvorby – celá doska je rozdelená na skladby, vzniknuté oddelene na írskych a anglických sessions, tých prvých v réžii Duncana Pattersona a jeho hostí, tých druhých pod taktovkou Micka Mossa – tomu len nasvedčuje.
A na záver: Duncan Patterson prednedávnom opustil aj ANTIMATTER, aby sa venoval skupine s názvom ION. Skutočne neviem, či sa mám tešiť.
„Planetary Confinement“ obsahuje silné momenty, mám však pocit, že ide len o letmo načrtnuté skice. Či si ich na ich vlastné doplnenie a dokreslenie poslucháč dokáže nájsť dostatok predstavivosti a hlavne času, už ostáva na ňom.
6 / 10
Mick Moss
- akustická gitara, spev
Duncan Patterson
- klavír, akustická gitara, basgitara, klávesy
...a mnohí hostia
1. Planetary Confinement
2. The Weight Of The World
3. Line Of Fire
4. Epitaph
5. Mr. White
6. A Portrait Of The Young Man As An Artist
7. Relapse
8. Legions
9. Eternity Part 24
Black Market Enlightenment (2018)
Live Between The Earth & Clouds (2017)
Welcome To The Machine (single) (2016)
The Judas Table (2015)
Too Late (single) (2014)
Fear Of A Unique Identity (2012)
Alternative Matter (2010)
Live@an Club (2009)
Leaving Eden (2007)
Planetary Confinement (2005)
Unreleased 1998 - 2003 (2004)
Lights Out (2003)
Live @ K13 (2003)
Saviour (2001)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Prophecy / The End Records
Stopáž: 47:11
Produkce: Mick Moss & Ronnie O'Keefe a Alex Mazarguil & Duncan Patterson
Studio: Studio 33, Liverpool a Provisional, Midlands
Bohužel nemohu jinak než souhlasit s Thonem, že většina materiálu na „Planetary Confinement“ působí jako něco nedokončeného se spoustou prázdného prostoru, který ještě čeká na zaplnění. Nejde o jednoduchost, účelná střídmost mi nikdy nevadila, spíš se jedná o přehnanou vzdušnost měnící se v nudu. Pár zajímavě náladových pasáží nic nezmění na skutečnosti, že se mi tohle album líbí ještě méně než „Saviour“, a tak na hodnotící stupnici nedosáhnou moje body ani k průměru, opravdu nejde jinak.
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.