OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nejvíce budou následující řádky nejspíše říkat znalcům plzeňské rockové scény, i když samozřejmě nelze vyloučit, že o některých jménech slyšeli i mnozí další. Pro vznik a existenci MAELSTRÖMu (který sám sebe nazývá „metalovou skupinou“) měly zásadní význam dvě plzeňské kapely, které už pohltila historie. Speed metalová REA SILVIA, z níž vzešlo téměř kompletní nástrojové obsazení MAELSTRÖMu, a XANTIPA (svého času u mě upřímně bodovala výrazným rockovým hitem „Hazo“), jejíž zpěvák Vasil Koban se v nové formaci ujal mikrofonu. A jak už to tak chodívá, sotvaže kapela našla ten správný název (podle všeho při četbě prací E. A. Poea), ukula několik skladeb a vybudovala si celkem slušné „info“ zázemí (myšleny zejména internetové stránky), už už se hrne do světa „šoubyznysu“. Zkušenosti na to má, což o to, ale to přece jen ještě neznamená úspěch. A už vůbec se o tom nedá soudit na základě tří skladeb, které obsahuje její stále ještě poměrně čerstvé promo CD. Neboli, jestliže MAELSTRÖMu bude stačit, když jeho nové tři skladby shrnu jako sice metalové, nicméně jaksi nevýrazně a šedivě metalové, jakoby již poměrně dlouho ležely kdesi ve skladu (prostřední „Ikarus“ mi před ušima stále přehrává brněnský TITANIC, který s podobnými, nicméně výrazně invenčnějšími prostředky, bodoval na sklonku domácí komančské vlády), tak prosím ano, beru svá slova zpět. Ale velmi silně o tom pochybuji. Čili, jak praví klasik, pánové, znovu a lépe. A uvidí se.
Obyčejný metalový materiál obyčejné domácí metalové kapely v obyčejně krátkém provedení. Což obyčejně neznamená nic moc pozitivního.
3,5 / 10
Vasil Koban
- zpěv
Petr Farkaš
- kytara
Jirka Presl
- kytara
Vašek Zelenka
- baskytara
Jirka Svatoš
- bicí
1. Nečekej
2. Ikarus
3. Správnej směr
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.