OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rok se s rokem sešel a máme tu na stole nové CD EDENBRIDGE. Nedávno jsem tu chválil „Shine“ a už by to chtělo recenzi novou. Lanvall a jeho parta najeli na systém, co rok to nové album, sice se trochu (opravdu jen trochu) hudebně posouvají, přesto je to rok od roku těžší nepsat stále to samé. Snad se fanoušci těchto rakouských romantiků nebudou zlobit, ale tentokráte to vezmu zkrátka. Kdybych snad něco podstatného zapomněl či nesrozumitelně vyložil, pokusím se to napřesrok napravit.
Na „The Grand Design“ čekejte padesát minut pohodové hudby, chvílemi rychlejší, většinou však neopouštějící střední tempo. Lanvall, který mimo EDENBRIDGE zároveň vydává i instrumentální kytarová alba, svou sólovou dráhu přiblížil, či možná zcela sloučil se zvukem současných EDENBRIDGE. Na novém albu se pustil i do rozmanitějších her na kytaru, mění rytmus, střídá motivy a posouvá hudbu do progresivnějších vod. Na „The Grand Design“ je nepochybně více práce než na albech posledních. Kapelník si vymezil více místa (ostatně mu do toho ani nikdo nekecá) a tak přibylo sólových pasáží pro kytaru i klavír. A především ten je příjemným obohacením většiny skladeb. Hudba je svěží, uvolněná a je cítit, že kapela ji hraje od srdce. EDENBRIDGE se očividně našli v poklidných rockových vodách, a tak ani nečekejte nic ostřejšího. A jsem tomu rád, pokusy o tvrdší hudbu od této kapely nezněly příliš přesvědčivě a jejich baladické kousky byly většinou tím nejzdařilejším na předchozích albech. V duchu titulní skladby z alba posledního je většina materiálu „The Grand Design“. Od minule opět zvolnili, ale tato současná tvář jim velmi sluší. Je to pěkná rocková hudba, ale o moc víc zas od EDEBRIDGE nečekejte. Tak to by bylo, za rok opět na shledanou.
S albem „The Grand Design“ EDENBRIDGE zcela opouštějí svět tvrdé hudby a jejich dříve nezakrývaná inspirace slavnějšími spolky z Finska či Itálie se zdá být překonána. Ne že by přišli s něčím novým, spíš ve své současné tvorbě vsadili na pomalejší a uvolněnější projev.
6 / 10
Sabine Edelsbacher
- zpěv
Lanvall
- kytary, klávesy, piano
Frank Bindig
- basa
Roland Navratil
- bicí
1. Terra Nova
2. Flame Of Passion
3. Evermore
4. The Most Beautiful Place
5. See You Fading Afar
6. On Top Of The World
7. Taken Away
8. The Grand Design
9. Empire Of The Sun
MyEarthDream (2008)
The Chronicles Of Eden (2007)
The Grand Design (2006)
Shine (2004)
Aphelion (2003)
Arcana (2001)
Sunrise In Eden (2000)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Massacre Records
Stopáž: 49:15
Produkce: Lanvall
Studio: Farpoint Station
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.