PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Všichni asi znají THE CULT, o DEEP PURPLE ani nemluvě, ale znáte i CLUTCH? Jistě, není to skupina tak „stará“ (i když patnáctiletá historie a sedm řadových desek už něco znamená), nikdy to nebyl ani nějaký lídr scény, ale stejně mi připadá zvláštní, že se o téhle partě v našich končinách téměř vůbec nemluví. CLUTCH jsou totiž skupinou velmi svérázně si pohrávající s různými obdobami rockové hudby. Pokud bychom hodně zjednodušovali, dali by se nazvat i rock’n’rollovou partou. Jenže procházka jejich diskografií je ve skutečnosti zvláštní „objevná“ cesta krajinami různých podob hardrocku, neboť pánové se rozhodně neutápí ve stereotypech a každé jejich album je trochu jiné. Jde sice především o rockovou klasiku, ale nečekejte žádné zaprděné retro. Poslední desky totiž ukazují jak je možno dělat kvalitní rockec, který i se základy silně zapuštěnými v minulosti zní doopravdy současně.
Už minulé album „Blast Tyran“ ukázalo, že CLUTCH zrají jako dobré víno, v mnohém tahle deska připomněla výrazné návratové album „Beyond Good And Evil“ od THE CULT a v mých očích za ním dokonce nijak nezaostala. „Robot Hive / Exodus“ je dílem zase trochu jiným. Může za to především zajímavé spojení retro zvukového nádechu s čitelnou produkcí moderní doby. Barva nástrojů odkazuje až kamsi do sedmdesátých let, ale ostrost a jasnost zvuku nenechá nikoho na pochybách jaký se právě píše rok. Čitelné brumlání basových linek a kontrastní využití klasických hammondek pak jen posiluje onen prvek spojení starých časů s dnešní moderní dobou. CLUTCH tím navozují pocit jakéhosi časového mostu, který se klene přes několik desetiletí a ze kterého si můžete prohlédnout široké řečiště plynoucího času. Rock sedmdesátých let stříká všemi póry energií překypujícího zpěváka, v jehož projevu koliduje působivost Joe Lynn Turnera s důrazností divocha Henry Rollinse. Bluesové dozvuky nenechají nikoho na pochybách, že jsme blízko době hipí a že tu máme co do činění s partičkou mající v oblibě staré kapely typu LED ZEPPELIN. Jenže CLUTCH se neztrácejí v opakování, představují vyzrálé muzikanty, kterým nejen že to správně ruluje, ale kteří se nebojí rozdováděně vybouřit v bláznivých vyhrávkách a sólech. A tak se melodické refrény vynořují jako na vlnách se houpající loďky uprostřed rozbouřeného vlnobití, není místo pro stereotypní odrhovačky, jako by DEEP PURPLE ve své vrcholné formě přeřadili na vyšší rychlostní stupeň.
Podle mě CLUTCH nakopávají prdel všem mladíkům z novodobých retro rockových partiček, závidět mohou FRANZ FERDINAND a jim podobní, neboť CLUTCH jsou mnohem autentičtější, jejich rock’n’roll je skutečný, bez svazujícího pozlátka a snahy o ovládnutí scény. Rockec při kterém vaří krev, hudba ukazující, že pro kvalitní bigbít nestačí drhnout dokola několik akordů, ale že když se toho chytí zkušení muzikanti, může být i rock’n’roll hudbou disponující množstvím bouřících emocí, stejně jako skladatelským uměním a instrumentální zručností.
Dejte DEEP PURPLE moderní kabátek, pod zadek jim narvěte turbo pohon a do ruky kýbl šťavnatých rock’n’rollových emocí, a máte album „Robot Hive / Exodus“ od CLUTCH. Tahle skupina by se skutečně neměla přehlížet.
8 / 10
Dan Maines
- basová kytara
Tim Sult
- kytara
Jean-Paul Gaster
- bicí
Neil Fallon
- vokál, kytara
Mick Schauer
- hammondky
1. The Incomparable Mr. Flannery
2. Burning Beard
3. Gullah
4. Mice And Gods
5. Pulaski Skyway
6. Never Be Moved
7. 10001110101
8. Small Upsetters
9. Circus Maximus
10. Tripping The Alarm
11. 10,000 Witnesses
12. Land Of Pleasant Living
13. Gravel Road
14. Who’s Been Talking?
Sunrise On Slaughter Beach (2022)
Book Of Bad Decisions (2018)
Psychic Warfare (2015)
Earth Rocker (2013)
Strange Cousins From The West (2009)
From Beale Street To Oblivion (2007)
Pitchfork & Lost Needles (2005)
Robot Hive / Exodus (2005)
Blast Tyrant (2004)
Slow Hole To China (Rare and Unreleased) (2003)
Live At The Googolplex (2002)
Pure Rock Fury (2001)
Jam Room (1999)
Pitchfork (CD reedice) (1999)
The Elephant Riders (1998)
Impetus EP (1997)
Clutch (1995)
Transnational Speedway League: Anthems, Anecdotes & Undeniable Truths (1993)
Passive Restraints EP (1992)
Pitchfork 7'' (1991)
Datum vydání: Úterý, 21. června 2005
Vydavatel: DRT Entertainment
Stopáž: 54:45
Skladby The Incomparable Mr. Flannery a Mice and Gods jsou na tomto albu opravdovymi klenoty. Kazdopadne Blast Tyrants se mi zdalo o neco lepsi...
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.