OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
"Myslíme na rovnakú vec v rovnaký čas,
aj tak s tým nedokážeme nič spraviť."
Keď má jedna z najzásadnejších kapiel súčasnosti vydať nový album, napätie by sa dalo krájať. Keď sa vydanie albumu oddiali a v získanom čase sa na povrch zemský dostane sólový počin speváka takejto kapely, aspoň navonok tvoriaceho väčšinu jej aury, hladné a vydráždené publikum zhltne aspoň ten. „The Eraser“ nakoniec nie je „celý“ RADIOHEAD a čím menej ho tak budete brať, tým lepšie medzi počiny kompletných RADIOHEAD zapadne.
Hudobne nezostanete na pochybách ani chvíľu. Netradičná rytmika, intimita, ľahkosť kompozícii, zdanlivo maskujúca taživé emócie, a najmä nezameniteľný hlas Thoma Yorka vás okamžite posunú do rokov 2000 až 2001, kedy inštitúcia Rádiohlav vyvrhla svoje najintrovertnejšie opusy „Kid A“ a „Amnesiac“. Väčšina skladieb z „The Eraser“ akoby priamo odkazovala na toto obdobie, napriek tomu, že v každom jednom momente dokonale počuť Thomov vlastný prínos. Akoby ste z oboch albumov RADIOHEAD odstredili zbytok oxfordskej päťky, napriek zdaniu veľmi, veľmi podstatný. Čoskoro takisto pochopíte, že porovnávate iba formu. Unikátny obsah treba hľadať pod povrchom. Prešpekulovaný elektronický základ netlačí ani nepoháňa, pripomína skôr chrobáky balansujúce na ultra citlivej membráne, alebo hip hop zvláštnych zvukov, ktorému ktosi ubral deväťdesiat percent údernosti. Ponad to sa vznáša inštrumentálny minimalizmus (súčasť už spomínaného odstredenia vplyvu ostatných RADIOHEAD), ktorého hlavnou úlohou je nerušiť intímnu spoveď hlavného protagonistu. Tú zvláda tak, ako sme už zvyknutí. Svojrázny pokojný hlas Thoma Yorka je samostatný nástroj mnohých registrov a neokopírovateľná ochranná známka.
Skladby „vymazávateľa“ nie sú na prvý pohľad tak odlíšiteľné ako skladby oboch porovnateľných albumov RADIOHEAD. Vykazujú skôr ucelený a veľmi podobný koncept, v čom paradoxne tkvie ich najväčšia sila. Album sa tak stáva veľmi trvanlivý, má obrovský potenciál poslucháčskeho objavovania a zoznamovanie s ním sa tak stáva nesmierne intímnou záležitosťou. Ak aj máte pocit, že jeho forma tu už bola, jedinečnosť výstupnej atmosféry vás nenechá na pochybách. Pokiaľ nejaká skladba „singlovo“ vytŕča, je to určite „Harrowdown Hill“ podporená pozoruhodným klipom, či kompozícia „The Clock“. „The Eraser“ nie je marketingový ťah na zaplnenie priestoru. Je plnohodnotným obohatením zbierky ktoréhokoľvek fanúšika kvalitnej hudby a vlastne aj úplne rovnocennou súčasťou diskografie RADIOHEAD. Pripomenutím toho, prečo toľko (aj metalových) kapiel znie tak, ako znie, pokračovaním odkazu kráľov z línie, do ktorej patrili THE BEATLES, či PINK FLOYD, bez ktorých by súčasná hudba mala oveľa nudnejšiu tvár. Teda pokiaľ by vôbec nejakú mala.
Album porovnateľný s počinmi RADIOHEAD "Kid A" a najmä "Amnesiac". Napriek tomu odlišný v celistvosti a intimite. Dokonalá súčasť diskografie Rádiohlava a najmä vyspelý a vyvážený počin, u ktorého aj niekoľkonásobný posluch prinesie intenzívny zážitok.
9 / 10
Thom Yorke
- všetko
Jonny Greenwood
- klavír v "The Eraser"
Nigel Godrich
- extra nástroje
1. The Eraser
2. Analyse
3. The Clock
4. Black Swan
5. Skip Divided
6. Atoms For Peace
7. And It Rained All Night
8. Harrowdown Hill
9. Cymbal Rush
The Eraser (2006)
Vydáno: 2006
Vydavatel: XL Recordings
Stopáž: 41:00
Produkce: Nigel Godrich
Be your black swan, black swan I'm for spare parts, broken up.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.