OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na to aby sa kapela presadila je dnes už temer povinnosťou blysnúť sa v „line-upe“ nejakým známym menom, ktoré pritiahne fanúšikov. Gréci DOL AMMAD disponujú bubeníkom RHAPSODY, Alexom Horzwartzom. Ďalším príťažlivým elementom by mal byť samotný koncept, ktorý autori označujú prívlastkami ako „classical, symphonic, orchestral, fantasy“ metal. A už vidím ako sa sem hrnú priaznivci THERION a RHAPSODY.
Aby som tieto prívlastky uviedol na pravú mieru, tak hlavným „symfonickým“ prvkom „Star Tales“ je práve to, že vokálne party sú nahraté výlučne v podobe zborov. Inak sa jedná o celkom svižný metal, ktorý ma sakramentsky blízko k heavy/speedu. Gitary a bicie sú tak skôr spriahnuté v rytmickej sekcii a ťarcha melodiky padá hlavne na povinné klávesy a zbory. Tie sú rozdelené do dvoch sekcií, mužskej a ženskej (to je náhoda).
Čím sa tak vlastne odlišujú DOL AMMAD od masy „symfonických“ heavy/speed kapiel? Nie som v tejto oblasti síce znalec, ale je to hlavne prístupom ku kompozíciám, ktorý má blízko k už spomínaným THERION. Gréci k tomu však dodávajú vlastný náboj a ukazujú, že dokážu zo svojho konceptu kompozične vyťažiť veľa. Metalová zložka nie je len mŕtvy chrobák, ale je mohutne v popredí a vytvára veľmi dynamický prvok, na ktorom sa dá ďalej stavať. Zasluhuje sa o to hlavne razancia bicích potýkajúca sa až s extrémnejšími žánrami (napr. „Master Of All“) , poriadne vyhulená basgitara a hutne zboostrované doprovody. Obe sekcie zborov sa častejšie schádzajú ako rozchádzajú, čo pomáha rozohnať uniformitu, ktorá môže postihnúť takýto typ prevedenia vokálov. Ďalším z rady plusov je fakt, že namiesto tradičnej, kvázi romanticko-medieválnej atmosféry DOL AMMAD posúvajú svoju tvorbu skôr futuristickým smerom (viditeľne napr. v „Mission Butterfly“, „Vortex 3003“). Z mojich slov sa môžu „Hviezdne rozprávky“ zdať veľmi slušné, no práve pri tom futuristickom smere padá kosa na povestný kameň. Uhádli ste, „symfonické“ klávesy znejú tradične umelo a rovnako umelo a občas aj gýčovo vyznieva snaha o inkorporovanie rôznych samplov a „vesmírnych“ ruchov (ešteže sa vákuom nešíri zvuk). Aj keď vo chvíľach sa to celkom darí (hlavne v skladbách „Boxed Daylight“ a „The Hill Of Hope“ je symbióza basgitary, kláves a zborov dokonalá), častokrát je lepšie si tieto zvuky nevšímať. Beztak nie sú v celkovom mixe až tak výrazné. Negatívom je aj občasná preplácanosť až gýčovitosť (obal napovie), ale bez prekročenia medzí únosnosti (aspoň u mňa).
Zhrnuté a podtrhnuté, jedná sa o solídny album, ktorý ma dosť pozitívne prekvapil a v porovnaní s poslednými THERION, u mňa, napriek spomínaným nedostatkom, vychádza víťazne. To síce ani zďaleka nemusí každému voňať, odporúčam si však okúsiť na vlastnej koži. DOL AMMAD je hodný aj ďalšieho sledovania a zostávam s vierou, že si nájdu vlastnú a originálnu cestu.
Máme tu podarený mix dynamického razantného heavy/speedu s bohato nalinkovanými vokálmi v podobe zborov. Pričom celok je atypicky posunutý skôr k futuristickému vyznieniu. Negatívami sú hlavne umelohmotné "casio" sample a občas až prehnaná snaha o vesmírny nádych, rezultujúca až v gýčovitosť. Inak odporúčam.
7 / 10
Thanasis Lightbride
- klávesy
Jimmy Wicked
- gitary
Nick Terry
- basgitara
Alex Holzwarth
- bicie
1. Dreamport
2. Eclipse (Corona Of The Sun)
3. Weaver's Dance
4. Boxed Daylight I
5. Boxed Daylight II
6. The Veil (Seven Face Danger)
7. Back To The Zone
8. Master Of All
9. Hill Of Hope
10. Kruug
11. Vortex 3003
12. Mission Butterfly
Star Tales (2004)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Black Lotus Records / Metal Age
Stopáž: 61:59
Produkce: Sascha Paet & Olaf Reitmeier
Studio: Gate Studio
tahle dska me vzala vynikajici bici , majestatne sladebne muzske a zenske sbory ....
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.