OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
DRAGONLORD sa už len svojím názvom pasujú viac do role vládcov klišé, než drakov. Nuž čo, priaznivci Erica Petersona presláveného v TESTAMENT to iste odpustia. A vôbec, v poslednom čase buď len mám len ja šťastie na kapely, ktoré musia oplývať známymi menami, alebo to bude nejaká iná koincidencia. A tak si v súvislosti s albumom pripomenieme aj NEVERMORE či SADUS.
Vo výsledku „hviezdna“ zostava ašpiruje na prieskum temnejších zákutí hudby a vydáva sa do ideovo vyprahnutých polí blackmetalu. Ako všetci vieme, na púšti sa len zťažka niečo nové urodí, a tak sa žiadny hudobný prielom na „čiernych krídlach osudu“ konať nebude. Čo sa konať bude, je melodický black s klávesami v intenciách tradicionalizmu tvorby povedzme DIMMU BORGIR alebo ešte bližšie k starším OLD MANS CHILD. Šablóna je tak jednoznačne daná a ja už mám pocit, že som všetko podstatné napísal. Ale predsalen nanosím ešte trocha piesku do inkriminovanej potemnelej púšte.
Od nevyhnutného intra budú DRAGONLORD atakovať vaše sluchy pomocou tradične nadávkovaného množstva blackmetalovo/thrashových a heavymetalových riffov, zodpovedajúceho agresívneho vokálu, klepačiek a veledôležitého „symfonického“ elementu v podobe všadeprítomných kláves a melodických spevov. Lenže ako som naznačil v intre tejto recenzie, tak „Black Wings Of Destiny“ nebol nahrávaný partičkou polodementných pseudosatanistov, ale ľudmi, ktorí v hudbe už niečo preskákali, a tak to vôbec neznie blbo. Mozaika spomínaných štýlov do seba zapadá presne, je dostatočne pestrá, aj keď nezobrazuje žiadny úchvatný motív. Nikoho to asi k zemi nezrazí, ale v konečnom dôsledku sa jedná o jeden z tých lepších návratov do druhej polovice 90-tych rokov minulého storočia. Aj napriek množstvu klišé a schématizmu sa nájdu časti, ktoré odsýpajú veľmi svižne a prekvapia zaujímavým citom pre melódie a variabilitu. Pri dôslednejšom posluchu sa tak nenápadne vynárajú zaujímavé gitarové a klávesové postupy alebo časté rytmické breaky, ktoré ťahajú skladby z priepasti podpriemeru. Vydarili sa aj covery, ale opäť sa nejedná o záležitosti, ktoré by zabíjali. Predpoklad skôr rýchleho opočúvania než trvácnosti bude v tomto prípade takisto viac než namieste.
Suma sumárum, na jednej strane podarený album mixujúci niekoľko štýlov s blackmetalovým nádychom, no na strane druhej táto kombinácia nie je ničím výnimočná. Počúva sa to vcelku dobre a zopár momentov aj prekvapí - ak vám stačí len to, tak môžete byť spokojní. Tiež, ak máte radi staršie albumy OLD MAN’S CHILD, toto CD môže byť zaujímavou variáciou na túto tému, inak z neho číha skôr sklamanie.
Pokus o blackovú mozaiku niekoľkých štýlov v podaní známych mien nedopadol najhoršie. Všetko síce krásne sedí a je svojím spôsobom pestré, no výsledný obraz ničím neohromí.
6,5 / 10
Eric Peterson
- vokál, gitary
Steve Smyth
- gitary
Derrick Ramirez
- basgitara
Jon Allen
- bicie
Lyle Livingston
1. The Becoming Of
2. Curse of Woe
3. Revelations
4. Until the End
5. Sins of Allegiance
6. Mark of Damnation
7. Blood Voyeur
8. Fallen
9. Black Funeral
10. Emerald
Black Wings Of Destiny (2005)
Rapture (2001)
Žádný propadák to není, i když žádná sláva taky ne. :-( Aspoň je to precizně zahrané.Navíc první album se mi líbí o fous víc, takže asi tak..
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.