OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nejznámější personou této americké metalové grupy je bezesporu kytarový mohykán David T. Chastain. Pamětníci si dozajista vzpomenou přinejmenší na kombo CHASTAIN, které brázdilo hrdě kovové vody v osmdesátých letech minulého století, ti mladší zase možná znají jméno Chastain v souvislosti s finsko-americkou sebrankou KENZINER, které David produkoval obě alba. No a nepočtená grupa metalových encyklopediků eviduje i další Chastainovu grupu–ZANISTER. Stále aktuální zářez téhle kapely spatřil světlo světa minulý rok, poněkud stranou pozornosti – u labelu Shark Records. Už speedeři AT VANCE napověděli, že tahle firma nesdružuje žádná ořezávátka a ani ZANISTER jim ostudu rozhodně nenapáchají. Je cítit, že David T. Chastain má ve skupině jak instrumentální, tak kompoziční prostor. Hudební nálož se nese na vlnách heavy metalu, ovšem mnohé riffy a vokální linky nesou hmatatelný rockový cejch.
Ale hezky popořadě. Zvuk mi konečně objasnil to, co se v Big Bengu často objevuje pod nálepkou zvuk osmdesátých let. Sound ZANISTERů je vskutku dřevitý – kytary jsou ostré, ale zahulené, bicí posunuté do výšky, kopáky zase hezky u země. Vokál není nijak vytažený, což je podle mého soudu trochu škoda. Ale pozdě Fibicha si honiti – je to tam, jak to tam je – spíše blízké živému zvuku, nežli současnému zvukařskému brusičství. Postavit si vedle sebe tenhle počin a diskutovanou Noc v opeře budí dojem rozdílu několika dekád. Jenže ať si techničtí perfekcionisté namítají co chtějí, k tvorbě ZANISTER se přesně tenhle dřevák hodí, má to koule, atmosféru a co naplat, že silně dlí v časech minulých.
Přesně tam si také hoví ostatek alba a není to špatný poslech! Z některých fláků je silně cítit vliv JUDAS PRIEST (Grip Of The Groove a úchylně falešný part španělky v Lost Control), ale narozdíl od xeroxů PRIMAL FEAR mají ZANISTER fištrón a půjčují si jenom to, za co je nelze obvinit z vykrádání. Velkou roli sehrává i zpěvák Brian Sarvela. Není to čert ví jaký zázrak, ale přesto dokáže spojit speedové výšky a hard rockový šmirgl (ačkoli mnohdy trochu nucený). Nikam se necpe, pěje s chutí a jistotou... Jistota je vůbec velká deviza ZANISTER. Vyloženě slabou píseň na albu nenajdeme – na druhou stranu se na něm nevynacházejí ani vyložené pecky. Výtečná je titulní šleha s několika pěknými zlomy a šlapavými pasážemi, heavy pumelice s turbo srdce se skrývá pod názvem You Live For Greed, na výbornou funguje i egyptologický opar nad cajdákem střihnutou skladbou Egyptian Nights. Tím Vám ovšem autor téhle stati nehodlá podsouvat, že ostatek fošny je sádrová drť, absolutně ne. Fungují zejména řízné hard rockové elementy – Chastainova melodická sóla, chvílemi velice průrazná basa Jamese Martina, chytlavé popěvky...
To vše míře ani přespříliš štedré, ale ani ne šizené. Zkrátka – Fear No Man představuje jistou investici především pro nostalgiky a fandy postaru a poctivě odvedeného těžkého kovu. Instrumentálně velmi osvěžující deska si s nějakým plynutím času vrásky nedělá a valí to jako v osmdesátých...
Zkrátka – Fear No Man představuje jistou investici především pro nostalgiky a fandy postaru a poctivě odvedeného těžkého kovu. Instrumentálně velmi osvěžující deska si s nějakým plynutím času vrásky nedělá a valí to jako v osmdesátých...
7 / 10
Brian Sarvela
- zpěv
James Martin
- basa
Brian Harris
- bicí
Michael Harris
- kytary
David T. Chastain
- kytary
1. The Shades They Color Thee
2. The Fallen
3. Got to LIVE MY life
4. Fear No Man
5. Hell On Earth
6. You Live For Greed
7. Generation Breakdown
8. Grip Of The Groove
9. World Of Fate
10. Lost Control
11. Egyptian Nights
Fear No Man (2001)
Symphonica Millenium (1999)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Shark Records
Stopáž: 56:40
Produkce: Zanister
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.