OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Finské vydavatelství Firebox Records má při tvorbě svého dnes již poměrně rozvinutého portfolia v některých ohledech velmi šťastnou ruku, což v případě domácích SWALLOW THE SUN platí takřka dvojnásob. Poměrně zajímavý je také fakt, že singlem „Forgive Her…“ z aktuálního alba obsadila kapela již týden po vydání čtvrté místo tamního žebříčku Top 20 a tuto pozici dokázala po šest neděl udržet.
Podobně jako mnohá další seskupení ve stáji Firebox, také SWALLOW THE SUN upsali svou duši zasmušilým obrazům plným smutnění a melancholického rozjímání, nicméně jejich pojetí doom metalu se zdaleka vyhýbá dnešním dvěma nejmarkantnějším protipólům – na jedné straně pomalému a bolestnému repetitivnímu truchlení (PANTHEIST, SHAPE OF DESPAIR) a na straně druhé přeslazenosti a pochybnému patosu. Jakkoliv stojí Finové někde uprostřed, snažíce se tak o harmonii obou výše zmíněných poloh, jejich tvorba pak v prvním plánu poměrně explicitně odkazuje především na hudební postupy reprezentované např. MY DYING BRIDE, aniž by výsledkem bylo prázdné epigonství či projev plný archaismů.
Na více než hodinové ploše Finové rozhodně nenudí a smysl pro barvitost a nápaditost motivů a kompozic jako takových jim nelze upřít. SWALLOW THE SUN staví na průrazných a čitelných kytarách, jejichž melodické linky vkusně podpořené klávesami lehce oplétají jednotlivé kompozice. Každá ze skladeb oplývá proměnlivostí dostatečně silných a zapamatovatelných melodických celků, které i na ploše deseti minut dokáží spolehlivě udržet vaši pozornost. Hudebníci velmi přirozeně přechází od hutných kytarových hradeb do jemných akustických pasáží, podpořených piánem a čistým zpěvem, který tu a tam nahrazuje hluboký hrdelní řev či „havraní“ hlas (např. „Gloom, Beauty And Despair“, která v úvodu svou rozvláčností a zasněností evokuje nálady italských NOVEMBRE) a nelekají se ani svižnějších okamžiků a několika bolestí prostoupených výpadů („Fragile“). Všechny nástroje jsou využity velmi účelně a s drobnými technickými finesami se na hony vzdalují monotónní repetici.
SWALLOW THE SUN představují velmi příjemnou a výrazně atmosférickou opozici mnoha pravověrným stoupencům žánru, aniž by ovšem popírali svoje kořeny a východiska. Finové nemají ambice objevovat nové, netušené horizonty, ale těm již dobře známým dokáží vtisknout svůj vlastní tvar. Silné melodie, romantizující nálady, nevtíravá melancholie – vše je trefeno s citem pro vkus bez prvoplánové podbízivosti. Příjemně znějící a poslouchatelné album, které je jako stvořené k podzimnímu rozjímání.
V rámci žánru velmi povedená nahrávka, která nepopírá své kořeny a neobjevuje nové horizonty, dokáže však jít cestou vlastních nápadů a silných, poutavých melodií, které nejsou rozmělněny v proudech repetice a monotónnosti, ale vyznačují se kompaktností a citem pro vkus. Máte-li chuť na příjemnou melancholii, silné melodie a atmosféru, pak SWALLOW THE SUN představují tu správnou volbu.
8 / 10
P. Pasanen
- bicí
M. Jämsen
- kytara
M. Kotamäki
- zpěv
J. Raivio
- kytara
M. Honkonen
- baskytara
A. Munter
- klávesy
1. The Giant
2. Descending Winters
3. Psychopath´s Lair
4. Forgive Her
5. Fragile
6. Ghost Of Laura Palmer
7. Gloom, Beauty And Despair
8. The Ship
Shining (2024)
Moonflowers (2021)
When a Shadow Is Forced into the Light (2019)
Songs from the North I, II & III (2015)
Emerald Forest and the Blackbird (2012)
New Moon (2009)
Plague of Butterflies (EP) (2008)
Hope (2007)
Ghosts Of Loss (2005)
Forgive Her... (EP) (2005)
The Morning Never Came (2003)
Out Of This Gloomy Light (Demo) (2003)
Datum vydání: Středa, 24. srpna 2005
Vydavatel: Firebox Records
Stopáž: 65:56
Produkce: Swallow The Sun
Studio: Sam's Workshop, Finnvox Studios
Svěží severský vítr dodávající dřevité doom metalové plachetnici další sílu plout dál. Vedle NOVEMBERS DOOM asi jediný skvost staré doom metalové školy roku 2005, který mě dokázal opravdu oslovit a nehrát se mnou cukrkandlový patosteátr. Silné a dlouhoplynoucí kytarové masivy tu zdobí nesčetně cinkavých kytarových dřevorytů, klávesové mlžné opary naštěstí příliš prostoru nedostávají a když už, tak příjemně dobarvují upřednostněné strunné nástroje. „Ghosts Of Loss“ je albem, ke kterému se i po čase rád vracím a to i proto, že navazuje na doomovu tradici, aniž by slyšitelně vykrádala její tvůrce.
no ja myslim, ze tihle finove maji vcelku dost dobre naslanuto - libil se mi uz debut a demo.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.