OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kapela zvoucí se DEZPERADOZ, oslavující svým chlapáckým rockem hrdinské příběhy z divokého západu, funguje s přestávkami a spíše jen jako projekt okolo hlavního aktéra, zpěváka a skladatele Alexe Krafta již dlouhých deset let. Novinka „The Legend And The Truth“ je však teprve jejím druhým albem. Tím prvním byl za asistence Toma Angelrippera (SODOM) nahraný počin „The Dawn Of Dying“(99). Těmto Old Shatterhandovým krajanům se vcelku daří spojit poměrně chytlavý hard rock s občasnými prvky „western music“. Když jsem poprvé viděl promo materiály, ve kterých jsem se mimo jiné dočetl, že toto album je koncepční a jeho příběh je zasazen do divokého západu konce 19. století a vypovídá o tehdejšímu pistolnickému hrdinovi Wyattu Earpovi, říkal jsem si – „Co to jako má být? Německá kapela oslavující dobývání divokého západu, to bude zase kýč.“ Nyní můžu s klidným svědomím říct, že tomu tak není.
Snad je to zkušenou osobou Dennise Warda (baskytara, PINK CREAM 69), který zde funguje jednak jako producent, pod jehož taktovkou celé dílko vzniklo, ale i jako regulerní člen DEZPERADOZ, obsluhující na rozdíl od PINK CREAM 69 sólovou kytaru, že album působí uceleně, neodfláknutě, s jasnou koncepcí křížit klasické, avšak neotřelé rockové postupy (ty bohudík převládají) s prvky westernové hudby. Po titulní výhradně instrumentální skladbě, ve které hraje nástrojový prim foukací harmonika (připomínající motiv z filmu „Tenkrát na západě“) mohutně podporovaná klávesovou náhražkou symfonického orchestru, zaburácí „Dust Of History“ jako power metalová tutovka na úvod. Skladba zdařile reprezentující metalovější polohy DEZPERADOZ mi dává vzpomenout na americké SKID ROW, stejně jako na Wardovu domovskou kapelu. Ani druhá „First Blood“ nesleví z razance ani kvality načaté již předchozí skladbou. Výborná kytarová práce po vzoru Zakka Wyldea, nespoutaný tah na branku, povedený refrén. Co víc chtít od metalové skladby s hitovými ambicemi. Začínám si pomalu říkat, kde že jsou ty prvky country a amerického tradicionalismu. S třetí skladbou to však přichází, ale v úplně opačném provedení než jsem čekal. Žádné rozdováděné „juchajdy“ ve stylu REDNEX se zatím nekonají, nýbrž nádherná rocková balada „Deadman Walking“, ve které dostávají prostor vrstvené kytary a Kraftovo frázování ve slokách upomene Jamese Hetfielda s opakovačkou, ztraceného kdesi v arizonské pustině. Fantastická píseň podobného charakteru jako „Mama Said“ od METALLICY, tuto skladbu slavnějších amerických kolegů však s přehledem překonává. Tancovačce ze salónů nevalné pověsti se však ani zde nevyhneme. Skladby „Rawhide“ a „Hellbilly Square“naplňují toto označení bezezbytku. První má v sobě punkový náboj a přímočarost, druhá je však definitivní „REDNEX práce“. Nepříjemný a vlezlý popěvek se spoustou radostného fidlání, prostě narušuje ucelenou atmosféru, této jinak kytarové desky. Náladu mi napravuje povedená rockerská vypalovačka „Friends Till The End“ a skladba (s hudebně publicistickým názvem – pozn.autora) „OK Corral“, ve které se Němci trochu blíží melodice a kytarovému rukopisu současných MEGADETH. Jedinou výhradou k DEZPERADOZ je tedy mírná neucelenost materiálu.
Příjemné překvapení v podobě nenáročného Hard´n´Heavy alba, plného silných a poutavých momentů. Hudba DEZPERADOZ díky výkonům obou hlavních aktérů (Kraft/Ward) překonala můj počáteční despekt a předsudek k nálepkám – ať už z minulosti („Tom Angelripper“) nebo současným („německý rock´n´roll oslavující divoký západ“). Tato kapela opravdu nemá nic společného s tou hromadou pivních kühnemundovských taškařic, kterými jsou přeplněné všechny ty Wackeny a jiné letní germánské festy.
Poměrně solidní hard rockový koncept, oslavující období dobývání divokého západu obsahující několik opravdu poutavých skladeb.
7 / 10
Alex Kraft
- vokál, kytara
Dennis Ward
- kytara
Alex Weigand
- basová kytara
Sascha Tilger
- bicí
1. The Legend And The Truth
2. Dust Of History
3. First Blood
4. Deadman Walkin´
5. Rawhide
6. Tombstone
7. March To Destiny
8. OK Corral
9. Shootout
10. Barrel Of A Gun
11. Earp´s Vendeta
12. Friens Till The End
13. Echoes Of Eternity
14. Hellbilly Square
15. Alex
The Legend And The Truth (2006)
The Dawn Of Dying (1999)
Vydáno: 2006
Vydavatel: AFM Records
Stopáž: 50:30
Produkce: Dennis Ward
Studio: Home Studio, Heidelberg
Kdo má aspoň trochu dobrodružného ducha, má rád westerny, Divoký západ nebo Morriconeho hudbu, ať si tohle rychle sežene! Jedinečná fúze metalu/soundtracku/country...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.