LEECH - Sapperlot
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když jsem četl Radalfovu recenzi na demo CALATHEY, dozvěděl jsem se mimo jiné, jak ochotní stále dokáží být někteří z nás. Rozhodl jsem se, že si pravdivost tohoto tvrzení ověřím na vlastní kůži a vytipoval jsem si na internetu několik kapel, které z nejrůznějších důvodů slibovali zajímavý poslech. Ozvali se do jedné všechny, jako první brněnští INNER FEAR. Mnoho recenzentů, redaktorů a všemožných pisálků v poslední době hojně diskutuje nad budoucností a vyčpělostí metalové hudby, zejména pak "starých" temně metalových odnoží (black, doom a řekněme i gothic). Ortel je většinou stejný-jediným možným východiskem je "zavedení" nových proudů, jenž by se opíraly o jiné výrazové prostředky a tak zkázu alespoň na chvíli oddálily. Nejsem přítelem těchto prognóz ani vymýšlení nových pojmů, ve kterých člověk pouze ztrácí orientaci, a které v konečném důsledku mohou vyústit v situaci, kdy bude každá kapela představovat samostatný styl. "Dark metal", jemuž se věnují i mnou zmiňovaní INNER FEAR, patří mezi ty zavedenější, přesto je dobře, že se u nás najde kapela, která není pouhou českou alternativou ke slavnější zahraniční partě. Před pár dny se ke mě kromě tohoto proma dostala i nahrávka podobně zaměřených cizinců GRAVEWORM, měl jsem tedy možnost přímého srovnání a poslech recenzovaného materiálu jsem prokládal právě těmito temnými čaroději. INNER FEAR dopadli při mém "soudu" velmi dobře, jsou tedy dalším argumentem pro všechny, kdož nesouhlasí se zavrhováním české scény.
Samotné promo se skládá ze čtyř více než pětiminutových skladeb, kterým dominuje na jedné straně napjatá atmosféra podporovaná naléhavým vokálním projevem, na straně druhé najdeme i zde melancholické srdcervoucí pasáže, kterým hlasově dominuje Angelina. Obě tyto složky dohromady vytváří mocný kontrast, jemuž nelze než podlehnout. Zvukově se nahrávka řadí k lepšímu průměru, což je vzhledem ke snaze o prosazení co největší dávky atmosféry a s přihlédnutím k faktu, že se jedná jen o promo, celkem slušné skóre. Jednotlivé instrumenty jsou, stejně jako zpěv, podřízeny celkovému dojmu, velkoleposti a opět atmosféře. Vadit nám může místy jednodušší rytmus (ale skutečně jen místy, určitě se nejedná o špatného bubeníka) nebo možná relativní podobnost skladeb, ale tyto výtky vyznívají v porovnání s celkem malicherně. Zabarvenost nástrojů nese jemný nádech doomové podladěnosti doplněné "emperorovskou" roztřepeností, u posluchače tak vyvolává zdání vzdálenosti a odtržitosti, místy hraničící s pocitem méněcennosti. Jestliže kapely jako MY DYING BRIDE, ANATHEMA a MOONSPELL staví svoji hudbu na hře nálad, jsou INNER FEAR do jisté míry jejich následovníky, pro dosažení svého cíle však nepoužívají dnes již otřepané postupy doomových vod, nýbrž se snaží hledat (stejně jako zmiňované kapely již od dob svého vzniku) vlastní prostředky.
Podobné kapely jako jsou INNER FEAR mne svým konáním ujišťují, že soudobý metal má po přežití klinické smrti stále co říct a také ještě spoustu směrů, kterými se rozšiřovat. Zachránci by se mohli stát kapely nové generace, ke které se Brňané řadí, generace, která i přes oblíbené papouškování stále častěji nachází vlastní tvář, té části z nadcházejícího pokolení, která naštěstí stále odmítá vlivy masové kultury.
8,5 / 10
Pavel "KHAABLUS" Obst
- zpěv
Blanka "ANGHELINA" Martincová
- zpěv
Martin "MARTHUS" Škaroupka
- bicí, klávesy, kompozice
Libor "KHOPEC" Fausek
- kytara
Pavel "PARAGHUS" Amiridis
- basa
Vítězslav "SLAVUS" Novák
- kytara
1. The Odeum of Silence
2. Lustmistress
3. Inner Fear
4. Hypnosis
Cäzilia (2022)
First Born Fear (2012)
Symbiotry (2003)
Thanalogy (2002)
The Odeum Of Silence (demo) (2001)
Akhu (2000)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Samovydání
Produkce: Marthus a Milan Basel
Studio: Studio Poličná
-bez slovního hodnocení-
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Futuristický black metal, tentokrát s hodně experimentálními vlivy, které připomínají jiné projekty principála Colina Marstona, hlavně BEHOLD THE ARCTOPUS a DYSRHYTHMIA. To ale nic nemění na tom, že KRALLICE jsou silně znepokojiví a atmosféričtí.
Důstojné rozloučení s producentem Stevem Albinim. Album, které musí přijít v ten správný čas. Ačkoliv je kompozičně klidnější a dá se říci že i více monotónní, tak se mi hodně líbí spojení pocitu naděje, smíření a melancholie, které z něho prýští.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.