MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Taky se vám stejně tak jako mě v té záplavě všech cool stříleček a střihově vychytaných akčních scén už stýskalo po nějakém staromilsky pojatém a napínavém thrilleru? A kdo jiný by se tohoto úkolu měl ujat, než žánrem protřelý mazák Richard Donner, který má na svém kontě mimo jiné i povedenou sérii „Smrtonosná zbraň“? Takovýto projekt si navíc žádá i odpovídající herecké obsazení, a tak volba Bruce Willise byla nanejvýš symbolická. Přesně v době, kdy se opět začíná hlasitě hovořit o vzkříšení možná jeho nejslavnější postavy new yorského policisty Johna McClane, který se už třikrát ocitnul v nesprávný čas na nesprávné místě. Jméno „Smrtonosná past“ se při letmém pohledu na zápletku „16 bloků“ dere na jazyk zcela logicky. Máme tady totiž opět dalšího policistu, který se mimoděk dostal do dost velkých nesnází na to, aby mu šlo o krk. Máme tady atraktivní kulisy v podobě přeplněných ulic New Yorku a hlavně tady máme „realtimový“ děj.
Jack Mosley není zrovna prototypem neohroženého poldy s atletickou vizáží a kreditem neúplatného drsňáka. Přeci jen zas až tolik staromódní „16 bloků“ není a příznivci drsného Harryho budou asi zklamaní. Spíše než počty zatčených lumpů si počítá prázdné lahve od skotské a v práci platí více za trpěnou přítěž než platného člena týmu. Tomu také odpovídají úkoly, jimiž je pověřován. Od hlídání mrtvol na místech činu až po převoz bezvýznamných zlodějíčku z vyšetřovací vazby na soud. A právě jeden takový nicotný úkol předchází dvěma nejtěžším hodinám v jeho životě. Když vychází ze svého oblíbeného obchůdku s alkoholem, kde si chce od nadmíru ukecaného pasažéra vydechnout zakoupením další dávky lihových sedativ, poprvé vystřelí a je mu jasné, že někdo chce, aby tento svědek do svého cíle nedošel.
Jestli jste však v očekávání přerodu zchátralého alkoholika v supermana, který s absolutní lehkostí kosí šiky padouchů a ještě u toho stíhá házet jednu hlášku za druhou, tak to jste opět na omylu. Jack je totiž neohrabaný tatík, má pupek, na jednu nohu kulhá a hlavně kromě pronásledovatelů jej navíc moří děsná kocovina. Přesto světe div se, takto rozehraná partie po dlouhou dobu velmi dobře funguje. Scénář sice neoplývá žádnými šokujícími momenty, poněvadž počínaje prvním výstřelem a následným dialogem je vše jasné a jedinou otázkou zůstává, jak se Donner se svěřenou látkou popasoval. Jakmile vyjde najevo, že původně bezvýznamný chmaták je důležitým svědkem v procesu proti policejnímu týmu, který čistě náhodou tvoří Jackovy kolegové, vzniká zajímavé a funkční schéma. Do soudní budovy totiž zbývá urazit cestu v podobě překonání 16-ti městských bloků a stejně tak jako Jack, i jeho pronásledovatelé znají tuto městskou část velice dobře, takže moc možností jak své soky přelstít tedy nezůstává.
Donner se sveřepě drží svého rukopisu a akční scény, kterých mimochodem není zas tak moc, nepojímá v nikterak efektním a okázalém duchu. Snad s výjimkou autobusové „honičky“ se jedná o několik minimalisticky pojatých přestřelek, při kterých má ústřední dvojice spíše více štěstí, než umu, přesto si však i odepsaný polda ještě na nějakou tu spolehlivě fungující fintu vzpomene. V těchto chvílích má snímek velice solidní tempo, které se však tak kolem ¾ hracího času zabrzdí a film tak sklouzne do nepříliš přesvědčivé konverzačky s patřičně sentimentálním happyendem. Je to škoda, protože začátek a hlavně střední část nabízí svižnou a napínavou podívanou, kterou kromě tradičně přesvědčivého Willisova ztvárnění zhýralého poldy (vzpomínáte ještě na jeho roli alkoholem prolezlého soukromého očka ve snímku Tony Scotta „Poslední skaut“?) osvěžuje navíc i Jackův letitý parťák a padouch v jedné osobě Frank Nugent, kterého ztvárnil charismatický David Morse. U nás možná nepříliš exponovaný herec, jehož údělem jsou hlavně vedlejší role v jinak velmi známých filmech („Dvanáct opic“, „Skála“, „Zelená míle“ …).
I přes uvedené však vyznavačům žánru a Bruce Willise „16 bloků“ lze doporučit. Po delší době zde totiž máme kvalitní akční thriller ušitý dle šablony, která fungovala hlavně v minulé dekádě a který dává tušit, že podobně laděné snímky můžou vznikat i nadále. Teď už nezbývá nic jiného, než doufat, že se John McClane vrátí i počtvrté.
Solidní staromódní thriller se vším, co k němu patří. Slušelo by mu však trošku svižnější tempo.
7 / 10
Vydáno: 2006
Vydavatel: Warner Bros
Stopáž: 105 min.
16 BLOCKS
[USA 2006]
Režie: Richard Donner
Scénář: Richard Wenk
Hudba: Klaus Badelt
Kamera: Glen MacPherson
Hrají: Bruce Willis, Mos Def, David Morse, Alfre Woodard, Cylk Cozart, Tig Fong, Robert Racki, Sasha Roiz, Conrad Pla, Richard Wenk a další...
Premiéra v ČR / SR: 8.6.2006 / 22.6.2006
Thriller, mající své vlastní tempo, zajímavou myšlenku i hrdinu z něhož nečiší vyumělkovanost a konvence. Na druhou stranu je to snímek, který až přespříliš ulitě zapadá do šablony poplatné žánru, nepřínáší nic nového a obsahuje poněkud nelogický přerod vyhaslého starého poldy, který neřeší lajnu oddělující zákonné od nezákonného v klaďase stavícího se proti svým starým kumpánům a to není zdaleka jediný podivný vzorek v chování postav. Herecky výtečně obsazené a to včetně Mos Defa, který se ve své postavě občas pohybuje na hraně karikatury. A když už jsem u těch herců dlužno dodat, že David Morse zvládl úlohu záporáka na jedničku.
-bez slovního hodnocení-
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!