OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ADOR DORATH patria medzi najambicióznejšie tuzemské metalové spolky. Už demoverzia debutu „Ador Nin Edeleth Ador Dorath“ upútala dizajnom a na demáč netypicky vyzretým materiálom (nečudo, že sa oficiálneho vydania po zakotvení u Shindyho dočkala prakticky bez zmien). Rovnako kvalitne už na prvý pohľad pôsobí dvojka „Symbols“, vydaná už ako jedna z vydavateľských priorít labelu. Napoly koncepčný album rámcovaný (ako už názov napovedá) deviatkou symbolov, odkazov na alchymistické „vedy“ a citátmi z Ecovho „Mena ruže“ je však po hudobnej stránke skrz-naskrz aktuálny. V slušivom zvukovom kabáte sú zreteľné odkazy na zahraničné metalové superhviezdy, od DIMMU BORGIR, ktorých evokuje hneď blackmetalové furioso na začiatku prvej skladby „Rosa“, cez NIGHTWISH, ktorých nemôže nepripomínať kvalitný a istý hlas Lenky Machovej (excelujúci hlavne v „Desert“) až po náznaky elektro-maršmetalu à la RAMMSTEIN (úvod „Mountain“). Jednoznačným vrcholom celej nahrávky je „Vitriol“, ktorá do hutného zvuku zaobalila netradičnou rytmikou (bicie obsluhuje Čepa zo súčasného line-upu FORGOTTEN SILENCE) poháňanú symbiózu s trochou nadsádzky arcturusovsky hravých kláves a, ak mám zaloviť v domácich vodách, DEMIMONDE evokujúceho duetu Lenkinho spevu a Ivošovho silného, ale v základe blackmetalového vokálu.
Negatívom cédéčka je však presne to, čo môže zdanlivo pôsobiť ako jeho klad. ADOR DORATH len na špičkovej úrovni (treba zdôrazniť, že aj inštrumentálnej!) prehrávajú to, čo do dokonalosti priviedol niekto iný. Už samotný formát „kráska a zviera“ sa po „Velvet Darkness They Fear“ od THEATRE OF TRAGEDY posunul len pramálo, povýšenie DIMMU BORGIR do role absolútneho ťaháku mamutieho Nuclear Blast definitívne definovalo symfonický black po kompozičnej i zvukovej stránke. ADOR DORATH nevykročili z československej reality a neschopnosti zachytiť štýl vtedy, keď sa jeho hranice definujú a spolupodieľať sa na ich tvorbe. Výnimky typu MASTER’S HAMMER a ROOT toto pravidlo len potvrzujú. Lokálpatriotizmus undergroundových médií a fanúšikov tak z ADOR DORATH robí niečo, čím ešte nie sú.
Českotěšínska šestica však môže stavať na presvedčivých koncertných výkonoch, na pedantnej snahe o jednotu grafického a hudobného obsahu, na dravosti i ambíciách. Berúc do úvahy všetky prednosti ADOR DORATH však stále čakám, že nájdu odvahu na prekročenie Rubikonu lokálnej scény a na ďalšom albume prekvapia. Poctivé základy sú definitívne vybudované.
Českotěšínska šestica však môže stavať na presvedčivých koncertných výkonoch, na pedantnej snahe o jednotu grafického a hudobného obsahu, na dravosti i ambíciách. Berúc do úvahy všetky prednosti ADOR DORATH však stále čakám, že nájdu odvahu na prekročenie Rubikonu lokálnej scény a na ďalšom albume prekvapia.
6,5 / 10
Kamil Pfeffer
- gitary
Ivoš Doseděl
- spev
Kamil Kottek
- basgitara
Martin Roženek
- klávesy a syntetizátory
Lenka Machová
- ženský spev
Zdeněk Čepička
- bicie
+
Krystian Danel
- violončelo
1. Rosa
2. Vitriol
3. Earth
4. River
5. Desert
6. Mountain
7. Balance
8. Limits
9. Nin-E
10. Island (bonus)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Shindy Productions
Stopáž: 43:08
Produkce: Jarek Toifl
Studio: GM Recording Studio Třinec, MAQ Records, Wojkowice, Poľsko
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.