OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Aj vo veku digitálnej dokonalosti je najväčší kumšt zložiť skutočne kvalitnú skladbu. A keď sa to podarí, všetko ostatné môže ísť stranou – tak, ako na aktuálnej doske THE.SWITCH. Už prvá skladba „Vládce“ odhalí devízy tejto kométy na českom tvrdorockovom nebi: „Moře stíhy usychá/pak se drápům vysmívám/Dál jen dál – půst posnídám/Král je sám – procitá“ spieva hlasom na pokraji fyzických možností frontman Štěpán. Mnohovýznamové, básnické texty (dodané z prostredia mimo kapely) v rodnej češtiny sú len ďalším faktorom, ktorý THE.SWITCH odlišuje od „bežných numetálkov“, ktorých ambície končia pri dosiahnutí méty ako-tak úspešnej kópie zaoceánskych vzorov. THE.SWITCH si z prostredia HC/emo scény priniesli chuť niečo (vy)povedať, žánrových stereotypov sa dotknú len tam, kde im to, akokeby mimochodom, sadne do konceptu. V dvojke „Stopař“ vyčnieva čistý refrén; myšlienku na CLOU zadupe zúfalý rev, ktorý sa prirúti sekundu za ním. A tak je to na celej doske – pocity déjà vu sú na hlavu porazené schopnosťou skomponovať „pesničku“ tak, aby zaujala hudobnou i textovou zložkou, aby si pýtala opakovaný posluch.
„Vodu a dřez“ je prvý z nemála vrcholov na albume, zvukomalebne nazvanom „Svit“. Hravá gitara prezradí sympatie ku klasickému crossoveru, Štěpánov spev sa opäť pohybuje na samotnej hrane, čo jeho zdeleniu dodáva nádych autenticity. Nasleduje nemenej silná „Peruť“ so znovu trochu iným prístupom k skladateľským postupom a opäť vyzdobená z hlavy nevyhnateľným refrénom. Z ďalšieho (koľkého už?) konca na to páni idú v „Exitus za 12 sekund“: „Ja vzhlížím ke dnu a sním/Pomůžeš mi postavit bránu?/Mám hořící květiny a dráhu.../Spíš s nimi už roky – poznáš je?“ píše sa v texte, ktorý len v booklete sprevádza túto krásne smutnú inštrumentálku... Rôznorodosť a pritom istá jednota je hlavnou devízou celku, z ktorého okrem už spomenutých skladieb vyčnieva „Honzík“ so sugestívnym textom, písaným v prvej osobe množného čísla či osobitý cover Nohavicovej piesne „Divoké koně“, do ktorého THE.SWITCH vmiešali všetky žánre, ktoré dominujú ich autorskej tvorbe – hard- či emocore, crossover a nu-metal. Naviac je snáď len pridlhý záverečný kus „Hvězdy a nůž“.
Okrem Štěpánovho spevu, na ktorý si treba zvykať (stojím si za tvrdením, že aj neškolený hlas môže pôsobiť vhodne – napríklad v tomto prípade) nachádzam na „Svite“ len minimum negatív. Tomu „najobľúbenejšiemu“ – bezuzdnému opakovaniu zahraničných klišé – sa THE.SWITCH vyhli takmer dokonale, pocity už počutého sa dostavujú len minimálne (napríklad v melodických refrénoch „Stopaře“ a titulnej skladby). Keď k osobitému zvuku, ktorému chýba snáď len štipka razancie, pridám graficky zvládnutý booklet a hudbu, ktorá je jednoducho neošúchane moderná, nemôžem THE.SWITCH veštiť nič iné, ako úspech. Iba ak by do bežného konzumenta „nových“ metalových štýlov rezali až príliš hlboko.
„Svit“ (ešte) nie je dokonalá doska. Je jednou z tých, kde silné skladby dominujú natoľko, že poslucháč o tých (zo svojho pohľadu) slabších ani nevie. A tak by to malo byť.
8,5 / 10
Štěpán Šatoplet
- spev
Pavel Sovička
- basgitara
Tomáš Hejlík
- bicie
Michal Novák
- gitara, spev
1. Vládce
2. Stopař
3. Vodu a dřez
4. Peruť
5. Za mostem
6. Exitus za 12 sekund
7. Honzík
8. Svit
9. Teď
10. Divoké koně
11. Hvězdy a nůž
Svit (2006)
Beautiful (2004)
Mutual Assured Destruction (2002)
Slast (2001)
Funky Hardcore (2000)
H.I.P. (1999)
Sector No.5 (1998)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Championship Records
Produkce: Majkláč
Studio: Hostivař Praha, YGLOO Praha
THE.SWITCH kráčí neochvějně kupředu a postupují hlouběji do vnitrozemí, kde leží spousta ještě nedobytých pozic. O dalším posunu ve zvukovém opracování se nebudu zmiňovat, tento kotouč snese srovnání s první ligou a to nejen v naší republice. Co „Svit“ vrhá zpět do temnot je jako vždy u THE.SWITCH vokál Štěpána Šatopleta, který ovšem také doznal některých změn. Méně se spoléhá na melodické zpěvy, které nejsou právě jeho devizou a více se soustředí do poloh recitačních a vyřvaných, které do hudby i neprostupné lyriky sednou mnohem lépe. I tak si však neodpustím rýpnutí pod žebra. Kdyby v této skupině u mikrofonu stanul opravdu silný vokalista, pevný v kramflecích i co se melodického zpěvu týče, máme co do činění se silným a sebevědomým artiklem exportního charakteru. Co kvituji s velkým povděkem, je fakt, že se do vokálu podařilo propašovat, více autenticity na úkor poněkud teatrálních gest a tak v mnohém dobarvuje atmosféru alba, která je naléhavější, než u předchůdce. Vokál i kytary mají vypjatější charakter, z alba je patrný větší emotivní náboj, než tomu bylo dříve, s tím souvisí i větší zohlednění dynamiky jednotlivých skladeb a citlivější nit, kterou je protkaná rytmika. Mému srdci nejblíž je instrumentálka „Exitus za 12 sekund“ a naopak velmi rozporuplně na mne působí cover od Jarka Nohavici. Na jednu stranu jde o písničku velmi talentovaně přepsanou rukopisem THE.SWITCH, takže rozhodně není zbytečným podruhé vylouhovaným sáčkem čaje. Na stranu drahou mi to celé ovšem poněkud zavání poněkud landovskokrylovským manévrem. Ten kdo originál nezná, bude cítit, že jde o skvěle udělanou věc a možná i zlatý hřeb alba. Pro ty, kterým originál přirostl k srdci může být skladba „Divoké Koně“ svatokrádeží, na kterou si budou jen těžce zvykat. „Svit“ je albem s jasným a suveréním rukopisem, který je dostatečně neproniknutelnou zátkou do úst křiklounům majících THE.SWITCH za lacinou kopírku DEFTONES.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.