OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nie bičom, ale cukrom. To je zásada, ktorej by sa mali v dnešnej dobe držať všetky hudobné vydavateľstvá. Inými slovami, treba sa vykašľať na všetky tie hlúpe ochrany proti napaľovaniu a venovať sa pridanej hodnote – či už vo forme luxusného obalu, alebo formátu DualDisc. Sloganu „One Disc, Two Experiences“ patrí budúcnosť. Nečudoval by som sa, keby takéto (v dnešnej dobe) pomerne netradičné riešenie kombinácie zvukovej stopy na jednej a obrazovej na druhej strane jedného disku, bolo o pár rokov normálnym štandardom. Množstvo fanúšikov si rado pozrie, ako vznikal album, ktorý si práve kúpili. Viacerých určite zaujíma rozhovor s ich obľúbeným interpretom. Rozdiel medzi kupujúcim a sťahujúcim (ak už nechcem napísať kradnúcim) poslucháčom treba prehĺbiť a toto je spôsob vskutku ideálny, v súčasnosti priam bezkonkurenčný.
Ako prvé lastovičky vyleteli z vydavateľských hniezd predovšetkým zaručené klasiky najrôznejších dlhoročných rebríčkov. Album „Back In Black“ od austrálskych veteránov AC/DC je práve takýmto prípadom, nielen z dôvodu masívneho predaja (takmer 20 miliónov nosičov), ale najmä celkového prínosu tohto rockového monolitu do hudobnej histórie. "Back In Black“ patrí medzi, nech ten prívlastok znie akokoľvek hrozne, najdôležitejšie nahrávky v dejinách rockovej muziky. „Back In Black“ je čistá esencia všetkého toho, o čom boli, sú a ešte dlho budú AC/DC. V tomto prípade naozaj platí trochu hanlivý názor „Kúpte si tento jeden album a viete o nich všetko“. Keď si predstavíte, v akej situácii bola kapela tesne po smrti svojho jedinečného frontmana Bona Scotta, musíte proste žasnúť, akým midasovským spôsobom zažiarili hneď na nasledujúcej štúdiovke. V prípade „Back In Black“ sa im každá nota skutočne premenila na zlato, a to nehovorím iba o zaručených, stále aktuálnych a strhujúcich koncertných tutovkách ako „Hells Bells“, „Back In Black“ či „You Shook Me All Night Long“. Bonov duch sa vznáša nad skvelými kúskami ako „Givin The Dog A Bone“, „Shake A Leg“ či „Have A Drink On Me“. Nečudo, že sa dlho polemizovalo o skutočných autoroch materiálu pre „Back In Back“. Tak či onak, je to proste absolútna rocková jazda od začiatku až do konca. Totálny triumf rock ´n´rollu.
Polhodinu trvajúci DVD dokument iba umocňuje sympatie, ktoré poslucháč nadobudne zo zvukových vnemov. Film „The Story Of Back In Black“ je profesionálne natočeným dielkom o dianí v AC/DC vtedy pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Dominujú mu zaujímavé rozhovory so sympatickými milionármi, správne „rockovo“ zostarnutými. Spevák Brian Johnson spomína na svoj príchod do kapely, bratia Youngovci si zadžemujú – najmä špinavé blues „Rock And Roll Ain´t Noise Pollution“ je v ich podaní očarujúce. Nechýbajú názory Cliffa Williamsa a Phila Rudda a množstvo zaujímavých archívnych záberov. Nie je to skutočné DVD, skôr príjemný televízny dokument. V každom prípade sa je na čo pozerať.
Chápem výhrady priaznivcov „komplikovanejšej“ hudby, viem si predstaviť, prečo asi nosil nebohý Criss Oliva zo SAVATAGE tričko s nápisom „For Those About To Suck“. V prípade AC/DC proste platí vtipné konštatovanie o tom, že nepriateľov si treba zaslúžiť. Okrem nich si AC/DC pochopiteľne zaslúžili státisíce oddaných priaznivcov po celom svete. Keď tak počúvam a pozerám DualDisc „Back In Black“, vôbec sa tomu nečudujem.
Triumf rock and rollu!
Angus Young
- sólová gitara
Malcolm Young
- gitara
Brian Johnson
- spev
Phil Rudd
- bicie
Cliff Williams
- basgitara
1. Hells Bells
2. Shoot To Thrill
3. What Do You Do For Money Honey
4. Givin The Dog A Bone
5. Let Me Put My Love Into You
6. Back In Black
7. You Shook Me All Night Long
8. Have A Drink On Me
9. Shake A Leg
10. Rock And Roll Ain´t Noise Pollution
Live At River Plate (2011)
No Bull 95´ (2009)
Black Ice (2008)
Stiff Upper Lip (2000)
Volts (1997)
Let There Be Rock The Movie - Live In Paris (1997)
Live From The Atlantic Studios (1997)
Ballbreaker (1995)
Live (1992)
The Razors Edge (1990)
Blow Up Your Video (1988)
Who Made Who (1986)
Fly On The Wall (1985)
´74 Jailbreak (1984)
Flick Of The Switch (1983)
For Those About To Rock We Salute You (1981)
Back In Black (1980)
Highway To Hell (1979)
If You Want Blood You´ve Got It (1978)
Powerage (1978)
Let There Be Rock (1977)
Let There Be Rock (Australia) (1977)
Dirty Deeds Done Dirt Cheep (1976)
Dirty Deeds Done Dirt Cheep (Australia) (1976)
High Voltage (1976)
TNT (Australia) (1976)
Hight Voltage (Australia) (1975)
Datum vydání: Pátek, 25. července 1980
Vydavatel: Epic Records/Sony BMG
Stopáž: 42:10
Produkce: Robert John 'Mutt' Lange
Studio: Compass Point Studios
HELLS BELLS
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.