OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Oregonskí vytuhnutí vyhulenci nám v krátkom čase upiekli ďalší omamný bylinný koláčik. Kým minuloročný počin „The Illusion Of Motion“ predstavoval príjemný most medzi stoner retrospektívne orientovanou scénou, starším doomom a inými elementami ako silne voivodovská abstraktnosť a transcendentnosť NEUROSIS z prvej polovice minulého desaťročia, pomerne rýchlo stvorený nasledovník predstavuje ústup od preklenutia štýlových priepastí späť k užšej skupine poslucháčov, teda hlbšie do stoner doomovej scény, čo ma za následok poriadne ťažké a náročné počúvanie, na ktoré treba mať predovšetkým silnú vôľu a vhodnú náladu, najlepšie poriadne hlbokú jesennú alebo zimnú depresiu.
V prípade „The Unreal Never Lived“ ide teda o posun k ešte väčšej extrémnosti – viac pomalých ubíjajúcich rytmov, viac (zámernej) monotónnosti, ako aj tradičný extrém v delení albumu na štyri kompozície. Najvýraznejšie znaky zapamätateľnosti nesie aj vďaka svojmu umiestneniu úvodná, klasicky desaťminútová vec, nazvaná s príznačným humorom „Quantum Mystic“, o ktorej možno povedať, že nadväzuje na náladu a záber predchádzajúceho albumu. Čo poteší oproti minulosti, je napriek svojej nebývalej čistote neskutočne surový zvuk. Naopak pri tvorbe nových vecí chlapcom trochu zayobalo a prišli s pre nich novým prvkom v podobe častého prerušovania svojich hypnotizujúcich uspávaniek demontážou do rozsekaných riffov a rytmiky, čo by samo o sebe nevadilo, keby k tomu nedochádzalo hneď niekoľkokrát v každej skladbe a vždy rovnako. Oproti „The Illusion Of Motion“ teraz vychádza o niečo lepšie záver albumu, kedy sa v „The Mental Tyrant“ konečne dostaví pocit, že táto skladba má serióznu štruktúru a nejde len o stavebnicu z hrubých riffov. Nutné podotknúť, že aj tu dôjde na to nešťastné sekanie a opätovne musím použiť slovo „tradične“ v súvislosti s dvadsaťminútovou dĺžkou tejto veci (presne na spôsob titulnej skladby) i slabším stredom kompozície.
Celkovo hodnotím súčasnú prekypujúcu kreativitu tohto tria ako sklamanie, keďže všetko to, čo robilo YOB na ich minulom počine zaujímavými je preč a kapela si síce do istej miery sympaticky razí cestu proti prúdu k čoraz užšiemu obecenstvu, avšak na úkor postupného úpadku ešte nedávno, vzhľadom na štýlové zameranie, pestrej muziky. „The Unreal Never Lived“ možno teda odporučiť k intenzívnej meditácii alebo notorickým konzumentom tzv. mäkkých drog. Jasný priemer plus bod za kvantovú mystiku.
Ústup od pestrosti k silnejšej konzervatívnej zložke a definitívne víťaziacim retro prvkom.
6 / 10
Mike Scheidt
- gitara, spev
Isamu Sato
- basgitara
Travis Foster
- bicie
1. Quantum Mystic
2. Grasping Air
3. Kosmos
4. The Mental Tyrant
Our Raw Heart (2018)
Clearing The Path To Ascend (2014)
Atma (2011)
The Great Cessation (2009)
The Unreal Never Lived (2005)
The Illusion Of Motion (2004)
Catharsis (2003)
Elaborations Of Carbon (2001)
První dvě skladby (zejména Quantum Mystic) mám rád, zbytek už tak úžasný není.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.