OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Uběhl pouze necelý rok od doby, kdy světlo světa spatřilo debutní album norské smečky Susperia a už se na nás řítí další čirá energie metalové laviny, tentokráte s názvem Vindication. Této „Obhajoby“ se mistři kovového řemesla chopili s neutuchajícím zápalem a svými ďábelskými myšlenkami a nadpozemsky zvládnutými instrumenty připravili dílo, které má všechny předpoklady k tomu, aby vymalovalo místnost našedlou barvou vašeho nepotřebného mozku.
Jakkoliv se tato bouřlivá formace dala dohromady teprve v roce 1999, všichni členové mají za sebou již pestrou, hříšnou a veskrze „černou“ minulost.V čele s vlajkonošem Tjodalvem, jehož hbité prsty a paže vyzdobily nejedno dílko známých Dimmu Borgir, se vesměs všichni smrtonoši Susperie mohou pochlubit svým působením v blackových prvoligových oddílech jako Satyricon či Old Man’s Child. Avšak plané naděje na album protkané blackovým čpavkem, tedy světelně rychlými bicími, hoblující černou rukou, temnými klávesami a bezpohlavním vřískotem, si tedy rozhodně nedělejte! Produktem těchto blackových vyvrženců je živočišné a agresivní zemětřesení, jehož podstatu by snad nejlépe vystihoval termín - trash black metal.
Představte si vaši hlavu jako obrovskou temnou jeskyni, v níž se prohání gigantické hejno netopýrů, jež však díky svým schopnostem nikdy nenarazí do stěn, hejno, které vystřeluje vaší hlavou po chaotických krkolomných křivkách, hejno, z něhož šílíte a přejete si , aby už konečně dokonalo zkázonosné dílo … a přece se nepřiblížíte k obrovské energii, která se na vás vyvalí již s prvním ostrým strunovým mučením. Kvalita ověřená časem : kytary, basa a bicí artilerie. Žádné klávesy. Žádné symfonické prvky. Žádná komplikovaná elektronika. Jen kvalitní, poctivý a mistrně zahraný metal …..
….. metal, jehož doménou jsou přesné kytarové erupce, zcela cíleně načasované, bravurně zahrané a jejichž trashové, metalové a blackové riffy jsou umocněny technickými vyhrávkami té nejvyšší kvality. Mohutný podporující kmen těmto kytarovým korunám tvoří nezničitelná basa, stavební kámen metalového hudebního impéria. Bicí souprava se otřásá pod nánosy „ringových“ úderů královského bubeníka Tjodalva, který nechává plynout celou tuto velkolepou mašinérii převážně ve středním tempu.Ale i zarytí přívrženci černého hávu se dočkají svých malých, soukromých orgasmů v podobě stroboskopicky rychlých blackových pasáží, kterých je ovšem na tomto počinu daleko méně, než na předchozí prvotině „Predominance“. Čeho se ale nedočkáte, téměř v celých pětačtyřiceti minutách „Vindication“, je blackový vřískot, který je na aktuální desce výrazně zesměšněn hrdinským, středně-čistým „trashovým“ vokálem vikingského ražení. Ta nezkrotná síla, ten hněv a agrese linoucí se z Atherovy hříšné ústní dutiny děsí k nepříčetnosti i ty nejhorší bestie temného podsvětí. Připočtete-li k tomu severské, mnohdy neproniknutelné, melodie a vynikající produkci, s legendárním Peterem Tagtgrenem za mixážním pultem, získáte skvostnou placku ryzího metalu nového tisíciletí. Neodpustím si jednu poznámku na závěr : komerční černý větřík Dimmu Borgir, se kterým byla snad omylem srovnávána prvotina „Predominance“, nemá proti tomuto hurikánu šanci. „Vindication“ je totiž …
… nefalšovaná magmatická energie, která vás probere z lidské monotónnosti …
8 / 10
1. Cage Of Remebrance
2. Anguished Scream
3. Petrified
4. The Bounty Hunter
5. Completion
6. Warmaster
7. Dead Man´s World
8. Cast Life Into Fire
9. Bleed Yourself
10. The Bitter Man
Attitude (2009)
Cut From Stone (2007)
Devil May Care (EP) (2005)
Unlimited (2004)
Vindication (2002)
Predominance (2001)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Nuclear Blast
Produkce: Susperia
Studio: Abyss
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.