OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Francouzský kvartet patří mezi ty kapely, které vždy vybočovaly z běžného standardu a šedivého průměru, ať již se jednalo o hudební či myšlenkové pojetí tvorby. A ačkoliv je často užívaný termín „avantgardní“ ve vztahu k MISANTRHOPE spíše zavádějící, nelze jim upřít výrazný stupeň originality, jinakosti a typické francouzské volnomyšlenkářské provokativnosti, která se zdá prostupovat celou dosavadní diskografií. To však bohužel nelze tak zcela tvrdit o aktuální nahrávce a již na úvod mohu konstatovat, že její obsah se i přes mnohé typické znaky bohužel až příliš uzavírá v pouhém opakování již mnohokráte použitých hudebních postupů rezignujíce tak na svérazné objevování nového.
Po částečném omlazení původní sestavy by bylo možné očekávat alespoň drobné tvůrčí změny a oživení typického přednesu kapely o nové, doposud nepříliš využité prvky. „Metal Hurlant“ však spíše kráčí netrnitou cestou tradice a nijak výrazně nevybočuje z vyježděných kolejí. Kapela i nadále zručně míchá všechny typické ingredience a postupy. Pomineme-li instrumentální zdatnost hudebníků, která je v jejich případě již neoddiskutovatelným standardem, jsou výsledkem úvodní části prvního disku (který jsme jako jediný měli k dispozici) „pouze“ technicky propracované, avšak z pohledu dosavadní tvorby převážně fádní skladby death metalového ražení s příměsí známých heavy metalových postupů alá MISANTHROPE. Celé snažení opět ve výsledku završuje tradiční teatrální přednes excentrického S.A.S. De L´Argilièreho. A to je po letech aktivní a často velmi originální tvorby poněkud málo. Výjimku tak v této části tvoří pouze akustická „Reine Martyre“, která přeci jen vybočuje z celkové hudební náplně.
Svou pravou tvář odhalují MISANTHROPE teprve počínaje skladbou „Le Triptyque des Enfers“, která v letmých dotycích přibližuje onen dobře známý a zdaleka nezaměnitelný hudební naturel „dekadentních“ Francouzů. Přestože i zbývající část prvního disku v zásadě nenabízí nic, co bychom již alespoň jednou neslyšeli na některé z předchozích nahrávek, zdařile zde funguje hudební alchymie, která z jednotlivých kusů činí opět zajímavě strukturované a poslouchatelné celky, jimž na rozdíl od několika úvodních skladeb neschází pocit lehkosti a přirozeného plynutí a např. závěrečná „Le Supplicié“ patří mezi nejzdařilejší kousky alba. Prim pak hrají především poměrně vynalézavé a rychlé kytary podpořené živou, bublající baskytarou a až poněkud archaicky znějícími klávesovými party.
Zdá se, že na aktuální nahrávce se MISANTHROPE až příliš uzavírají do ulity své dosavadní tvorby ohraničené typickým rukopisem a nezaměnitelnými postupy, které však v převažující míře postrádají onu dobře známou živelnost a v mnoha okamžicích přisuzují valné většině skladeb nepříliš poutavý, archaický a těžkopádný charakter. A ačkoliv druhá část alba tento výrok částečně boří, nahrávka bohužel nedokáže obstát jako vyvážený a soudržný celek, který navíc ve srovnání s dosavadní tvorbou působí poněkud regresivně. Čekáte-li progresi a onu typickou strhující dravost, pak sáhněte po některém ze starších alb. Pro mě osobně zůstává i nadále nejzajímavější a nejbarvitější nahrávkou někdejší „Visionnare“, na němž plně rozkvetl tvůrčí potenciál těchto jinak velmi nevšedních francouzských aristokratů.
Návrat k poněkud archaickým hudebním polohám a postupům, které by v podání MISANTHROPE nemusely znít vůbec špatně. Bohužel se však kapela až příliš uzavřela v ulitě své vlastní tvorby a "Metal Hurlant" je tak již pouhým epigonským odleskem dřívější živelnosti a originality.
6,5 / 10
S.A.S. De L'Argilière
- zpěv
Jean-Jacques Moréac
- baskytara, klávesy
Gaël Féret
- bicí
Anthony Scemama
- kytara
1. CD 1: L'Exaltation De La Croix
2. Théologie Du Misanthrope
3. Sentiment Nocturne
4. Reine Martyre
5. Le Triptyque Des Enfers
6. Le Haras D'Amazones
7. Metal Hurlant
8. Le Supplicié
9. CD 2: Maitre Du Temps
10. Sulfureuses Contestations
11. Le Commerce Du Crime
12. Plus De Descendance
13. Théologie Du Misanthrope (instr.)
14. Le Triptyque Des Enfers (instr.)
15. The Stud Farm Of Amazones (Eng. Version)
16. Supplication For God (Eng. Version)
Metal Hurlant (2005)
Misanthro-thérapie : 15 années d'analyse (2004)
Sadistic Sex Daemon (2003)
Immortal Misanthrope (2000)
Libertine Humiliations (1998)
Visionnaire (1997)
1666... Theatre Bizarre (1995)
Miracles: Totem Taboo (1994)
Variation On Inductive Theories (1993)
Hater Of Mankind (split CD) (1991)
velice průměrné
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.