OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stačí nachvíľu podľahnúť klamu, že sa na metalovej scéne nič nedeje a bum – tu to máme. V úplnej tichosti na jednom z najzvláštnejších metalových labelov Code666 vyrástli WORMFOOD, šialená, pestrofarebná a pritom stále v dobrom slova zmysle tradičná zmes z Francúzska. Pod dohľadom členov CARNIVAL IN COAL (šéf WORMFOOD Emmanuel u nich pôsobil ako štúdiový hráč) sa zrodil pokrivený obraz, zobrazujúci súčasnú i minulú tvár Francúzska.
Leitmotívom je pokrytectvo a hniloba skrytá v tme pompéznych kulís. Víťazný oblúk na obale je potemnený, rovnako ako parížske ráno, do ktorého sa ozýva zvracanie zúrivého opilca v prvej „skladbe“, lekcii francúzštiny „Leçon de Français/French Lesson“. De facto prvá riadna kompozícia „Bum Fight“ je srdcom albumu (motívy z nej sa prepletajú celou doskou), od jej ostrého štartu až do konca nahrávky je „France“ jedným záťahom, prerušovaným len ironizujúcimi scénkami. Svet uslintaných ožranov potácajúcich sa uličkami Paríža a lákajúcimi deti na cukríky je svetom WORMFOOD: skladba o starom pedofilovi – „Vieux Pédophile“ – pripomenie geniálny booklet „Servants Of Moral/Masters Of Sin“ od PUNGENT STENCH, ku ktorým majú WORMFOOD svojím prístupom blízko.
Žánrové zaradenie WORMFOOD je problémom; hľadať jeho riešenie je však zbytočným mrhaním časom. Ich sila spočíva práve v nezaraditeľnosti a neochote spoliehať sa na tradičné metalové postupy. Filmovú vsuvku strieda rečník uvádzajúci Molièrove verše, bľabotanie chromého verklikára a spinetové sólo majú miesto neďaleko od seba. V rovnako šialenom tempe sa strieda angličtina s francúzštinou, growling s čistým spevom či deklamáciou, náklepy i rockové, atmosféricky krehké či klasicizujúce pasáže. Organickosť, s ktorou sa často iba pársekundové, kontrastné fragmenty spájajú do plynulého celku je najväčšou devízou diela, ktoré sa celé v bláznivej špirále rúti bez jediného zastavenia do jediného bodu – „France“.
Je pravdou, že WORMFOOD udivujú viac než kompozičnou kreativitou tvorivosťou, s akou na prvý pokus skladajú zdanlivo nesúvisiace dieliky puzzle. Pocity déjà vu sa nad nahrávkou vznášajú ako hmla nad Seinou, nejasná, ale prítomná. „Potrava pre červy“ nie je ani black, ani death, ani heavy. Nie je jednoznačne avantgardná ani ortodoxná, nie je globálna ani lokálna. Je všetko naraz a je výborná. Vyhýba sa však vkročeniu na tenký ľad tých najťažšie stráviteľných experimentov, zachovávajúc si ľahkosť a priamočiarosť. „France“ je katarzná nahrávka, veselá a pritom smutne aktuálna, ironická, ale trefná a presná. Politická a pritom oprostená od hlúpeho moralizovania.
Jedna z platní, kde o ktorej je písať zbytočné. Treba počuť – už pre pocit z ešte nepočutého.
Jedna z platní, kde sú slová na príťaž. Treba počuť – už pre ten pocit z ešte nepočutého.
8 / 10
Emmanuel (El Worm)
- spev, gitara
Alexis Damien
- bicie
Romain Yacono
- basgitara
Timmy Zecevic
- klávesy
Frédéric Patte-Brasseur
- gitara
1. Leçon de Français/French Lesson
2. Bum Fight
3. Ecce Homo
4. TEGBM (Fantaisie Galante du Grand Siècle)
5. Daguerréotype
6. Miroir de Chair
7. Comptine
8. Vieux Pédophile
9. Dark Mummy Cat
10. Ω = 0
11. Love At Last
France (2005)
Jeux d'Enfants (2005)
Eponym (2003)
Demo (2001)
Datum vydání: Pátek, 18. listopadu 2005
Vydavatel: Code666
Stopáž: 47:20
Produkce: Axel Wursthorn (CARNIVAL IN COAL)
Čakal som od toho viac, ale aj tak fajn.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.